29. 2. 2016
ID: 100645upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 22.2.2016 – 28.2.2016

Legislativní rada doporučila schválit dlouho očekávaný zákon o státní zastupitelství, který připravilo ministerstvo spravedlnosti. Výhrady měla ale k chybějícímu dohledu nad specializovaným protikorupčním zastupitelstvím, které má norma zavést, řekl po jednání rady její předseda, ministr Jiří Dienstbier (ČSSD). Ministerstvo spravedlnosti podle něj stále trvá na tom, že takzvaný protikorupční speciál nemá podléhat dohledu Nejvyššího státního zastupitelství. Rada má opačný názor. Spor se tak bude muset řešit při jednání vlády, uvedl ministr.

Vláda

24. února 2016

Vláda schválila novelu upravující otevření účtu v celé EU
Vláda schválila novelu zákona o platebním styku, která má umožnit všem spotřebitelům z EU otevření základního platebního účtu v kterémkoli členském státě unie. Zákon, který je reakcí na požadavky EU, také zavádí jednotný postup při změně účtu a umožní porovnat cenu služeb. Zákon rovněž zavádí do českého právního řádu nařízení EU o mezibankovních poplatcích za karetní platební transakce.

Státní firmy si už nemají platit za újmy kvůli ochraně přírody

Stát by už neměl státním organizacím platit mnohamilionová odškodnění za to, že je při hospodaření omezuje ochrana přírody. Novelu zákona o ochraně přírody a krajiny z dílny ministerstva životního prostředí schválila vláda. Vyplývá to z předběžných výsledků jednání kabinetu. Újma, kterou by mohly požadovat instituce spravující státní pozemky po ministerstvu, byla vyčíslena až na 350 milionů korun za rok, pokud by se tedy uplatnila na všechny státní pozemky.

Vláda schválila, že Večeře zůstane předsedou katastrálního úřadu
Vláda rozhodla, že předsedou Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) bude nadále Karel Večeře (54). Vyplývá to z informací na internetových stránkách vlády. Podle informací ČTK byl Večeře jediným kandidátem, předsedou ČÚZK je od roku 2002.

ČR bude mít zvláštní policejní jednotku pro zahraniční mise
Česko vytvoří jednotku policistů s mezinárodními zkušenostmi, která bude jezdit na zahraniční mise. Má v ní být asi 300 policistů, řekl po jednání vlády ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Očekává, že především do Makedonie Praha vyšle další policisty.

Vláda odložila návrh MMR na podporu mladých rodin na bydlení
Vláda přerušila jednání o návrhu ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na poskytování půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do šesti let. Informaci potvrdila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Půjčky od 50.000 do 600.000 Kč by měly být poskytnuty ze Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Maximální doba splatnosti úvěru má být 15 let.

Nový plán počítá s rozšířením letecké záchranky o dva kraje
Vláda odložila na příští zasedání rozhodnutí o tendru na leteckou záchrannou službu. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) považuje výši odhadované ceny 3,2 miliardy korun za nadhodnocenou, navrhuje proto, aby od 1. ledna 2017 stát svými vrtulníky pokrýval alespoň více krajů. Vedle dosavadních čtyř regionů by se měly armáda a policie ujmout dalších dvou. Soutěž pro soukromníky by k tomu měla být vypsána jen na tři roky, během nichž by stát připravil přesun celé letecké záchranky pod sebe.

Rozhodnutí o vzniku antifosilního zákona vláda odložila o týden
Vláda o další týden odložila debatu o tom, zda přijmout nový zákon o snižování závislosti Česka na fosilních palivech, nebo pouze koncepci. Analýza, kterou už dříve předložilo ministerstvo životního prostředí (MŽP), shrnuje hlavní principy, z nichž by nová úprava vycházela. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) řekl, že je třeba ještě jednat s ministerstvem průmyslu a obchodu. Myslí si, že vláda na příštím jednání rozhodne o vytvoření zákona.

Vláda přerušila jednání o návrhu na financování krajské železnice
Vláda přerušila jednání o návrhu ministerstva dopravy na financování krajské osobní železniční dopravy pro léta 2020 až 2034. Informoval o tom mluvčí vlády Martin Ayrer. K návrhu se ještě podle něj uskuteční jednání s kraji. Z materiálů ministerstva dopravy pro jednání vlády vyplývá, že návrh počítá s několika variantami dotací. Nejúspornější předpokládá, že stát bude dotovat každé tři koruny vynaložené kraji jednou korunou ze státního rozpočtu. Naopak nejštědřejší varianta počítá s tím, že stát doplatí polovinu peněz vynaložených kraji.

25. února 2016

Legislativní radě schází dohled nad protikorupčním "speciálem"
Legislativní rada doporučila schválit dlouho očekávaný zákon o státní zastupitelství, který připravilo ministerstvo spravedlnosti. Výhrady měla ale k chybějícímu dohledu nad specializovaným protikorupčním zastupitelstvím, které má norma zavést, řekl po jednání rady její předseda, ministr Jiří Dienstbier (ČSSD). Ministerstvo spravedlnosti podle něj stále trvá na tom, že takzvaný protikorupční speciál nemá podléhat dohledu Nejvyššího státního zastupitelství. Rada má opačný názor. Spor se tak bude muset řešit při jednání vlády, uvedl ministr.

Služební zákon se na šéfku ERÚ Vitáskovou nevztahuje
Služební zákon se na předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou nevztahuje. Shodla se na tom jednomyslně Legislativní rada vlády. Její stanovisko si vyžádal kabinet. Pokud se s ním ztotožní, Vitásková podle šéfa rady Jiřího Dienstbiera (ČSSD) nebude muset k 1. březnu funkci opustit.


Senát

23. února 2016

Elektronickou evidenci tržeb Senát projedná v polovině března
Zákon o elektronické evidenci tržeb (EET) senátoři projednají 16. března. Termín stanovil senátní organizační výbor. Evidence podle vlády zamezí daňovým únikům a přinese státu až 18 miliard korun ročně. Podle pravicové opozice znevýhodní drobné podnikatele a bude znamenat zneužití. Normu i způsob jejího schvalování Sněmovnou se pravicoví poslanci chystají napadnout u Ústavního soudu.

24. února 2016

Hospodářský výbor Senátu podpořil novelu horního zákona beze změn
Senátní hospodářský výbor doporučil Senátu schválit beze změny novelu horního zákona, která má především přinést státu víc peněz z vydobytých nerostů. Další dva senátní výbory, ústavně-právní a výbor pro územní rozvoj, ji naopak chtějí vrátit do Sněmovny s pozměňovacími návrhy. Senát se bude novelou zabývat na schůzi příští týden.

Vysokoškolská novela míří v Senátu ke schválení beze změn
Vysokoškolská novela, která má změnit pravidla pro akreditace studijních oborů, míří v Senátu ke schválení beze změn. Horní komoře to po ústavně-právním výboru doporučil její školský výbor, ale také nejtěsnější většinou. Někteří z jeho členů chtěli v předloze omezit praxi takzvaných létajících profesorů nebo upravit ustanovení o vztazích rektora a děkana, kvůli nimž jsou ve sporu Česká konference rektorů a Rada vysokých škol.

MPO: Vyhláška k měření tepla v bytech by mohla být za tři měsíce
Vyhlášku upravující povinnost instalovat měřidla tepla v bytech by mohlo ministerstvo průmyslu vydat asi za tři měsíce. Podmínkou je, že se podaří s Evropskou komisí dojednat výjimky pro případy, kdy se měřidla nebudou muset instalovat, řekla v Senátu náměstkyně ministerstva pro energetiku Lenka Kovačovská. Změnu ve vyhlášce není možné připravit bez předchozího souhlasu s komisí, dodala.

25. února 2016

Hospodářský výbor Senátu podpořil novelu horního zákona beze změn
Senátní hospodářský výbor doporučil Senátu schválit beze změny novelu horního zákona, která má především přinést státu víc peněz z vydobytých nerostů. Další dva senátní výbory, ústavně-právní a výbor pro územní rozvoj, ji naopak chtějí vrátit do Sněmovny s pozměňovacími návrhy. Senát se bude novelou zabývat na schůzi příští týden.


Pozn.:

ČR dojednala s Argentinou smlouvu o vydávání k trestnímu stíhání
22. února 2016 - Ministerstvo spravedlnosti dojednalo s Argentinou dvoustrannou smlouvu o vzájemném vydávání obviněných lidí k trestnímu stíhání či odsouzených k výkonu trestu. Úřad předpokládá, že podpis smlouvy se uskuteční do konce letošního roku, a to v Praze.

Dodavatel náramků pro vězně má vzejít ze soutěžního dialogu

22. února 2016 - Tendr na dodání takzvaných elektronických náramků pro vězně bude pokračovat formou soutěžního dialogu, která se používá pro veřejné zakázky se zvláště složitým předmětem plnění, sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. V prosinci úřad zveřejnil, že do původně vypsaného tendru se nepřihlásil žádný zájemce. Zařízení má hlídat domácí vězně, uvažuje se i o jeho využití při nahrazení vazby či posílení ochrany obětí trestné činnosti.

Ombudsmanka žádá ÚS o zrušení nařízení o minimální mzdě invalidů
23. února 2016 - Ombudsmanka Anna Šabatová žádá Ústavní soud (ÚS), aby zrušil nařízení vlády o minimální mzdě pro invalidní důchodce. Chce, aby byl nejnižší výdělek pro všechny stejný. Nyní je podle vládního nařízení pro zdravé zaměstnance 9900 korun měsíčně a pro postižené 9300 korun. Je to přímá diskriminace, řekla ochránkyně práv. Také podle šéfa Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy je nižší minimální mzda pro lidi s handicapem diskriminační. Ombudsmančin krok ale považuje za mediální a unáhlený. Podle plánu se minimální mzdy mají srovnat od ledna 2017.

Komise EU žaluje ČR za to, že notáři mohou být jen čeští občané
25. února 2016 - Evropská komise posílá Českou republiku k Evropskému soudnímu dvoru kvůli tomu, že Česko umožňuje vykonávat práci notáře jen svým vlastním občanům. Taková podmínka je podle exekutivy Evropské unie v rozporu s pravidly o svobodě usazování. České ministerstvo spravedlnosti, pod které notáři spadají, ale zastává názor, že notáři mají specifickou roli. Zákon na ně totiž přenáší výkon veřejné moci, a proto je požadavek na jejich české občanství oprávněný.

Exekutorská komora navrhuje tzv. chráněné splátkové řízení
25. února 2016 - Exekutorská komora chce zmírnit negativní dopady exekuce na dlužníky při současném zachování práv věřitelů. Vedle zavedení místní příslušnosti exekutorů proto navrhuje například takzvané chráněné splátkové řízení vedené soudním exekutorem či zpoplatnění exekučních návrhů pro věřitele. Novinářům to řekla prezidentka komory Pavla Fučíková.


Zdroj: ČTK

EPRAVO.CZ, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz