28. 12. 2015
ID: 100019upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 21.12.2015 – 27.12.2015

Úrazové pojištění by měla do budoucna poskytovat jen Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Pro takovou variantu se podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vyslovila vláda. Druhou možností bylo, že by úrazové pojištění i nadále poskytovaly komerční subjekty.

Vláda

21. prosince 2015

Úrazové pojištění by měla poskytovat jen ČSSZ
Úrazové pojištění by měla do budoucna poskytovat jen Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Pro takovou variantu se podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vyslovila vláda. Druhou možností bylo, že by úrazové pojištění i nadále poskytovaly komerční subjekty.

Vláda schválila vznik státního správce sítí státu
Vláda schválila záměr ministerstva vnitra založit od ledna nový podnik, který bude spravovat neveřejné komunikační sítě ve vlastnictví státu. Do Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) má zároveň přejít Odštěpný závod ICT České pošty. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Vláda schválila nařízení, které má umožnit výplatu zelené energii
Vláda schválila nařízení o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Materiál by měl Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) umožnit vypsat podporu pro většinu výrobců energie z obnovitelných zdrojů (OZE) pro příští rok. Má jít až o 42 miliard korun. Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka o tom, zda úřad podporu na základě nařízení vypíše, spekulovat nechtěl. Uvedl, že úřad si musí přijaté nařízení nejprve podrobně zanalyzovat.

Vláda schválila pravidelný materiál k plnění kritérií pro euro
Vláda schválila pravidelnou zprávu ministerstva financí a České národní banky vyhodnocující plnění kritérií pro přijetí eura. Opět vládě doporučila prozatím nestanovovat cílové datum vstupu země do eurozóny. Česko by také nemělo v roce 2016 usilovat o vstup do evropského mechanismu měnových kurzů ERM-2. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ministr financí Babiš bude mít policejní ochranu, rozhodla vláda
Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš bude mít policejní ochranu. O rozšíření seznamu osob, které chrání policie, o ministra financí rozhodla vláda. ČTK to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Babiš o policejní ochranu požádal kvůli několika případům ohrožení.

Muniční sklady ve Vrběticích budou hlídat Vojenské lesy a statky
Muniční sklady ve Vrběticích budou hlídat od konce ledna státní podnik Vojenské lesy a statky. Jejich pracovníci vystřídají vojáky, kteří areál dosud střeží. Na jednání o tom rozhodla vláda, sdělilo ČTK tiskové oddělení ministerstva obrany. Areál bude také dočasně oplocen takzvanou oplocenkou, tedy plotem užívaným v lesním hospodářství. Náklady na střežení by se podle ministerstva obrany měly snížit o 113 milionů na 31 milionů korun ročně.

Pozemky Diamo pro Barboru budou zdarma převedeny kraji
Pozemky státního podniku Diamo v lokalitě zvažované průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné budou zdarma převedeny Moravskoslezskému kraji. Novinářům to řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Návrh o převodu pozemků o rozloze asi tři hektary schválila vláda. Celková plánovaná velikost zóny činí 89 hektarů. Ministři měli převod na programu jednání vlády několikrát, poprvé v polovině září. S bezúplatným převodem původně nesouhlasil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Vláda přerušila jednání o novele vinařského zákona
Vláda podle informací ČTK přerušila jednání o novele vinařského zákona. Norma by měla například omezit falšování vína a sudy na víno by se měly značit kontrolní páskou. Jak v pátek řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který novelu předkládal, vypadla ze zákona kontroverzní povinnost uchovávat sudové víno v obchodech v teplotě do 18 °C. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by se měla vláda k projednání novely vrátit hned na prvním lednovém zasedání.

Stát začne vykupovat nemovitosti pod budoucí přehradou Skalička
Stát začne od ledna vykupovat nemovitosti v místech plánované přehrady Skalička na řece Bečvě východně od Teplic nad Bečvou, plán odsouhlasila vláda. Má se na ně zatím vyčlenit 520 milionů korun. Informoval o tom po jednání vlády ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle plánu ministerstva by se za nemovitosti mělo v letech 2016 až 2023 zaplatit mezi 410 a 579 miliony korun.

Vláda schválila koncepci výstavby české armády do roku 2025
Vláda  schválila koncepci výstavby české armády do roku 2025. Jedná se o důležitý strategický dokument, obrana ho chystala dva roky. ČTK to  sdělil Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva obrany. Materiál plánuje, kam by měla armáda směřovat a jaké schopnosti by si měla zachovat nebo získat. Počítá s doplněním vojáků nebo obměnou techniky. Dokument byl schvalován v utajovaném režimu.

Hygienici budou nadále kontrolovat restaurace, rozhodla vláda
Vláda schválila novelu zákona o potravinách, která vymezuje, kdy se smí potravina označit za českou. Zároveň zamítla převod kompetencí od hygieniků pod Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci (SZPI), řekl ČTK mluvčí předkládajícího ministerstva zemědělství Hynek Jordán. V rámci novely byla schválená i evropská tabáková směrnice.

Vláda schválila převod nádraží na správu železnic
Vláda schválila dlouhodobě připravovaný převod nádraží z Českých drah (ČD) na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). Po jednání vlády to řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Dopravce má podle návrhu za více než 1500 budov získat 3,24 miliardy, korun, což je cena stanovená znaleckým posudkem společnosti PricewaterhouseCoopers. Tuto cenu akceptuje i Evropská komise, na kterou se kvůli obavě z možného podezření z neoprávněné podpory obrátilo ministerstvo dopravy. S převodem majetku musí ještě souhlasit řídící orgány ČD.

Stát bude moci zakazovat pěstování GMO povolených v EU
Stát asi dostane možnost zakázat pěstování geneticky modifikované plodiny, která je povolená v Evropské unii. Změnu zákona, kterou navrhlo ministerstvo životního prostředí, podle informací ČTK odsouhlasila vláda. Tuto možnost členským státům dala evropská směrnice schválená v březnu, Česká republika by ji ale zatím kvůli chybějící legislativě nemohla využít.

Vláda přerušila jednání o novele k činnost pojišťoven v EU
Vláda podle informací ČTK přerušila jednání o novele zákona, podle které by pojišťovny mohly během příštího roku začít podnikat na základě tzv. jednotného evropského pasu, který mohou v rámci unie již používat banky. Celkově norma upravuje činnost pojišťoven a zajišťoven podle několika evropských směrnic. Cílem je posílení finanční stability pojišťoven, a tím i ochrany spotřebitelů pojišťovacích služeb. Novela by měla rozšířit i dohledové pravomoci ČNB.

Vláda schválila novelu zákona o obecní policii
Pravomoci strážníků by se měly zpřesnit, pokuty za část přestupků zpřísnit. Věk pro nástup do služby má být nově 18 let, nikoliv 21 jako dosud. Příslušnou novelu zákona o obecní policii podle informací ČTK schválila vláda. Návrh chce také rozšířit možnosti uzavírání smluv s obecními policiemi. Strážníci by nově mohli pomáhat i v jiných obcích než v regionu, kde daná obecní policie sídlí, a to třeba při velkých společenských nebo sportovních událostech či demonstracích.


Poslanecká sněmovna

22. prosince 2015

Návrh ODS na roční odklad hlášení u DPH Sněmovna neprojednala
Opoziční ODS neuspěla s návrhem projednat na mimořádné schůzi Sněmovny svoji předlohu, která odkládá zavedení kontrolního hlášení k dani z přidané hodnoty. Hlášení má začít fungovat již od příštího roku a ODS ho chtěla o rok odložit. Sněmovna ale hlasy vládní většiny podle očekávání odmítla schválit program schůze, takže schůze se neuskutečnila. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura už ohlásil, že v lednu bude chtít návrh projednat znova.


Senát

22. prosince 2015

Senát bude o armádních novelách rozhodovat v půli ledna
Armádní novely, které se týkají mimo jiné náboru aktivních záloh, nebo pravidla pro používání vozítek segway bude Senát schvalovat v polovině ledna. Rozhodl o tom organizační výbor horní komory. ČTK o tom informovala senátní tisková tajemnice Eva Davidová. Senátoři rozhodnou také o zpřísnění zákona, který má více chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodních řetězců, a o zlepšení pravidel výkupu pozemků pro stavbu silnic.


Pozn.:

ÚS: Zaměstnání stíhaného není důvodem k jeho vzetí do vazby
22. prosince 2015 - Zaměstnání ani funkce stíhaných nejsou důvodem k jejich vzetí do vazby, pokud s vyšetřovanou kauzou nesouvisí. Rozhodl tak Ústavní soud (ÚS), jenž se zabýval případem učitele a zastupitele Trmic na Ústecku Marcela Cichého. Hrozí mu od deseti do 18 let vězení za obchod s marihuanou na Slovensku. Ve vazbě byl několik měsíců, protože soudy rozhodly, že při stíhání na svobodě by mohl dále vykonávat své povolání i veřejnou funkci, což je nevhodné. Ani jedna z těchto činností ale s případem nesouvisí, řekl ČTK ústavní soudce David Uhlíř.

ÚS: Výživné pro děti bohatých rodičů musí být vždy přiměřené
22. prosince 2015 - Při stanovení výživného pro děti rodičů s nadstandardními příjmy musejí soudy hledat přiměřenou hranici. Rozhodl o tom Ústavní soud. Na jedné straně považuje za správné, že rodiče s nadstandardními příjmy platí svým dětem nadstandardní výživné, nicméně tato finanční podpora nesmí být přemrštěná. Soudci nesmí být při určování výživného pouhými počtáři vypočítávajícími, kolik může matka či otec na dítě ze svého příjmu přispívat. Musí brát ohled i na další faktory a zamýšlet se nad smyslem a účelem výšky výživného. ČTK to řekl ústavní soudce Tomáš Lichovník.

ÚS se musí zabývat sporem o odškodnění za ochrnutí chlapce
22. prosince 2015 - Ústavní soud (ÚS) se musí zabývat otázkou případného odškodnění pro chlapce, jenž na školním výletě i přes varování učitelky a instruktorů skočil do mělké vody a ochrnul. Justice pravomocně rozhodla, že pražská střední škola, která výlet organizovala, zodpovědnost nenese, a náhradu proto platit nemusí. Následovala ovšem ústavní stížnost, zjistila ČTK ze soudních databází.

Premiér s odbory podepsal vyšší kolektivní dohodu státní služby
22. prosince 2015 - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předáci tří odborových svazů podepsali vůbec první vyšší kolektivní dohodu pro zaměstnance ve státní službě. Díky ní budou mít pracovníci nárok na pět dnů placeného zdravotního volna a na zvláštní odměny při pracovních i životních výročích ze státního rozpočtu. Dokument, který platí od 1. ledna do konce roku, jim zaručuje také vyjednávání o dalším růstu platů.

MF předloží v 2016 vládě zákony o ČNB, stavebním spoření nebo DPH
22. prosince 2015 - Zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a další dítě, zlepšení kontrol u nároku na státní podporu stavebního spoření nebo rozšíření přenesené daňové povinnosti by měla na základě návrhů ministerstva financí v příštím roce projednat vláda. Vyplývá to legislativního plánu prací vlády na příští rok. Ministerstvo financí by mělo v příštím roce předložit na podle legislativního plánu 12 novel a návrhů zákonů.

Do tendru na elektronické náramky vězňů nepřišla žádná nabídka
23. prosince 2015 - Ministerstvo spravedlnosti nedostalo žádnou nabídku do tendru na elektronické náramky pro domácí vězně. Zakázka nekončí, musí se přehodnotit. Pro ministerstvo je to ale nečekaná situace, řekl novinářům náměstek ministra Vladimír Zimmel.


Zdroj: ČTK

EPRAVO.CZ, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz