4. 1. 2016
ID: 100075upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 28.12.2015 – 3.1.2016

Obecní úřady budou vydávat od ledna lidem starším 70 let občanské průkazy s prodlouženou platností. Doklady budou na 35 let, a tito obyvatelé si je tedy nebudou muset měnit každých deset let. Podraží ale takzvané expresní pasy. Budou výhradně se strojově čitelnými biometrickými údaji a nebudou mít omezenou půlroční platnost jako nyní. Změny přinese novela souboru příslušných zákonů.

Pozn.:

Rada pro lidská práva žádá zákaz posílání děti do 7 let do ústavů
28. prosince 2015 - Rada vlády pro lidská práva žádá uzákonění zákazu umísťování dětí do sedmi let do ústavů. Do domovů a jiných zařízení by se mohly dostat jen ve výjimečných případech, postarat by se o ně měla díky pomoci a službám vlastní, či náhradní rodina. Návrh paragrafů by měl být podle rady na stole do konce listopadu příštího roku. V brzké době by požadavek měl projednat kabinet.

Starší lidé budou mít občanky na delší dobu, rychlé pasy zdraží
28. prosince 2015 - Obecní úřady budou vydávat od ledna lidem starším 70 let občanské průkazy s prodlouženou platností. Doklady budou na 35 let, a tito obyvatelé si je tedy nebudou muset měnit každých deset let. Podraží ale takzvané expresní pasy. Budou výhradně se strojově čitelnými biometrickými údaji a nebudou mít omezenou půlroční platnost jako nyní. Změny přinese novela souboru příslušných zákonů.

Od Nového roku se mění způsob platby poplatku na zelenou energii
28. prosince 2015 - Od Nového roku se v Česku změní způsob platby poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie (OZE). Účinná totiž začne být podstatná část rozsáhlé novely energetického zákona, která s tím počítá. Podle novely se už poplatek nebude platit za spotřebované množství elektřiny, ale podle hodnoty hlavního jističe. U odběratelů, převážně průmyslových podniků, kteří odebírají elektřinu z vysokého napětí, pak podle rezervovaného příkonu.

Ústečtí státní zástupci se stěhují do komerčních prostor
28. prosince 2015 - Okresní státní zastupitelství v Ústí nad Labem se bude stěhovat z budovy krajského soudu do komerční budovy v centru města. Soud uvolněné prostory využije k vybudování až tří nových jednacích síní, řekl ČTK a Českému rozhlasu předseda soudu Luboš Dörfl. Už dříve budovu soudu na Střekově opustilo krajské státní zastupitelství. Všechny instituce by se pod jednu střechu měly vrátit v novém justičním paláci. S jeho stavbou se ale zatím nezačalo.

Od ledna začíná platit novela zákona o zdanění hazardu
29. prosince 2015 - Od ledna začíná platit novela zákona o zdanění hazardu. Sazby budou 23 a 28 procent podle druhu her místo nynějších 20 procent. Denní poplatek za každý hrací automat se zvýší o 25 na 80 korun. Stát plánuje díky opatření získat zhruba dvě miliardy korun navíc. Zástupci loterního a herního průmyslu novelu kritizují.

V účinnost vstoupí zákon o kompenzacích pro Českou poštu
29. prosince 2015 - Od 1. ledna vstoupí v účinnost novela poštovního zákona, která umožní České poště získávat kompenzace od státu. Jen pro letošní rok by mohla takto získat až 700 milionů korun. V příštím roce klesne horní hranice na 600 milionů korun a v dalších letech se sníží až na 500 milionů korun ročně.

Minimální mzda roste z 9200 na 9900, u postižených z 8000 na 9300
29. prosince 2015 - Minimální mzda se od ledna zvýší o 700 korun na 9900 korun. Poroste tak o 7,6 procenta. Stoupne také minimální mzda pro zdravotně postižené. Zvedne se o 1300 korun na 9300 korun. Nejnižší výdělek mají podle ministerstva práce 2,3 procenta zaměstnanců v Česku.

Postavení hasičů zakotví nový zákon, mnoho novinek nepřinese
29. prosince 2015 - Postavení hasičského sboru zakotví od ledna nový zákon. Základní úkoly sboru se nezmění. Hasiči budou dál chránit životy a zdraví obyvatel, životní prostředí, zvířata a majetek před požáry a jinými mimořádnými událostmi. Ministerstvo vnitra zpracovalo předpis kvůli tomu, že dosavadní právní úprava byla roztříštěná, nepřehledná a nesystematická.

Kolegia Nejvyššího soudu podle očekávání povedou Kůrka a Púry
30. prosince 2015 - Kolegia Nejvyššího soudu (NS) podle očekávání povedou od 1. ledna soudci Vladimír Kůrka a František Púry. Do funkcí je jmenoval předseda soudu Pavel Šámal. Kůrka se v prosinci vrátil z Ústavního soudu a v čele občanskoprávního a obchodního kolegia nahradí Františka Ištvánka. Púry byl dosud pověřen vedením trestního kolegia, 1. ledna mu začne řádné pětileté funkční období. O jmenování dnes ČTK informoval mluvčí NS Petr Tomíček.

Od 1. ledna se zpřísní emisní limity pro firmy, řada má odklad
31. prosince 2015 - Od Nového roku se zpřísní emisní limity pro elektrárny, teplárny a další energetické zdroje v průmyslu, v nichž se vyrábí teplo. Požadavek na zpřísnění hodnot vychází z evropské směrnice. Řada firem ale využije takzvané přechodné režimy, které umožnila evropská legislativa, aby se na změny mohly připravit. O zařazení do Přechodného národního plánu tak požádalo zhruba 45 provozovatelů, řekla ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Ministerstvo dle Ondráška potvrdilo dvojvládí ve Vězeňské službě
3. ledna 2016 - Ministerstvo spravedlnosti doručilo Pavlu Ondráškovi rozhodnutí o překážkách pro výkon funkce, které podle Ondráška potvrzuje dvojvládí ve Vězeňské službě. Ondrášek dnes sdělil ČTK, že rozhodnutí potvrzuje, že jsou šéfy věznic on i Petr Dohnal. Ministerstvo ale trvá na tom, že jediným ředitelem je Dohnal, jehož předloňské odvolání z funkce nedávno zvrátil soud.


Zdroj: ČTK

EPRAVO.CZ, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz