1. 8. 2011
ID: 76038upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 25.7. – 31.7.2011

Transparency International navrhla premiérovi Nečasovi další kroky pro reformu justiceVláda

25. července 2011

Hašek vyzval vládu, aby zveřejnila kolik vybrala na povodňové dani a na co chce peníze použít
Šéf Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD) v pondělí kritizoval výroky vysokých úředníků ministerstva financí, podle nichž by povodňová daň 100 korun na hlavu, kterou zavedla po loňských povodních vláda, nemusela sloužit k nápravě povodňových škod, ale mohla by snížit schodek státního rozpočtu.

26. července 2011

Česká republika nebude dorovnávat nižší důchod Slovákům za práci v Československu
Slováci nezískají vyrovnávací příspěvek, který by jim za léta odpracovaná v bývalém Československu doplácela česká strana. V souvislosti s rozhodnutím Soudního dvora EU o tom v pondělí informovala mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Viktorie Plívová.

27. července 2011

Transparency International navrhla premiérovi Nečasovi další kroky pro reformu justice
Ambice zřídit nejvyšší radu soudnictví je krok správným směrem, sám ale na dokončení reformy české justice nestačí. Premiérovi Petru Nečasovi (ODS) to v dopise, o němž informoval v úterý, napsal se souborem opatření ředitel české pobočky Transparency International (TI) David Ondráčka.

Ministr Kalousek předložil návrh na změnu přerozdělování příjmů, Praha přijde o dvě miliardy
Do meziresortního připomínkového řízení v úterý zaslal ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) návrh novely zákona na změnu rozpočtového určení daní. Většina obcí si polepší, tratit budou velká města, například Praha by měla od roku 2013 dostávat o 2,2 miliardy korun méně, vyplývá z materiálu.

Ministerstvo vnitra jmenovalo nového policejního ombudsmana, je jím Taťána Pešková
Policisté opět mají svého ombudsmana, stala se jím právnička Taťána Pešková. Agenturu Mediafax o tom v úterý informoval mluvčí rezortu vnitra Vladimír Řepka s tím, že Peškovou ministr Jan Kubice jmenoval k 20. červenci.

28. července 2011

Peníze ze stavebního spoření půjdou jedině na bydlení, chce uzákonit vláda
Ministerstvo financí připravilo bič na všechny účastníky systému stavebního spoření. Podle návrhu zákona, který má agentura Mediafax od středy k dispozici, půjdou u všech smluv – bez ohledu na datum jejich uzavření – využít peníze po jejich vyplacení jen na účely spojené s bydlením.

30. července 2011 

Ministerstvo financí žaluje odbory za stávku, odboráři vysvětlí proč
V pondělí 13. června chtěli odboráři uskutečnit stávku, soud jim však předběžným nařízením tento postup zakázal, podle rozhodnutí nebylo její vyhlášení v zákonné lhůtě tří pracovních dní. V červenci poté podal stát žalobu kvůli stávce na odbory, které v pátek vysvětlí svůj postoj a znění odvolání.

Legislativa ohledně stávkování by se zpřesnit měla, myslí si právníci
Vláda připravuje zákon, který by zpřesnil povinnosti a práva stávkujících, doposud je upravuje pouze ústava a zákon o kolektivním vyjednávání. Tento krok je správný, zákon však nesmí omezit ústavu, vesměs se shodují advokáti oslovení agenturou Mediafax v pátek.

Senát

29. července 2011

Správní řízení by se mělo zrychlit
Zrychlení správního řízení rovnoměrnějším rozdělením případů mezi krajské soudy projedná Senát příští čtvrtek v rámci vládního návrhu zákona o soudním řádu správním. Kromě toho počítá zákon s tím, že ombudsman získá pravomoc žalovat rozhodnutí úřadů.


Pozn.:

Petici za zachování babyboxů už podepsalo 60 tisíc lidí
25. července 2011 - Bezmála 60 tisíc lidí podepsalo do neděle petici za zachování babyboxů, do kterých bylo doposud odloženo 53 dětí. Petice je reakcí na požadavek OSN, aby Česko přestalo používat babyboxy, protože odporují mezinárodní Úmluvě o právech dítěte.

Péče o dlouhodobě nemocné dostane nová pravidla
25. července 2011 - Péči o dlouhodobě nemocné již brzy upraví nový zákon, do vlády má zamířit na podzim. Spolupracují na něm ministerstva práce a sociálních věcí a zdravotnictví, předloha má lépe nastavit fungování nynějšího systému, informoval agenturu Mediafax poradce ministra práce a sociálních věcí Pavel Hroboň.

Nová sleva na dítě nejchudším rodinám zvýšení DPH nenahradí, varuje studie
27. července 2011 - Kompenzovat postupné sjednocení DPH na 17,5 procentu daňovou slevou 150 korun měsíčně řadě rodin uleví, ty nejchudší ale budou mít smůlu, protože na žádnou slevu kvůli úrovni svých příjmů nedosáhnou. V úterý na to upozornila studie odborníků z platformy IDEA vedené Janem Švejnarem.

Gotické sklepy u pražské Národní třídy zatím nebudou kulturní památkou
27. července 2011 - Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09-STAN) podepsal rozhodnutí rozkladové komise, na základě kterého se gotické sklepy u Národní třídy v Praze nemají stát kulturní památkou. Agentuře Mediafax to v úterý potvrdil sám Besser s tím, že proti verdiktu odborníků jsou možné ještě opravné prostředky.

Od 1. srpna začíná platit novela zákona měnící bodový systém
29. července 2011 - Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, která zpřesňuje postihy za řízení pod vlivem alkoholu, začne platit od 1. srpna. Norma zároveň snižuje počet přečinů, za něž policisté řidičům udělí trestné body, ze 44 na 27.

Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz