14. 3. 2016
ID: 100799upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 7.3.2016 – 13.3.2016

Spotřebitelé možná budou moci splatit dluhy z úvěrů kdykoliv, omezí se také sankce za pozdní splátky. Předpokládá to vládní návrh zákona o úvěru pro spotřebitele, který podpořila v úvodním kole Sněmovna. Předloha, jež má posílit postavení spotřebitelů, také zvýší odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru. Bude ji nyní posuzovat rozpočtový a taky ústavně-právní výbor.

Vláda

9. března 2016

Vláda schválila půjčky na bydlení pro mladé rodiny
Vláda schválila poskytování půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do šesti let. ČTK o tom informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Půjčky od 50.000 do 600.000 korun by měly být poskytnuty ze Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). V letošním roce počítá ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) s celkovým výdajem 100 milionů korun. Program bude vyhlášen nařízením vlády, to znamená, že nepodléhá schvalování zákonodárců.

Vláda schválila krizovou variantu výběru mýta po roce 2016

Vláda schválila krizovou variantu výběru mýta po konci letošního roku, kdy vyprší smlouva se současným provozovatelem systému, firmou Kapsch. Ministerstvo dopravy vypíše přímou zakázku, o Kapschi se rozhodnutí vlády nezmiňuje. Mluvčí resortu Tomáš Neřold ČTK řekl, že podle usnesení vlády má ministerstvo zabezpečit provoz "prostřednictvím přímého zadání takovému subjektu, který bude splňovat zákonné požadavky pro tuto zakázku". Zároveň bude ministerstvo pokračovat v přípravě technologicky neutrální soutěže tak, aby byla nachystána nejpozději v polovině roku 2017.

Vláda schválila zpřísnění podmínek pro prodejce klimatizací

Prodejcům klimatizací by zákon v budoucnu mohl ukládat povinnost doložit u každé prodané klimatizace potvrzení o odborné instalaci. Pokud nezajistí kupujícímu odbornou montáž, mohou jim hrozit stotisícové pokuty. Vyplývá to z návrhu změny zákona o látkách poškozujících ozonovou vrstvu, který připravilo ministerstvo životního prostředí a schválila vláda. Při neodborné instalaci hrozí úniky nebezpečných látek do atmosféry.

Vláda schválila návrh o sběru dat pro řízení veřejných financí
Vláda na dnešním večerním jednání schválila návrh zákona o sběru vybraných dat pro účely monitorování a řízení veřejných financí. Ministerstvu financí má umožnit, aby získávalo vybrané údaje o hospodaření subjektů nebo účetních jednotek, které jsou zahrnuty do sektoru vládních institucí. Informoval o tom tiskový odbor vlády.

Vláda přerušila jednání o novele insolvenčního zákona
Vláda přerušila jednání o novele insolvenčního zákona, která má zvýšit dohled nad insolvenčními správci, ztížit podávání šikanózních návrhů či zpřísnit podmínky pro poskytování poradenství v oblasti oddlužení. Znovu se k předloze vrátí na příštím jednání, informoval ČTK mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Ministerstvo spravedlnosti si od novely slibuje zkvalitnění práce insolvenčních správců a za hlavní cíl novely označuje důslednou ochranu práv účastníků insolvenčního řízení. K návrhu mají ale ostatní resorty připomínky.

10. března 2016

Legislativní rada podpořila zabavování podezřelého majetku
Legislativní rada doporučila schválit novelu trestního zákoníku, podle níž by bylo možné zabavit odsouzeným majetek, který by mohl pocházet z jejich trestné činnosti. Norma vychází z unijní směrnice o zajišťování a konfiskaci nástrojů a výnosů z trestné činnosti.

Legislativní rada podpořila změnu pravidel pro dávky na bydlení
Návrh novely, kterou chce ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zrušit souhlas obce při vyplácení doplatku na bydlení, Legislativní rada vláda doporučila schválit. Ministerstvo rovněž navrhuje o zhruba desetinu snížit výši této dávky lidem, kteří žijí v ubytovnách, a pomoci jim najít standardní bydlení.


Poslanecká sněmovna

8. března 2016

Elektronické cigarety v restauracích poslanci možná nezakážou
Navrhovaný zákaz kouření v restauracích, barech a dalších podobných zařízeních se možná nebude vztahovat na elektronické cigarety. Mohl by se taky rozšířit výčet veřejných budov, v nichž by provozovatelé směli mít oddělené kuřárny. Vyplývá to z poslaneckých úprav takzvaného protikuřáckého zákona, který ve Sněmovně zamířil po  druhém čtení do závěrečného schvalování. Poslanci navrhli taky další zmírnění, ale i zpřísnění normy. Rozhodovat by o ní mohli ještě v březnu.

Poslanci možná uzákoní registr výzkumných organizací

Poslanci v novele o podpoře výzkumu možná uzákoní registr výzkumných organizací. Měly by mít možnost získat státní podporu na své projekty. Zavedení registru patří ke dvěma desítkám úprav, které  poslanci k vládní novele předložili. Sněmovní výbory školský a hospodářský doporučily novelu, která má pouze sjednotit terminologii zákona s evropskými předpisy upravujícími poskytování veřejné podpory, schválit beze změn.

9. března 2016

Sněmovna podpořila zjednodušení celního řízení pro dovozce
Sněmovna podpořila v prvním kole schvalování návrh nového celního zákona. Norma má mimo jiné zjednodušit celní řízení pro menší firmy a dovozce, řekl poslancům ministr financí Andrej Babiš (ANO). Předloha má také do českého práva zavést ustanovení celního kodexu EU, který od ledna nahradil starší evropskou normu.

Sněmovna schválila povinný rok v MŠ i jednotné přijímačky na SŠ

Pro předškolní děti bude od příštího roku povinný poslední rok mateřské školy. Ve stejném roce se mají sjednotit přijímací zkoušky na střední školy. V návaznosti na to pak o čtyři roky později budou muset první středoškoláci povinně maturovat z matematiky. Po tříhodinovém projednávání to schválila Sněmovna v novele školského zákona. Normu nyní dostane k projednání Senát. Školské odbory zákon podporovaly. Věří, že situaci ve školství zlepší a vzdělávání zkvalitní.

Sněmovna podpořila zpřesnění zákona o ochraně hospodářské soutěže
Sněmovna v prvním čtení podpořila technickou novelu zákona o ochraně hospodářské soutěže. Novela například nově formuluje zákaz orgánů veřejné správy narušovat hospodářskou soutěž. Upravuje také podmínky, za nichž bude smět Úřad pro ochranu hospodářské soutěže poskytovat informace obsahující třeba bankovní nebo jiné tajemství úřadům jiných států.

Vazbu zřejmě budou moci časem nahradit elektronické náramky

Místo vazby zřejmě bude moci být část obviněných lidí hlídána prostřednictvím elektronických náramků. Vládní novelu trestního řádu, jež to umožní, schválila Sněmovna. Předlohou, kterou nyní posoudí Senát, upravila taky trest obecně prospěšných prací.

Sněmovna podpořila vznik centrální evidence účtů
Poslanci v prvním čtení podpořili vládní návrh na vznik centrálního registru účtů, které v tuzemsku vedou firmy i občané u bank a záložen. Registr má spravovat Česká národní banka. Nebude však obsahovat údaje o zůstatcích na účtech. Nové opatření má podle vlády pomoci v boji s daňovými úniky nebo s financováním terorismu. Opoziční pravice se neúspěšně pokusila návrh zamítnout. Varovala mimo jiné, že databáze by se mohla rozšířit právě i o zůstatky na účtech i další údaje.

Založení společnosti s ručením omezením bude levnější

Společnosti s ručením omezeným asi budou osvobozeny od soudního poplatku za první zápis do obchodního rejstříku. Náklady nutné k založení takovéto společnosti zřejmě budou sníženy z 11.300 korun na 100 eur (2700 korun). Počítá s tím novela o soudních poplatcích, kterou jednomyslně schválila Sněmovna. Normu nyní dostane k projednání Senát.

Sněmovna schválila vznik registru hrazené zdravotní péče
Sněmovna schválila novelu o zdravotních službách, která zřídí mimo jiné registr hrazených zdravotních služeb a modernizuje další databáze. Zastánci normy mluví o tom, že předloha zprůhlední zdravotnictví a umožní zavést plnohodnotný systém hodnocení kvality péče. Kritici naopak pochybují o ochraně dat. Lidovec Ludvík Hovorka ale neprosadil zamítnutí předlohy, která nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Vláda možná bude moci zvyšovat důchody nad zákonný rámec
Vláda možná bude moci zvyšovat důchody nad zákonný rámec, pokud by byl jejich růst podle pravidel velmi nízký. Novelu zákona podpořila v úvodním kole Sněmovna. Pravicová opozice normu kritizovala, obává se jejího zneužívání před volbami. Předloha, která míří do sociálního výboru, předpokládá, že kabinet by mohl mimořádně valorizovat nejvýše o 1,7 procenta.

Postavení lidí, kteří si berou úvěry, bude možná silnější

Spotřebitelé možná budou moci splatit dluhy z úvěrů kdykoliv, omezí se také sankce za pozdní splátky. Předpokládá to vládní návrh zákona o úvěru pro spotřebitele, který podpořila v úvodním kole Sněmovna. Předloha, jež má posílit postavení spotřebitelů, také zvýší odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru. Bude ji nyní posuzovat rozpočtový a taky ústavně-právní výbor.


11. března 2016

Sněmovna schválila vznik nové Agentury pro podnikání a inovace
Sněmovna schválila novelu zákona o podpoře malého a středního podnikání, která umožní vznik nové Agentury pro podnikání a inovace. Má vzniknout rozdělením nynější vládní agentury pro podporu investic CzechInvest. Nová agentury bude mít na starosti administraci fondů Evropské unie, spadající pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Novelu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident. Zbytek CzechInvestu by se měl návrhu dál věnovat zprostředkovávání investičních projektů do Česka.

Za vynětí půdy pro stavbu rodinných domů se asi bude platit méně
Za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu pro stavbu rodinných domů budou individuální stavebníci platit zřejmě méně peněz, než platili dosud. Rozhodla o tom Sněmovna, když schválila novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Poslanci odhlasovali novelu v podobě, v jaké ji doporučil zemědělský výbor, tedy že se poplatky sníží. Novela nyní zamíří do Senátu.


Senát

9. března 2016

Elektronickou evidenci tržeb pravděpodobně Senát schválí
Zákon o elektronické evidenci tržeb, od níž vláda očekává omezení daňových úniků, Senát pravděpodobně schválí. Doporučil mu to jeho ústavně-právní výbor, přestože se pravice kvůli obsahu i způsobu schvalování zákona ve Sněmovně chystá obrátit na Ústavní soud. Horní komora se bude zákonem zabývat příští středu. O den dříve má normu projednat ještě senátní hospodářský výbor.


Prezident


10. března 2016

Prezident Zeman jmenoval 35 nových soudců
Na Pražském hradě složilo slib 35 nových soudců. Prezident Miloš Zeman jim popřál, aby jejich profesní dráha neskončila na okresních soudech a aby se alespoň z některých z nich v budoucnu stali ústavní soudci či členové nejvyšších soudů. Je prý rád, že do soudcovského stavu vstupují lidé z různých profesí, včetně advokátů, kterým soudní praxe umožní vidět proces z druhé strany.

11. března 2016

Zeman podepsal nová pravidla o posuzování shody výrobků
Prezident Miloš Zeman podepsal nový zákon o posuzování shody stanovených výrobků při jejich uvádění na trh. Norma upravuje požadavky na tyto výrobky a práva a povinnosti jejich prodejců. Zákon je podle ministerstva průmyslu technickým předpisem, na jehož základě bude vláda pomocí nařízení přejímat do českého právního řádu nové unijní směrnice.

Příspěvky na platy zdravotně postižených se asi zvýší až o 800 Kč
Státní příspěvky zaměstnavatelům na plat lidí se zdravotním postižením se zřejmě zvýší až na 8800 korun měsíčně. Nyní stát poskytuje o 800 korun méně. Zvýšení má přinést novela, jejímž původním cílem bylo pomoci omezit pracovní úrazy zejména na staveništích. Normu podepsal prezident Miloš Zeman.

Stát bude mít více peněz z poplatků za těžbu hnědého uhlí
Stát bude dostávat stamiliony korun ročně navíc díky zvýšení podílu z poplatků za těžbu hnědého uhlí. Zmenší se tím podíl obcí, které ale mají mít vyšší příjmy ze zvýšení úhrady za vytěžené nerosty. Počítá s tím novela horního zákona, kterou podepsal prezident Miloš Zeman.

Zeman podepsal novelu o VŠ, která mění způsob jejich akreditací
Prezident Miloš Zeman podepsal vysokoškolskou novelu, která změní pravidla pro akreditace studijních oborů. Navzdory očekávání norma nemění způsob jmenování profesorů hlavou státu. Neomezuje ani praxi takzvaných létajících profesorů, kteří se nechávají zaměstnávat na více fakultách.

Za přístup ke všem technickým stavebním normám se bude platit
Za přístup ke všem technickým normám ve stavebnictví se bude znovu platit. Platby obnoví novela o technických požadavcích na výrobky, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Novela ve stavebním zákoně ruší ustanovení, podle něhož některé normy musí být bezplatně přístupné veřejnosti.


Pozn.:


EK navrhla nová pravidla pro odměňování pracovníků v zahraničí
8. března 2016 - Evropská komise navrhla zpřísnění pravidel, podle nichž se musejí řídit firmy, které svoje zaměstnance dočasně vysílají na práci do zahraničí. Hlavní novinkou je požadavek, aby lidé pracující na přání zaměstnavatele mimo zemi původu dostávali odměnu srovnatelnou s platy, které za stejnou práci berou domácí pracovníci. Na změnu tlačily zejména západoevropské země, podle nichž stávající pravidla zneužívají firmy ze států s nižšími platy, a vytvářejí tak nekalou konkurenci domácím společnostem.

Podávání antibiotik zdravým zvířatům musí skončit, shodl se EP
10. března 2016 - Rozšířená praxe podávání antibiotik zdravým zvířatům v zemědělských chovech musí skončit. Shodli se na tom europoslanci, kteří jednoznačně podpořili přísnější znění pravidel pro užívání veterinárních léčivých přípravků. Podle expertů antibiotika podávaná zvířatům preventivně nebo kvůli jejich rychlejšímu váhovému přírůstku ohrožují potenciálně i lidské zdraví, protože zvyšují riziko odolnosti bakterií vůči lékům.

ÚS dostal návrh na zrušení inkluze v novele školského zákona

10. března 2016 - Ústavní soud obdržel návrh na zrušení plánované inkluze, která je zakotvená v novele školského zákona. Od 1. září tohoto roku by podle ní měli být postupně začleňovány do běžných tříd základních škol děti s lehkým mentálním postižením, které mají dosud při vzdělávání zajištěné speciální podmínky k výuce. Návrh na zrušení inkluze podal advokát Richard Novák zastupující rodiče devíti žáků a pedagoga brněnského ústavu sociální péče na Kociánce, jenž se postiženým věnuje.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz