2. 5. 2011
ID: 73529upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 26.4. – 1.5.2011

Ústavní soud v Brně ve středu vyhověl stížnosti 45 poslanců ČSSD a zrušil části zákona týkající se daní z příjmu související se stavebním spořením. Předseda ÚS Pavel Rychetský dal opozičním poslancům za pravdu v tom, že sněmovna napadené normy přijala neústavním způsobem ve zkráceném řízení, zákony navíc obsahují prvky retroaktivity.

 
Vláda

26. dubna 2011

Nečasova vláda přežila hlasování o nedůvěře
Sociální demokraté neuspěli ani se svým druhým pokusem na vyslovení nedůvěry vládě. Koaliční kabinet Petra Nečase (ODS) na úterní mimořádné schůzi sněmovny podpořili poslanci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Pro návrh na vyslovení nedůvěry vládě České republiky hlasovalo 84 poslanců, naopak vládu podpořilo 114 poslanců. Na schůzi chyběli Jana Suchá z VV a Petr Jalowiczor z ČSSD.

27. dubna 2011

Cizinci si na zemědělskou půdu v Česku ještě počkají, rozhodla vláda
Zájemci ze států Evropské unie nebo ze zemí, se kterými má Česko uzavřenou dohodu o hospodářském prostoru, si na nákup půdy v České republice ještě počkají. Vláda projednávání příslušené novely zákona ve středu přerušila a nechala ji dopracovat, informoval agenturu Mediafax důvěryhodný zdroj.

Česko odsoudilo násilí v Sýrii, Nečasova vláda vyzvala k jeho ukončení
Česká republika podle středečního vyjádření premiéra Petra Nečase (ODS) odsoudila násilí, kterým podle ní syrské bezpečnostní složky potlačují demonstrace občanů této země. Kabinet vyzval Sýrii k okamžitému ukončení střetů a nezávislému vyšetření událostí.

Vláda schválila komplexní novelu zákona o přeměně obchodních společností a družstev
Lepší fungování přeshraničních přeměn, zapojení moderních elektronických technologií i zjednodušení stávající praxe jsou cíle nové zákonné úpravy přeměn obchodních společností a družstev (POSD). Vláda jí dala zelenou na svém středečním zasedání, řekl agentuře Mediafax zdroj obeznámený s jednáním.

Nejvyšší kontrolní úřad získá v Ústavě širší kontrolní pravomoci, schválila vláda
Změna Ústavy má Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ) umožnit zkoumání hospodaření s majetkem obcí, krajů i právnických osob veřejnoprávní povahy. Úpravu předloženou ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS) ve středu schválila vláda, zjistila agentura Mediafax od zdroje obeznámeného s jednáním.

Nejvyšší kontrolní úřad bude moci prověřit účty krajů a obcí, odsouhlasil Nečasův kabinet
Kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) budou nově moci zkoumat například hospodaření územních správních celků, veřejných zdravotních pojišťoven nebo výzkumných institucí. Počítá s tím novela zákona o NKÚ, kterou ve středu schválila vláda, potvrdil agentuře Mediafax důvěryhodný zdroj.

Vláda kývla na výpověď smlouvy o zdravotní spolupráci ČR s Libyí, fungovala jednostranně
Česká republika vypoví bilaterální dohodu s Libyí o spolupráci v oblasti zdravotnictví, a to po 30 letech od jejího podpisu. O vypovězení smlouvy kvůli nevýhodnosti pro českou stranu ve středu rozhodla vláda, uvedl pro agenturu Mediafax důvěryhodný zdroj.

Vláda schválila zřízení výboru pro koordinaci boje s korupcí a Radka Johna jako jeho šéfa
Kabinet Petra Nečas (ODS) potvrdil na své středeční schůzi zřízení vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí, jako jeho předsedu ustavil vicepremiéra Radka Johna (VV). Premiér Nečas uvedl, že rozpočet výboru se 13 lidmi bude letos 21,5 milionu korun, v dalších letech 25 milionů.

Vláda chystá kvůli změnám ve stavebním spoření přiškrcení výdajů státního rozpočtu
Kabinet Petra Nečase (ODS) nechce kvůli rozhodnutí Ústavního soudu o stavebním spoření prohloubit schodek státního rozpočtu. Šest miliard korun, které z něj chtěla původně získat na daních, plánuje nahradit vázáním rozpočtových výdajů, uvedl ve středu premiér Nečas.

Vláda vzala na vědomí obhajobu prodražení Národní technické knihovny o 785 milionů korun
Ministerstvo školství ve středu na jednání vlády obhájilo zvýšení nákladů na stavbu Národní technické knihovny (NTK), které se z původní miliardy a půl zvýšily na 2,4 miliardy korun a na něž upozornil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Agenturu Mediafax o tom informoval důvěryhodný zdroj.

Vláda dala zelenou navýšení finančních prostředků na výstavbu věznice v afghánském Lógaru
Zhruba 1,8 milionu korun navíc dá Česko ve formě peněžního daru afghánskému ministerstvu spravedlnosti na výstavbu vězeňského komplexu v provincii Lógar. Ve středu o tom rozhodla vláda Petra Nečase (ODS), potvrdil agentuře Mediafax zdroj obeznámený s jejím jednáním.


Poslanecká sněmovna

27. dubna 2011

Sněmovna přesadila rebelující poslance do poslední řady
Do posledních řad se přesadí poslankyně Kristýna Kočí a poslanci Jaroslav Škárka se Stanislavem Humlem (všichni nez.), ve středu o tom hlasováním rozhodla sněmovna. Všichni tři zákonodárci byli již předtím za svou kritiku strany Věci veřejné vyloučeni z poslaneckého klubu strany.

Sněmovna přerušila jednání o zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici
Sněmovna nerozhodla, zda si pacienti za pobyt v nemocnici připlatí, projednávání návrhu ministerstva zdravotnictví po více než dvou hodinách přerušila. Předloha navrhuje zvýšení šedesátikorunového poplatku za den hospitalizace na 100 korun, dosavadní poplatek podle vlády neodrážel reálné náklady.

Sněmovna poslala dál zákon o námořní plavbě
Poslanci ve středu v prvním čtení projednali zákon o námořní plavbě, jehož schválení si žádá Evropská unie. Soubor nových unijních směrnic si klade za cíl zejména zvýšit bezpečnost námořní dopravy a urychlit případné šetření nehod.

Poslanci propustili do druhého čtení změny týkající se řidičských průkazů
Zvýšení věkové hranice pro získání řidičského průkazu u vybraných vozidel, přísnější kontroly zdravotní způsobilosti a důslednější kontroly odebrání řidičského průkazu. To jsou hlavní body novely zákona o silničním provozu, kterou ve středu poslanci pustili do druhého čtení.

Armádní nákupy budou moci probíhat bez prostředníků, rozhodli poslanci
Poslanci ve středu poslali do druhého čtení novelu, podle které bude ministerstvo obrany moci nakupovat vojenský materiál ze zahraničí bez prostředníků. Návrh by měl státní pokladně ušetřit podle vlády miliardy korun.

Poslanci dali zelenou zpřísnění sankcí za obchodování s krvavými diamanty
Ve druhém čtení projednala ve středu sněmovna zpřísnění sankcí za obchodování s takzvanými krvavými diamanty. Peníze za tyto diamanty totiž podle ministerstva financí většinou slouží k financování ozbrojených konfliktů v Africe, případně k podporování terorismu.

Poslanci pustili do druhého čtení zákon umožňující snadnější čerpání evropských dotací
Poslanci ve středu poslali do druhého čtení novelu zákona, která má usnadnit čerpání peněz z evropských fondů. Ministerstvo financí (MF), které zákon připravilo, v něm také navrhlo změny v rozpočtových pravidlech, řekl ve sněmovně šéf rezortu Miroslav Kalousek (TOP 09).

Spory o daň z nemovitosti u parkovišť zřejmě brzy skončí
Poslanci na svém středečním jednání poslali do třetího čtení novelu zákona o dani z nemovitosti, kterou připravilo ministerstvo financí. Norma má učinit přítrž sporům o to, zda se zpevněné plochy daní stejně jako pozemek nebo stavba.

28. dubna 2011

Poslanci pustili do třetího čtení zákon o ochraně ovzduší
Sněmovna ve čtvrtek poslala do třetího čtení novelu zákona o ochraně ovzduší. Úprava zákona, která se týká zejména biopaliv, reaguje na požadavky Evropské unie (EU).

Poslanci interpelovali Nečase, vadila jim nepřítomnost ministrů
Hodinu a půl mohli poslanci pokládat otázky premiérovi Petru Nečasovi (ODS), čtvrteční odpoledne totiž v Poslanecké sněmovně tradičně patří interpelacím. Opoziční poslance zajímaly zejména nedávné personální změny ve vládě, nepřítomnost ministrů nebo průběh vyjednávání plánovaných reforem.

29. dubna 2011

Poslanci pustili do dalšího čtení novelu o zavedení jaderných poplatků
ČEZ a další provozovatele jaderných zařízení v Česku čekají od příštího roku nové poplatky v řádech desítek milionů korun. Novelu atomového zákona, která s nimi počítá, v pátek pustila Poslanecká sněmovna do druhého čtení.

Obce zřejmě dostanou příspěvek na jaderné úložiště ještě před jeho zbudováním
Obce, na jejichž katastrálním území by se mělo v budoucnu budovat úložiště jaderného odpadu, zřejmě od státu budou moci dostávat kompenzace ještě předtím, než úložiště vznikne. Novelu, kterou připravilo ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), v pátek pustili poslanci do druhého čtení.

Vypovědět nevýhodnou smlouvu na dodávky plynu bude zřejmě snazší
Odběratelé elektřiny či plynu budou mít zřejmě možnost do tří měsíců odstoupit od smlouvy o dodávkách energie bez udání důvodu, pokud jejich dodavatel změní cenu nebo jiné smluvní podmínky. Vyplývá to z novely energetického zákona, kterou v pátek poslanci propustili do třetího čtení.

Sněmovna učinila krok ke vzniku nových kontaktních míst veřejné správy
Návrh novely zákona o informačních systémech veřejné správy, který rozšiřuje síť kontaktních míst, tzv. CzechPointů, i na bankovní instituce, prošel v pátek ve sněmovně prvním čtením. Podle návrhu by banky měly mít stejné pravomoci k poskytování služeb jako veřejnoprávní subjekty.

Poslanci souhlasí se zákazem kazetové munice
Sněmovna projednala v pátek ve druhém čtení návrh zákona, který zakazuje použití, skladování, výrobu a převod kazetové munice. Mezinárodní úmluvu o zákazu tohoto typu munice podepsal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) už v prosinci 2008.

Důležití svědci zřejmě budou moci dostat novou identitu i doklady
Svědci vážných trestných činů by se mohli nově dočkat od státu nové identity, krycích dokladů i sociálního zabezpečení. Počítá s tím vládní návrh zákona o zvláštní ochraně svědka, který v pátek pustili poslanci do druhého čtení.

Oběti trestných činů už nebudou muset kvůli náhradě morální újmy čekat na civilní soud
Civilnímu soudu by se již brzy mohly vyhnout oběti trestných činů, které se dožadují nemajetkové morální újmy. Počítá s tím novela trestního řádu, kterou v pátek pustili poslanci do třetího čtení a podle které by se poškození mohli dočkat peněz už v průběhu trestního řízení.

Poslanci souhlasí s větší bezpečností v podzemních stavbách
Zajištění báňské záchranné služby či umožnění vstupu a zajištění doprovodu pro báňského inspektora do podzemního díla, to jsou nové povinnosti pro provozovatele nebo vlastníky podzemních staveb. Ukládá to novela zákona o hornické činnosti, kterou poslanci v pátek pustili do třetího čtení.

Poslanci souhlasí se zrušením práva na zabavení kulturních památek cizího státu
Poslanci v pátek už v prvním čtení schválili novelu zákona o státní památkové péči. Ta počítá například se zajištěním ochrany před zabavením nebo vyloučením možnosti, aby veřejná moc bránila vrácení kulturních památek zapůjčených jiným státem na území Česka.

Ředitele SZIF bude jmenovat ministr zemědělství, s návrhem souhlasí sněmovna
Ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) bude nově jmenovat a odvolávat ministr zemědělství. Počítá s tím návrh zákona, který v pátek projednala sněmovna v prvním čtení.

Poslanci souhlasí se zmírněním tzv. náhubkového zákona
Veřejný zájem by měl sloužit jako argument, který umožní zveřejnit informace z trestního řízení, jejichž publikování je jinak tabu. Umožnit by to měla novela trestního řádu, kterou v pátek projednali poslanci ve druhém čtení.

Mimořádná schůze sněmovny ke kauze ProMoPro bude 5. května
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) svolala na 5. května od 18.15 mimořádnou schůzi dolní komory ke kauze ProMoPro, kterou požadovala opoziční ČSSD. Informují o tom v pátek internetové stránky sněmovny.


Senát

27. dubna 2011

Senát schválil snížení základního kapitálu pro instituce poskytující elektronické peníze
Základní kapitál, který ze zákona musí mít instituce poskytující takzvané elektronické peníze, klesne z jednoho milionu eur na 350 tisíc eur. Vyplývá to z novely zákona o platebním styku, kterou ve středu schválili senátoři.

Senát schválil snížení základního kapitálu pro instituce poskytující elektronické peníze
Základní kapitál, který ze zákona musí mít instituce poskytující takzvané elektronické peníze, klesne z jednoho milionu eur na 350 tisíc eur. Vyplývá to z novely zákona o platebním styku, kterou ve středu schválili senátoři.

Směnárny budou přijímat poškozené peníze
Směnárníci, bez ohledu na to, jestli jsou to fyzické nebo právnické osoby, budou muset přijímat poškozené bankovky a odevzdávat je České národní bance (ČNB). Počítá s tím návrh zákona o oběhu bankovek a mincí, který ve středu schválila horní parlamentní komora.

Z Vysočiny bude Kraj Vysočina
Senátoři ve středu schválili změnu oficiálního názvu samosprávného celku Vysočina na Kraj Vysočina. Současné pojmenování kraje komplikuje regionu podle předkladatelů uzavírání smluv a komunikaci s úřady.

Senát vrátil poslancům novelu, která má vyhnat automobily z center měst
Novelu, která zavádí přísnější imisní limity pro polétavý prach, nízkoemisní zóny a chrání města před automobily v době vyhlášení smogové situace, vrátili ve středu senátoři k projednání do Poslanecké sněmovny.

Senát schválil zákon o pojistném
Senátem ve středu prošel senátní návrh zákona sjednocující termíny, v nichž musí podnikatelé uhradit doplatek pojistného na zdravotní a důchodové pojištění. Cílem novely je podle senátora Petra Pakosty (ODS) usnadnit život podnikatelům.

28. dubna 2011

Senát zrušil plošné očkování proti tuberkulóze
Senát ve čtvrtek zrušil plošné očkování proti tuberkulóze. Zákonodárci podpořili hlasováním novelu o ochraně veřejného zdraví, které stanovuje povinné očkování proti tomuto onemocnění jen pro vybranou skupinu dětí.

Senát souhlasí s rozšířením policejních pravomocí
Pravomoci policie se rozšíří. Počítá s tím novela zákona o pozemních komunikacích schválená ve čtvrtek Senátem, která umožňuje celníkům vybírat kauce od dopravců, především ze zahraničí.

Dopravci se budou moci vyjádřit k výši letištních poplatků, rozhodli senátoři
Letečtí dopravci budou mít v budoucnu možnost se vyjádřit k výši letištních poplatků, v případě podezření z diskriminace se nově mohou dovolat u ministerstva dopravy. Novelu o civilním letectví, která změny přináší, schválili ve čtvrtek senátoři.

Policisté budou moci zabavit malé množství drogy a zničit ji
Senát ve čtvrtek podpořil rozšíření policejních pravomocí v boji proti drogám. Umožní to schválená novela zákona o policii, která policistům umožňuje zabavovat lidem i malé množství drogy a následně ji zničit.


Ústavní soud

26. dubna 2011

Ústavní soud změnil soudní správní řád ve prospěch lidí s omezenou právní způsobilostí
Ústavní soud v úterý vyhověl návrhu Nejvyššího správního soudu a zrušil část správního řádu, který diskriminoval občany částečně zbavené způsobilosti k právním úkonům. Agentuře Mediafax to řekla mluvčí ÚS Jana Pelcová s tím, že napadená norma byla v systému českého soudnictví ojedinělá a moc přísná.

27. dubna 2011

ÚS vyhověl stížnosti ČSSD, jež požádala o zrušení zákonů o zdanění stavebního spoření
Ústavní soud v Brně ve středu vyhověl stížnosti 45 poslanců ČSSD a zrušil části zákona týkající se daní z příjmu související se stavebním spořením. Předseda ÚS Pavel Rychetský dal opozičním poslancům za pravdu v tom, že sněmovna napadené normy přijala neústavním způsobem ve zkráceném řízení, zákony navíc obsahují prvky retroaktivity.

28. dubna 2011

Ústavní soud zamítl obnovu procesu se ženou, jejíž beran při útěku ze zahrady těžce zranil sousedku
Ústavní soud v Brně ve čtvrtek zamítl stížnost Charlotty Balatové z Benešovska, z jejíhož pozemku utekl dírou v plotě beran a těžce zranil ženu na sousední zahradě. Agentuře Mediafax to řekla mluvčí ÚS Jana Pelcová.

1. května 2011
Ústavní soud není třetí komorou parlamentu, kritici nepochopili jeho funkci, tvrdí soudce Rychetský
Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský se ohradil proti tvrzení kritiků této instituce, kteří v souvislosti se soudem hovoří o třetí komoře parlamentu. Učinil tak během nedělního diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce.


EU

28. dubna 2011

Evropská komise neochrání pomazánkové máslo
Evropská komise neuzná pomazánkové máslo jako zaručenou tradiční specialitu, sdělil ve čtvrtek europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL). Je to podle jeho slov první zamítnutí české žádosti od vstupu do unie v roce 2004.


Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz