2. 1. 2017
ID: 104615upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 26.12.2016 – 1.1.2017

Vláda předložila do Sněmovny ke schválení dvě dohody mezi EU a Kanadou. První je o strategickém partnerství a druhou komplexní hospodářská a obchodní dohoda známá jako CETA. Zástupci unie a Kanady je podepsali v říjnu 2016 v Bruselu na summitu EU - Kanada. Dohoda o partnerství upravuje například společný postup v boji proti terorismu, proti šíření zbraní hromadného ničení nebo praní špinavých peněz. CETA by měla už od roku 2017 začít odstraňovat většinu cel a poplatků, které dosud omezují vzájemný obchod.

Vláda

27. prosince 2016

Vláda předložila poslancům dohodu CETA mezi EU a Kanadou
Vláda předložila do Sněmovny ke schválení dvě dohody mezi EU a Kanadou. První je o strategickém partnerství a druhou komplexní hospodářská a obchodní dohoda známá jako CETA. Zástupci unie a Kanady je podepsali letos v říjnu v Bruselu na summitu EU - Kanada. Dohoda o partnerství upravuje například společný postup v boji proti terorismu, proti šíření zbraní hromadného ničení nebo praní špinavých peněz. CETA by měla už od příštího roku začít odstraňovat většinu cel a poplatků, které dosud omezují vzájemný obchod.


Poslanecká sněmovna

29. prosince 2016

ČT a ČRo by mohly mít větší nárok na odpočty DPH
Česká televize a Český rozhlas by mohly uplatňovat nárok na odpočet daně z přidané hodnoty za pořízené zboží nebo služby ve stejném rozsahu jako ho mohou uplatňovat komerční rozhlasové a televizní stanice. Umožnit to má pozměňovací návrh poslanců ČSSD Vítězslava Jandáka a Václava Votavy k vládnímu daňovému balíku. Peníze získané tímto výrazným rozšířením možnosti odpočtů by podle Votavy pomohly ČT a ČRo financovat další etapu digitalizace vysílání.

30. prosince 2016

Poslanci rozhodnou o snížení daní nebo o kompenzacích za EET
Zrušení solidární daňové přirážky, snížení sazeb daně z přidané hodnoty (DPH), snížení počtu sazeb DPH nebo kompenzace živnostníkům za pořízení techniky pro elektronickou evidenci tržeb. O tom všem budou rozhodovat v lednu poslanci, až budou schvalovat pozměňovací návrhy k vládnímu daňovému balíku. Pozměňovacích návrhů se sešly asi čtyři desítky, nejen od opozičních poslanců, ale i od vládních zákonodárců. Při závěrečném schvalování je tak čeká víc než 40 hlasování.

Příští rok asi začne platit zákaz "rachejtlí" v národních parcích
Od roku 2017 zřejmě začnou platit přísnější podmínky pro používání zábavní pyrotechniky v národních parcích. Zákaz ohňostrojů na jejich území se může dotknout například návštěvníků odlehlých horských chalup, které jsou rozesety třeba v Krkonošském národním parku nebo i obyvatel některých šumavských obcí. V současném znění zákona je napsaný pouze zákaz rušení zvláště chráněných živočichů. Letošní Silvestr tak byl asi pro některé posledním, kdy rachejtle v národních parcích vypustili. Výrazné omezení navrhuje ministerstvo životního prostředí v novele zákona o ochraně přírody a krajiny, která v prosinci 2016 prošla Sněmovnou a míří do horní komory Parlamentu.


Pozn.:

Zemřel soudce Nejvyššího soudu Jindřich Urbánek, bylo mu 65 let
27. prosince 2016 - Po dlouhé těžké nemoci zemřel 26. prosince předseda senátu trestního kolegia Nejvyššího soudu Jindřich Urbánek. Bylo mu 65 let. Nejvyšší soud to uvedl na svém webu. Jeho soudcem byl Urbánek od roku 1995.

Ministerstvo spravedlnosti se letos zaměřilo na proměny vězeňství
27. prosince 2016 - Ministerstvo spravedlnosti se v uplynulém roce zaměřilo na problematiku vězeňství. Představilo a začalo naplňovat desetiletou koncepci, která počítá se snížením recidivy odsouzených mimo jiné díky vyšší zaměstnanosti vězňů. Z legislativních návrhů mu vláda schválila novelu insolvenčního zákona, automatický generátor přidělující kauzy soudcům nebo protiteroristickou novelu trestního zákoníku. Úřad také spustil centrální registr přestupků.

Příští rok stoupne sleva na děti, odstartuje další fáze EET
27. prosince 2016 - Nejvýznamnější novinkou v oblasti daní bude v příštím roce zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a další dítě, zvýšení limitů pro odpočet penzijního a životního pojištění od základu daně, spuštění druhé fáze elektronické evidence tržeb od března pro maloobchod a velkoobchod nebo zavedení nového zkráceného formuláře pro daň z příjmu fyzických osob. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí a vyjádření odborníků pro ČTK.

Minimální mzda se od ledna zvedá z 9900 na 11.000 korun
28. prosince 2016 - Minimální mzda se od ledna zvýší o 1100 korun na 11.000 korun. Poroste tak o víc než 11 procent. Stoupne také minimální mzda pro zdravotně postižené. Pobírat by měli stejnou částku jako zdraví pracovníci. Nejnižší výdělek mají podle dřívějšího vyjádření ministerstva práce 2,3 procenta zaměstnanců v Česku. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) další zvýšení minimální mzdy zahrnul do plánů vlády na příští rok, podle něj by se pak nejnižší výdělek měl "pohybovat na úrovni 40 procent" průměrné mzdy.

Ministerstvo navrhlo zpoplatnit dalších 900 kilometrů silnic
30. prosince 2016 - Ministerstvo dopravy navrhlo v materiálu pro příští jednání vlády rozšířit elektronické mýtné o dalších 900,3 kilometru silnic prvních tříd. Nyní je zpoplatněno 230 kilometrů těchto silnic. Jde o maximální počet kilometrů, každé další rozšíření by s sebou přinášelo neúměrné náklady na provoz systému. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar. Podle poradenské společnosti Deloitte to státu ročně na vybraném mýtném přinese navíc přibližně 1,1 miliardy korun.

Ministerstva získají větší dohled nad státními podniky
1. ledna 2017 - Ministerstva získají od nynějška větší dohled nad státními podniky, které založily. Dnešním dnem vstupuje v účinnost novela zákona o státním podniku, která má přesněji vymezit pravidla jejich hospodaření s majetkem státu, vymezit odpovědnost ředitelů, jejich zástupců a členů dozorčích rad. Má také omezit korupční rizika při nakládání s nepotřebným majetkem státních podniků. Změna zákona vychází především ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu z kontrol státních podniků.

Strany budou mít poprvé omezeny výdaje na předvolební kampaň
1. ledna 2017 - Maximálně 90 milionů korun budou moct od letoška investovat politické strany do přípravy sněmovních voleb. Vyplývá to z novely zákona o politických stranách a hnutích, která dnes nabývá účinnosti. Omezení, na nichž se politici shodli v uplynulém roce, se budou týkat většiny voleb. Poprvé se nový model uplatní před hlasování o novém složení Sněmovny v říjnu. Ukáže se, zda se devadesátimilionový limit odrazí v síle předvolební kampaně. Například investice stran do billboardů by mohly být skromnější.

Začíná platit nový atomový zákon, má pomoci stavbě nových bloků
1. ledna 2017 - V Česku dnes začíná platit nový atomový zákon, který zpřesňuje požadavky a procesní pravidla pro provoz nynějších a pro spouštění nových bloků jaderných elektráren. Podle vlády zpřesnění napomůže státní správě daleko efektivněji usměrňovat kroky při umisťování, výstavbě, uvádění do provozu a provozu nových jaderných bloků. Podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost má nová legislativní úprava zajistit také vyšší úroveň bezpečnosti mírového využívání jaderné energie a ionizujícího záření.

Ode dneška mohou úřady zkontrolovat, čím lidé doma topí
1. ledna 2017 - Začíná platit novela zákona o ochraně ovzduší, která umožní úřadům kontrolovat, čím lidé topí. Tam, kde je velké znečištění, například v Moravskoslezském kraji, vyrazí již v lednu úředníci do problémových míst, jinde spíše počkají na podněty od občanů. Plošné kontroly úřady neplánují, vyplývá z prosincové ankety ČTK v jednotlivých krajích.

Od ledna stoupnou platy lékařům či pracovníkům v kultuře
1. ledna 2017 - Lékařům a sestrám ve většině nemocnic v Česku ode dneška stoupnou platy. Ne všechna zařízení ale přidají zaměstnancům deset procent, jak schválila vláda. Polepší si i zaměstnanci příspěvkových organizací v kultuře či řidiči linkových autobusů. Už na začátku loňského listopadu vzrostly také platy státních zaměstnanců, úředníků, hasičů, vojáků nebo policistů, v září dostali přidáno učitelé a nepedagogičtí zaměstnanci v regionálním školství. Od začátku roku se zvyšuje o 1100 korun na 11.000 korun také minimální mzda.

Útvar proti praní špinavých peněz je nově samostatným úřadem
1. ledna 2017 - Finanční analytický útvar (FAÚ) je ode dneška samostatným správním úřadem v rámci ministerstva financí. Stanoví to novela zákona proti praní špinavých peněz. Norma dále snižuje částku hotovostní platby, při níž musí každý podnikatel identifikovat svého klienta, z 15.000 na 10.000 eur (zhruba 270.000 Kč). Skuteční majitelé firem a svěřenských fondů budou také v nové evidenci.

Začíná platit nový zákon o hazardu, registr hráčů zatím chybí
1. ledna 2017 - Ode dneška vstupuje v účinnost nový zákon o hazardu. Změní se například zdanění a odvody z výnosů z automatů ve prospěch obcí. Zatím však chybí plánovaný registr hráčů hazardních her, Ministerstvo financí jeho spuštění předpokládá až v roce 2018. Podle sdružení Občané proti hazardu je to však problém, protože kvůli tomu se počet patologických hráčů sníží pouze nepatrně.

Těžaři začínají odvádět státu vyšší poplatky za povrchovou těžbu
1. ledna 2017 - Těžební firmy začínají ode dneška státu odvádět vyšší poplatky za povrchovou těžbu nerostů. S navýšením počítá vládní nařízení, které navazuje na novelu horního zákona. Jak novela, tak nařízení jsou od začátku roku 2017 účinné. Ministerstvo průmyslu v novele prosadilo, aby poplatek za vytěžené nerosty byl nově stanoven právě nařízením vlády, a nikoli zákonem jako dosud.

Obce budou muset zpracovávat plány rozvoje sportu

1. ledna 2017 - Obce a kraje budou muset do 18 měsíců zpracovat plány rozvoje sportu. Vyplývá to z novely zákona o podpoře sportu, která dnes začíná platit. Přináší i vznik rejstříku sportovců, sportovních organizací a sportovních zařízení, který povede ministerstvo školství. Registrace v něm bude povinná pro všechny sportovní organizace, které budou žádat o státní dotace.

Zdroj: ČTK

epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz