9. 1. 2017
ID: 104666upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 2.1.2017 – 8.1.2017

Nejvyšší soud (NS) se rozhodl vnést jasná pravidla do elektronické komunikace mezi justicí a účastníky řízení. Shrnul je v několika právních větách, které schválilo plénum NS. Jde především o komunikaci prostřednictvím datových schránek. Soud tak reaguje na stále větší význam elektronické komunikace v současném světě, řekl ČTK jeho mluvčí Petr Tomíček.

Poslanecká sněmovna

2. ledna 2017

Příspěvky na platy zdravotně postižených lidí se možná zvýší
Státní příspěvky zaměstnavatelům na plat lidí se zdravotním postižením se možná zvýší. Mohly by dosáhnout až 9500 korun měsíčně místo nynějších 8800 korun. Sněmovní sociální výbor doporučil doplnit růst příspěvků do vládní novely o zaměstnanosti, která má omezit snahy firem snižovat si náklady zneužíváním institutu dočasného vysílání pracovníků za hranice. Plénum by mohlo předlohu projednávat ve druhém čtení na lednové schůzi.


Senát

4. ledna 2017

Novým pravidlům pro národní parky hrozí v Senátu zamítnutí
Novele, která by měla zavést nová pravidla v národních parcích, hrozí v Senátu zamítnutí. Horní komoře to nejtěsnější většinou doporučil její výbor pro životní prostředí. Prosadili to po tříhodinovém projednávání hlavně zástupci ODS a ČSSD, podle nichž je norma neopravitelná. Ve hře ale zůstávají i její případné úpravy, s nimiž souhlasilo i ministerstvo životního prostředí. Senát má o novele rozhodnout za dva týdny. Do té doby ji projednají další dva jeho výbory.

Protikuřácký zákon by měl Senát podle výboru schválit beze změn
Protikuřácký zákon by měl Senát schválit podle doporučení výboru pro veřejnou správu beze změn. Hlasování ale bylo těsné. Předlohu, která zavede zejména úplný zákaz kouření v pohostinských zařízeních, projednají ještě také zdravotnický a ústavně-právní výbor. Horní komora se bude normou zabývat na schůzi za dva týdny.

Novelu týkající se prodeje klimatizací chtějí senátoři zpřesnit
Novelu, podle níž prodejci klimatizací budou muset pod hrozbou stotisícové pokuty zajistit kupujícím její odbornou montáž, možná Senát formulačně zpřesní. Doporučil mu to jeho výbor pro životní prostředí. Podle jeho místopředsedkyně Jitky Seitlové (za KDU-ČSL/SZ) se úpravy týkají sankcí i povinnosti zajistit školení zaměstnanců v rámci novely o látkách poškozujících ozonovou vrstvu.

Státním podnikům možná zůstane odškodnění kvůli ochraně přírody
Senát patrně odmítne novelu, podle níž by stát měl přestat platit svým organizacím spravujícím státní pozemky mnohamilionová odškodnění za to, že jejich hospodaření je omezováno ochranou přírody. Doporučil mu to téměř jednomyslně jeho výbor pro veřejnou správu a životní prostředí. Horní komora o předloze rozhodne za dva týdny.


Pozn.:

Vnitro chce kvůli bezpečnosti povýšit právo použít legální zbraně
2. ledna 2017 - Ministerstvo vnitra chce ústavním zákonem povýšit právo použít legálně držené zbraně k zajištění bezpečnosti Česka. Návrh novely, který předložilo, by chtělo prosadit ještě do letošních sněmovních voleb. Chce tak umožnit lidem bránit se proti teroristům například při útocích, jako byly loni nákladními automobily v Nice a v Berlíně.

Ústavní soud přezkoumá zákon, který zakázal prodej o svátcích
2. ledna 2017 - Skupina senátorů na podnět podnikatelských svazů navrhla Ústavnímu soudu (ÚS), aby zrušil zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Pod návrhem je 18 podpisů, soud jej obdržel 23. prosince a dnes zveřejnil plné znění na svém webu. Zákon zakazuje prodej o některých svátcích tam, kde prodejní plocha přesahuje 200 metrů čtverečních.

Nejvyšší soud musí opět řešit spor o odškodnění za smrt po porodu
3. ledna 2017 - Pozůstalí po ženě, která v roce 2003 zemřela kvůli porodním komplikacím v Zábřehu na Šumpersku, mají novou šanci na odškodnění. Ústavní soud (ÚS) vrátil případ Nejvyššímu soudu k novému rozhodnutí. Manžel, syn a rodiče zemřelé ženy se dosud neúspěšně domáhali náhrady újmy za zásah do soukromí a práva na rodinný život. Kauza má širší přesah, jde o to, zda a v jaké míře nesou zdravotníci zodpovědnost za chybu, když šance na přežití pacienta byly bez ohledu na jejich postup menší než poloviční.

ÚS vyhlásí očekávaný nález o přístupnosti archiválií
4. ledna 2017 - Ústavní soud (ÚS) vyhlásí očekávaný nález k problematice archiválií z dob totalit. Téměř tři roky se zabývá návrhem Nejvyššího soudu (NS) na zrušení části zákona, která historikům usnadňuje přístup k dokumentům nacistického i komunistického režimu. NS konkrétně zpochybnil výjimku, díky které badatelé například nepotřebují souhlas žijících lidí, jejichž citlivé osobní údaje se v dokumentech objevují. Vyhlášení nálezu soud svolal na 11. ledna, zjistila ČTK z jeho webu.

Aleš Flídr by se měl stát řádným místopředsedou KS v Brně
4. ledna 2017 - Aleš Flídr, pověřený místopředseda úseku trestního soudnictví Krajského soudu v Brně, by se měl stát řádným místopředsedou, uspěl ve výběrovém řízení. Soud vyhlásil výběrová řízení i pro úsek občanskoprávního soudnictví, ve kterém uspěl Milan Čečotka, a pro úsek správního soudnictví a agendy znalců a tlumočníků, které vyhrál Viktor Kučera. ČTK to řekla mluvčí soudu Simona Pešková. Návrhy na jejich jmenování má nyní ministerstvo spravedlnosti.

NS určil pravidla pro elektronickou komunikaci s účastníky řízení
5. ledna 2017 - Nejvyšší soud (NS) se rozhodl vnést jasná pravidla do elektronické komunikace mezi justicí a účastníky řízení. Shrnul je v několika právních větách, které schválilo plénum NS. Jde především o komunikaci prostřednictvím datových schránek. Soud tak reaguje na stále větší význam elektronické komunikace v současném světě, řekl ČTK jeho mluvčí Petr Tomíček.

Za výzvu na vratech náleží omluva, a ne odškodnění, potvrdil NS
5. ledna 2017 - Muž z Prahy, kterému úvěrová společnost vylepila na vrata leták s upozorněním na cizí nedoplatek, dosáhl omluvy, nikoli požadovaného odškodnění. Za zásah do své pověsti žádal 100.000 korun. Verdikt v neobvyklém sporu potvrdil loni Nejvyšší soud, když odmítl mužovo dovolání, zjistila ČTK z čerstvě publikovaného usnesení.

Ministerstvo kvůli hospicům chystá novelu o zdravotních službách
6. ledna 2017 - Ministerstvo zdravotnictví připraví novelu zákona o zdravotních službách a prováděcí vyhlášky, které lépe definují podmínky pro hospicovou péči. Opatření by mělo mimo jiné zlepšit financování této péče. Po setkání se zástupci poskytovatelů hospicové péče to řekl ministr Miloslav Ludvík (ČSSD). Změny chce ministerstvo prosadit ještě před koncem volebního období, chce proto požádat o zrychlení legislativního procesu. Sněmovní volby budou letos na podzim.

Zdroj: ČTK

epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz