10. 10. 2011
ID: 77707upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 3.10. – 9.10.2011

Nájemník nesmí dostat výpověď z nájmu v bytě, pokud si během nájemního vztahu pořídil vlastní rodinný dům, který považuje za dům určený k rekreaci. Výpověď z nájmu nesmí dostat ani v okamžiku, když tento dům obývá dlouhodobě, řekl agentuře Mediafax mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

 
Vláda

4. října 2011

Premiér Nečas oznámil ministrovi zemědělství Fuksovi, že ho odvolá
Premiér Petr Nečas (ODS) v úterý odpoledne řekl šéfovi rezortu zemědělství Ivanu Fuksovi (ODS), že ho odvolá. Ministr zemědělství to uvedl novinářům po krátké schůzce s předsedou vlády před budovou Strakovy akademie v Praze.

5. října 2011

Nečasův kabinet dal zelenou nařízení, které zavádí nový zkušební řád pro žadatele o zbrojní průkaz
Odstranění rozdílů v postupu jednotlivých zkušebních komisařů při zkouškách k získání zbrojního průkazu skupin A až E přinese nařízení, které stanovuje nový zkušební řád zkoušek. Příslušný materiál vláda podle informací nejmenovaného zdroje na svém středečním zasedání schválila.

Vláda se vyslovila negativně k novele, která měla obcím umožnit vrácení některého majetku
K materiálu, který měl zajistit hladký průběh při převodu některého historického majetku z vlastnictví státu na obce, Nečasův kabinet na svém středečním zasedání zaujal negativní stanovisko. Mediafaxu to uvedl zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Ministři schválili návrh na prodloužení lhůty na popření otcovství
Ze šesti měsíců až na tři roky se prodlouží lhůta, během níž může manžel u soudu popřít své otcovství. Příslušnou novelu zákona o rodině, kterou vládě předložil poslanec Pavel Staněk (ODS), vláda na svém středečním zasedání schválila, Mediafaxu to uvedl zdroj obeznámený s jednáním.

Vláda se postavila proti majetkovým přiznáním pro bohaté
Opoziční návrh na zavedení majetkových přiznání pro bohaté ve středu na vládě neuspěl, podle zdroje agentury Mediafax mu kabinet vystavil negativní stanovisko. ČSSD chtěla zavést novou povinnost pro lidi, kteří si během jednoho roku nakoupí majetek za víc než 20 milionů korun

Nečasův kabinet dal zelenou návrhu na pozastavení činnosti jedenácti politických subjektů
Za nesplnění povinností uložených zákonem hrozí celkem šesti politickým stranám a pěti politickým hnutím zastavení jejich činnosti, vláda totiž na svém středečním zasedání schválila materiál, na jehož základě dá podnět Nejvyššímu správnímu soudu. Mediafaxu to uvedl zdroj obeznámený s jednáním.

Nižší daň na pivo nedáme, řekla vláda na návrh poslance Skopala
Nečasův kabinet se ve středu nesouhlasně postavil k návrhu, aby spotřební daň z piva klesla se začátkem příštího roku o čtvrtinu a vrátila se tak na úroveň z roku 2009. Vládě to navrhoval poslanec ČSSD Ladislav Skopal, podle důvěryhodného zdroje agentury Mediafax ale neuspěl.

Nečasův kabinet schválil smlouvu, která mění hranice s Rakouskem
Změnu hranic mezi Českou republikou a Rakouskem u pravobřežní hráze a průkopů na Dyji kvůli Schengenskému prostoru a protipovodňovým opatřením obsahuje bilaterání smlouva, kterou vláda Petra Nečase (ODS) schválila na svém středečním zasedání. Mediafaxu to uvedl zdroj obeznámený s jednáním.


Poslanecká sněmovna

5. října 2011

Sněmovní výbor doporučí poslancům ke schválení zákon na obranu spotřebitelů
Součástí spotřebitelských smluv již zřejmě nebude rozhodčí doložka, možnost vyřešit spor prostřednictvím rozhodce by se měla zakotvit ve zvláštní smlouvě. Seznam rozhodců bude vést ministerstvo spravedlnosti, navrhl ve středu podle informací poslance Marka Bendy (ODS) ústavně-právní výbor sněmovny.

Hospodářský výbor sněmovny přerušil jednání o veřejných zakázkách, poslanci mají připomínky
Projednávání novely zákona o veřejných zakázkách, která zavádí například povinnost zveřejňovat všechny smlouvy nad půl milionu korun, přerušili ve středu členové hospodářského výboru sněmovny. Poslancům vadí nesrovnalosti, zejména zmatky v pozměňovacích návrzích.

Hospodářský výbor sněmovny přerušil projednávání daňové reformy
Projednávání vládní novely zákonů souvisejících se zřízením jednoho inkasního místa, takzvané daňové reformy, ve středu přerušil hospodářský výbor Poslanecké sněmovny. Ten bude čekat na rozhodnutí svých kolegů z rozpočtového výboru, očekává totiž v normě výrazné změny.

Zemědělský výbor odsouhlasil nákup půdy na splátky
Zemědělci možná budou moci znovu nakupovat půdu od Pozemkového fondu na splátky podle úročení Evropské unie. Zemědělský výbor ve středu odsouhlasil pozměňovací návrh zákona o podmínkách převodu zemědělských a lesních pozemků z vlastnictví státu na jiné osoby, řekl poslanec Jiří Papež (ODS).


Senát

5. října 2011

Hospodářský výbor horní komory doporučil plénu neschválit zvýšení DPH
Proti zdražení potravin, léků, dětských plen nebo tiskovin, které přinese novela zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), se ve středu postavil hospodářský výbor Senátu. Výbor změnu DPH, kterou chce vláda zajistit peníze na financování důchodové reformy, nedoporučil senátnímu plénu schválit.

Školský výbor Senátu odmítl zmrazit státní maturity
Novelu odkládající třetí povinný předmět jako součást státní maturity na rok 2013 odmítl ve středu senátní výbor pro vzdělání. Pokud změnu zákona nepřijme ani plénum horní komory, musí se studenti připravit na třetí povinnou zkoušku už na konci aktuálního školního roku.

6. října 2011

Senát vrátil do sněmovny vládní zákon o zdravotních službách rozšiřující práva pacientů
Novela zákona o zdravotních službách, kterou ministerstvo zdravotnictví nahrazuje zákon o zdraví lidu z 60. let minulého století, vrátili senátoři hlasováním ve čtvrtek zpět do Poslanecké sněmovny. Legislativní změna si klade za cíl zejména rozšířit práva pacientů.

Senát vrátil návrh na vznik Generální inspekce bezpečnostních sborů do sněmovny
Návrh na vznik Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která má mít na starosti kontrolu a stíhání trestných činů příslušníků a zaměstnanců policie, vězeňské služby, celní správy a samotné inspekce, vrátili ve čtvrtek senátoři k projednání Poslanecké sněmovně s pozměňovacími návrhy.

Senát vyzval vládu, aby neprosazovala v Bruselu Klausovu výjimku z Listiny základních práv EU
Sociálně demokratická většina v Senátu vyzvala ve čtvrtek schváleným usnesením vládu Petra Nečase (ODS), aby neprosazovala při jednání Evropské rady výjimku, kterou si prezident Václav Klaus vymínil z Listiny základních práv EU. V opačném případě ČSSD hlasováním výjimku v Senátu odmítne.

7. října 2011

Úplatkáři budou přísněji postihováni, Senát schválil novelu trestního zákoníku
Za uplácení, kupčení s voličskými hlasy a za pletichaření při zadávání veřejné zakázky se zpřísní tresty. Novelu trestního zákoníku, která tyto změny zavádí, schválila v pátek jednoznačně horní parlamentní komora.

Senát odmítl zvýšení DPH
Zdražení léků, potravin nebo knih, které by přinesla vládní novela zvyšující daň z přidané hodnoty (DPH), odmítla v pátek opoziční ČSSD svou většinou v Senátu. Změnu DPH, kterou chce koaliční kabinet zajistit peníze na financování důchodové reformy, tak znovu posoudí Poslanecká sněmovna.

Senát zamítl změny v zákoníku práce
Zamítnutím skončilo v Senátu páteční projednávání nového zákoníku práce, které stanoví, že za porušení pravidel při pracovní neschopnosti bude moci nově zaměstnanec dostat výpověď. Vládní návrh, který také snižuje odstupné pro zaměstnance, tak znovu projedná sněmovna.

Do sněmovny se vrací novela o hmotné nouzi zpřísňující povinnosti uchazečů o práci
Novela o hmotné nouzi, která má za cíl zavést výplatu sociálních dávek na jednom výplatním místě, karty sociálních systémů a novou povinnost uchazečů o zaměstnání evidovaných na Úřadu práce v podobě vykonávání veřejně prospěšných prácí, se vrací do sněmovny. Senát v pátek vládní předlohu zamítl.


Prezident

4. října 2011

Prezident Klaus přijal demisi ministra zemědělství Fuksy
Premiér Petr Nečas (ODS) v úterý odpoledne předal do rukou prezidenta Václava Klause demisi ministra zemědělství Ivana Fuksy (ODS) a ten ji přijal. Předseda vlády podle svých slov nebyl od jara spokojený s Fuksovými pracovními výsledky, uvedl to po schůzce na Pražském hradě.

6. října 2011

Prezident Klaus jmenoval Petra Bendla šéfem rezortu zemědělství
Novým ministrem zemědělství se stal předseda středočeské organizace ODS Petr Bendl, do funkce ho ve čtvrtek jmenoval prezident Václav Klaus na Pražském hradě. V křesle šéfa rezortu nahradil Ivana Fuksu (ODS).


Pozn.:

Ministerstvo pro místní rozvoj zpřesnilo mapy nájemného
4. října 2011 - Celkový počet obcí, pro které je zveřejněno nájemné v místě a času obvyklé podle posudku znalce, se na počátku října vyšplhal na 471, k 30. září se rozšířil o 82 obcí. V úterý o tom informoval mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Jan Dvořák. Orientační databáze nájemného v obcích je tak hotova ze tří čtvrtin.

Nejvyšší soud: Nájemník nesmí dostat výpověď z bytu, pokud si pořídil vlastní dům nebo chatu
6. října 2011 - Nájemník nesmí dostat výpověď z nájmu v bytě, pokud si během nájemního vztahu pořídil vlastní rodinný dům, který považuje za dům určený k rekreaci. Výpověď z nájmu nesmí dostat ani v okamžiku, když tento dům obývá dlouhodobě, řekl ve čtvrtek agentuře Mediafax mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Reformu vysokého školství by měla vláda projednat do června 2012, tituly nebudou doživotní
7. října 2011 - Akademické tituly, jako například profesor či docent, již nebudou celoživotní, ale budou vázané k pracovním místům, počítá s tím věcný návrh vysokoškolského zákona, který by měla vláda dostat v paragrafovaném znění do června roku 2012. V pátek to řekl ministr školství Josef Dobeš (VV).

Dobeš podepsal vysokoškolskou vyhlášku, zavádí požadavek vnitřního hodnocení
7. října 2011 - Zpřísnění podmínek pro vznik poboček škol a vymezení role garanta by měla přinést vyhláška, kterou v pátek podepsal ministr školství Josef Dobeš (VV). Měla by začít platit od 1. prosince 2012 a přináší také vnitřní hodnocení studijního programu.

Pospíšil: Domácí vězení si v ČR odpykává 140 vězňů, elektronické náramky budou, až jich bude 500
7. října 2011 - Asi 140 vězňů odpykávající si v ČR trest domácího vězení stále nehlídají elektronické náramky, ale 90 pracovníků Probační a mediační služby (PMS). Zavedení elektronického hlídání odsouzených stát může zavést, až jich bude alespoň 500, řekl v pátek v Senátu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Kanadská azylová reforma se odkládá, bezvízová povinnost pro Čechy je v nedohlednu
7. října 2011 - Přestože Kanaďané avizovali, že koncem letošního roku uvedou v život novou azylovou reformu a s ní i bezvízovou povinnost pro Čechy, rozhodnutí o zrušení víz se odkládá. Podle mluvčího české diplomacie Víta Koláře je to rozhodnutí kanadské vlády a nezbývá než ho respektovat, řekl v pátek Mediafaxu

Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz