9. 5. 2017
ID: 105862upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 2.5.2017 – 8.5.2017

Vláda zaujala neutrální stanovisko k poslaneckému návrhu, který počítá se zavedením celkového přehledu povinností podnikatelů. Na twitteru o tom informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Vládní legislativci zřízení soupisu povinností podnikatelů, které musejí plnit podle českých právních předpisů, přitom označili za neústavní, protože porušuje princip rovnosti před zákonem. Přehled má vést v elektronické podobě Hospodářská komora.

Vláda

3. května 2017

Vláda se k soupisu povinností podnikatelů postavila neutrálně
Vláda zaujala neutrální stanovisko k poslaneckému návrhu, který počítá se zavedením celkového přehledu povinností podnikatelů. Na twitteru o tom informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Vládní legislativci zřízení soupisu povinností podnikatelů, které musejí plnit podle českých právních předpisů, přitom označili za neústavní, protože porušuje princip rovnosti před zákonem. Přehled má vést v elektronické podobě Hospodářská komora.

Policie bude mít dronovou jednotku, schválila vláda
Policie by měla zřídit novou jednotku, jejíž členové budou používat drony. Záměr ministerstva vnitra dnes schválila vláda, vyplývá z výsledků jednání kabinetu. Základny pro bezpilotní letecké přístroje by v příštích dvou letech mohly vzniknout v Praze, Brně, Ostravě a Českých Budějovicích. Policie také plánuje zlepšit ochranu před drony. Chce například zlepšit zabezpečení prezidentských sídel - Pražského hradu a lánského zámku. Celkové náklady na vznik jednotky, nákup techniky, ochranných prvků a platy nových policistů do konce roku 2019 budou kolem 160 milionů korun.

Vláda odložila navýšení peněz na infrastrukturu v okolí Kvasin
Vláda dnes odložila návrh na zlepšení veřejné infrastruktury v okolí průmyslové zóny Kvasiny. Vyplývá to z informací na internetových stránkách kabinetu. Materiál byl na vládu předkládán s rozporem. Návrh počítal v dalších letech s navýšením investic z veřejných peněz o tři miliardy korun oproti plánu. Celkové náklady tak mají dosáhnout šesti miliard korun. V plánu je mimo jiné výstavba nájemních bytů, obchvatů měst či chodníků a posílení kapacity policie.

Letošní rozpočet programu pro úspory energie se navýší o 30 mil.
Rozpočet státního programu na podporu úspor energie Efekt 2 pro letošní rok se proti schváleným 120 milionům korun navýší o 30 milionů korun. Rozhodla o tom dnes vláda, která schválila návrh ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Peníze navíc budou převedeny z nespotřebovaných výdajů MPO.

Vláda dnes odložila projednání zprávy o přípravě zóny Bochoř
Vláda dnes odložila projednání zprávy o přípravě a výstavbě strategické průmyslové zóny v areálu bývalé vrtulníkové základny v Bochoři u Přerova. Náklady mají dosáhnout 1,4 miliardy korun. Vyplývá to z informací na internetových stránkách kabinetu. Materiál byl na jednání vlády předkládám s rozporem.

Sněmovna i Senát vynaložily loni méně, než kolik měly v rozpočtu
Poslanecká sněmovna i Senát loni vynaložily na své fungování méně peněz, než kolik měly k dispozici ze státního rozpočtu. Vyplývá to z údajů ve státním závěrečném účtu. Loňským hospodařením obou parlamentních komor se dnes zabýval sněmovní rozpočtový výbor a doporučil Sněmovně, aby údaje v jejich závěrečných účtech schválila.

V řízení o státním příspěvku stranám vládu zastoupí Chovanec

V řízení Ústavního soudu bude o podání, ve kterém žádá 18 senátorů zrušení limitu tří procent voličských hlasů pro výplatu státního příspěvku stranám, vládu zastupovat ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle návrhu, který soudu předložila skupina senátorů v čele se zástupci STAN, poškozuje ustanovení zákona svobodnou soutěž stran, protože stát neúměrně podporuje zavedené politické strany. O tom, že se vláda jednání zúčastní, dnes rozhodli ministři, informoval novináře na tiskové konferenci ministr Jan Chvojka (ČSSD).

K změně ve stanovování platů zaměstnanců NKÚ je vláda neutrální

Vláda zaujala neutrální stanovisko k návrhu skupiny poslanců, kteří chtějí, aby platy zaměstnanců Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) stanovoval platový řád úřadu. O postoji kabinetu dnes informoval na tiskové konferenci šéf vládní legislativy Jan Chvojka. Podle podkladů, které nechal vypracovat pro kabinet, má návrh některé nedostatky.

Letiště v ČR by mělo střežit o 200 policistů víc, rozhodla vláda

O bezpečnost na mezinárodních letištích v Česku by se v budoucnosti mělo starat o 221 víc policistů než dosud. Vyplývá to z návrhu ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který dnes schválila vláda. Na twitteru o tom informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Nábor a výcvik nových policistů by měl trvat zhruba dva roky. Roční náklady na posily se odhadují na více než 116 milionů korun, dalších 25 milionů korun má stát vybavení policistů.


Poslanecká sněmovna

3. května 2017

Výbor nedoporučil schválit novelu upravující přechod na DVB-T2

Sněmovní hospodářský výbor dnes nedoporučil Sněmovně schválit novelu zákona o elektronických komunikacích, která především řeší přechod na televizní vysílání ve formátu DVB-T2. Výbor posuzoval pozměňovací návrhy vznesené ve druhém čtení, hlasoval o doporučení k nim, a když měl hlasovat o doporučení k zákonu jako celku, nastala rovnost hlasů. Podle zpravodaje Jiřího Valenty (KSČM) tak výbor zaujal nedoporučující stanovisko.

Zemědělský výbor podpořil povinné čipování psů
Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil novelu veterinárního zákona, která mimo jiné zpřísňuje podmínky pro chov psů. Výbor dal souhlasné stanovisko k pozměňovacímu návrhu ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) a poslance Herberta Pavery (TOP 09), který zavádí od roku 2020 povinné značení, respektive čipování psů.

Výbor se nevyjádřil k novele proti diskriminaci pracovníků z EU

Bez stanoviska bezpečnostního výboru bude Sněmovna projednávat vládní novelu, podle níž by úřad ombudsmanky dostal pravomoc kontrolovat, zda jsou zahraniční pracovníci ze zemí EU v ČR diskriminováni kvůli cizí státní příslušnosti. Výbor dnes nepodpořil návrh, podle kterého by předlohu doporučil plénu schválit. Většina členů včetně části koaličních poslanců se hlasování zdržela.

4. května 2017

Sněmovna zřejmě zpřesní zákon o vojácích z povolání
Sněmovna zřejmě zpřesní podmínky nároku profesionálních vojáků na příspěvek na bydlení, na některé složky služebního platu nebo na náhradu jízdních výdajů. Branný výbor dnes doporučil plénu novelu zákona o vojácích z povolání s některými úpravami schválit. Hlasování o ní se uskuteční patrně ve druhé polovině května.


Prezident

2. května 2017

Zkušení referenti státních úřadů nebudou muset mít maturitu
Zkušení referenti státních úřadů nebudou muset mít maturitu, aby se stali státními zaměstnanci ve služebním poměru. Výjimku pro ně přináší novela zákona o státní službě, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Maturitu nebudou muset mít úředníci starší 50 let s nejméně dvacetiletou praxí. Ostatní referenti bez maturity budou mít šanci doplnit si vzdělání v příštích pěti letech.

Zeman podepsal zpoplatnění plastových tašek v obchodech
Lidé nebudou moci od příštího roku získat v obchodech zadarmo žádné plastové tašky, v nichž by si mohli odnést zboží. Bezplatné by mohly zůstat jen tenké sáčky, například na pečivo či masné výrobky. Změnu přináší novela o obalech, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Norma má v návaznosti na předpisy EU omezit objem plastového odpadu.

Zeman umožnil dotovat provoz výzkumných institucí
Prezident Miloš Zeman umožnil poskytovat dotace na provoz výzkumných institucí a jejich materiálové náklady. Podepsal dnes úpravu nedávno přijatého zákona o vědě a výzkumu. ČTK o tom informoval mluvčí hlavy státu.

Pojišťovny získají víc peněz na chronické pacienty
Zdravotní pojišťovny budou dostávat více peněz na chronické pacienty. Novelu, která to předpokládá, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Změny v přerozdělování peněz budou platit od příštího roku.

Zahraniční služba získá vlastní zákonná pravidla
Zahraniční služba získá vlastní zákonná pravidla. Předloha, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman, zakotvuje a upřesňuje pravomoci konzulárních úřadů, mění podmínky práce diplomatů a zjednodušuje jejich střídání. Umožňuje taky vysílat na místa velvyslanců lidi, kteří nejsou v pracovním poměru k ministerstvu zahraničí. O Zemanově podpisu informoval Hrad.

Prezident podepsal novelu týkající se dobíjecích stanic

Veřejné dobíjecí stanice pro elektromobily budou muset být v evidenci, kterou zatím vede ministerstvo průmyslu pro čerpací stanice a stanice na plyn. Počítá s tím novela zákona o pohonných hmotách, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O podpisu novely informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.


Pozn.:

ÚS se zastal vězně, jenž čelí exekuci, nemohl zacházet s důchodem

3. května 2017 - Ústavní soud (ÚS) se zastal vězně, který čelil exekuci a nemohl zacházet s příjmem z invalidního důchodu. Vězeňská služba nyní musí zastavit srážky a počkat na nový exekuční příkaz. Soud by měl při vydání příkazu respektovat nezabavitelnou část příjmu, kterou vězeň využije třeba na nehrazené léky nebo věci osobní potřeby.

Soud EU: Srážkou s ptákem nemůže přepravce zdůvodnit celé zdržení

4. května 2017 - Srážku letadla s ptákem lze obecně chápat jako mimořádnou událost, která může leteckého přepravce zprostit povinnosti nahradit cestujícím škodu v případě významného zpoždění letu. Firma tím však nemůže zdůvodňovat úplně celou délku následného zpoždění, třeba v situaci, kdy letadlo opakovaně kontroluje. Uvedl to dnes evropský soud k případu dvou českých občanů, kteří se domáhají kompenzace u společnosti Travel Service.


Zdroj: ČTK

epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz