18. 12. 2017
ID: 106821upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 4.12.2017 – 10.12.2017

Ústavní soud zrušil plánovaný začátek třetí a čtvrté etapy elektronické evidence tržeb (EET). Škrtl i několik dalších ustanovení. Jako celek ale zákon o EET u soudu obstál a platí. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je hlavní právě to, že norma zůstala v platnosti. Spokojeni s rozhodnutím jsou ale většinou i politici, kteří EET kritizují a žádají její zrušení. Těší je, že soudci zrušili "náběh" třetí a čtvrté vlny a podmínili její začátek vymezením výjimek v zákoně.

Prezident

13. prosince 2017

Česko má novou vládu, Zeman jmenoval Babišův jednobarevný kabinet

Česko má po dnešku novou vládu. Prezident Miloš Zeman jmenoval odpoledne na Hradě jednobarevný kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO). Ze 14 ministrů je devět nováčků, pět jich pracovalo v minulé koaliční vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ministři rovnou z Hradu zamířili do Strakovy akademie na úvodní schůzi a přijali první rozhodnutí. Babiš následně uvedl sedm nových ministrů do funkcí, zbylé čtyři doprovodí na ministerstva s ohledem na evropský summit v Bruselu až příští týden.


Pozn.:

Europoslanci chtějí přitvrdit v boji proti daňovým únikům
12. prosince 2017 - Řada zemí Evropské unie nedostatečně postupuje proti daňovým únikům a proti praní špinavých peněz a mnoho bank tyto praktiky kryje. K takovému závěru dospěl vyšetřovací výbor Evropského parlamentu, který přišel s několika doporučeními pro boj proti únikům, jež evropské země stojí na miliardy eur ročně. Navrhuje navrhuje například otevření registru majitelů firem veřejnosti či vytvoření jednotné definice daňových rájů.

EP zamítl možnost přeshraničního vysílání on-line televizí

12. prosince 2017 - Evropský parlament dnes zamítl návrh Evropské komise na zpřístupnění internetového televizního vysílání z jednotlivých členských zemí na celém území unie. Poslanci vyšli vstříc majitelům autorských práv a shodli se pouze na povolení zpravodajství a pořadů o aktuálním dění, naopak u filmů či seriálů zjednodušení jejich televizních přenosů do zahraničí nepodpořili.

EP schválil prodloužení a posílení investičního fondu EFSI
12. prosince 2017 - Evropský parlament (EP) dnes souhlasil s prodloužením působnosti Evropského fondu strategických investic (EFSI), jehož cílem je přispět k růstu hospodářství členských zemí. Fond, který byl vytvořen předloni, bude díky shodě EP s Evropskou komisí a členskými zeměmi fungovat do roku 2020. Europoslanci podpořili také zvýšení prostředků v EFSI na 500 miliard eur (12,8 bilionu Kč).

Nejvyšší soud má výhrady k záměru občanského soudního řádu
14. prosince 2017 - Nejvyšší soud (NS) má výhrady k úpravě dovolacího řízení ve věcném záměru nového občanského soudního řádu, který v listopadu představilo ministerstvo spravedlnosti. Prý oslabí právní jistotu v zemi, oddálí konečné rozhodnutí v některých civilních sporech a významně zatíží nejvyšší instanci. Úvodní stručné vyjádření NS k věcnému záměru dnes ČTK poskytl mluvčí soudu Petr Tomíček, další připomínky mají následovat.

Ústavní soud: Zákon o EET platí, 3.a 4. vlna zatím začít nemůže
15. prosince 2017 - Ústavní soud dnes zrušil plánovaný začátek třetí a čtvrté etapy elektronické evidence tržeb (EET). Škrtl i několik dalších ustanovení. Jako celek ale zákon o EET u soudu obstál a platí. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je hlavní právě to, že norma zůstala v platnosti. Spokojeni s rozhodnutím jsou ale většinou i politici, kteří EET kritizují a žádají její zrušení. Těší je, že soudci zrušili "náběh" třetí a čtvrté vlny a podmínili její začátek vymezením výjimek v zákoně.

Zdroj: ČTK
epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.

© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz