15. 2. 2016
ID: 100492upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 8.2.2016 – 14.2.2016

Legislativní rada vlády schválila návrh novely insolvenčního zákona, která má posílit dohled nad insolvenčními správci a transparentnost insolvenčního řízení.

Vláda

8. února 2016

Vláda schválila návrh na jmenování 35 nových soudců
Vláda schválila návrh na jmenování 35 nových soudců. Ministerstvo spravedlnosti v návrhu opět zohlednilo přetíženost některých soudů, nejvíce nováčků tak má zamířit do obvodu Krajského soudu v Brně. Mezi adepty převažují ženy, je jich 24. Většina kandidátů jsou třicátníci. Vyplývá to z materiálů, které má ČTK k dispozici. Soudce bude jmenovat hlava státu.

Počet oborů specializačního vzdělávání lékařů by se měl snížit
Počet oborů specializačního vzdělávání, ve kterých lékaři pokračují po promoci na lékařské fakultě, by měl klesnout více než o čtvrtinu. Návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) schválila vláda. Délka vzdělávání v jednotlivých oborech by se podle novely zákona měla rovněž zkrátit tak, aby se podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) mladí lékaři mohli co nejdříve zapojit do systému zdravotnictví.

Vláda schválila úmluvu o prevenci a potírání násilí na ženách
Vláda schválila úmluvu Rady Evropy, která se týká prevence a potírání násilí na ženách a domácího násilí. Dokument mimo jiné zavádí definice souvisejících trestných činů, například nucených sňatků, mrzačení ženských pohlavních orgánů, násilného přerušení těhotenství či násilné sterilizace, a požaduje jejich kriminalizaci. Česko je jednou z posledních zemí EU, která zatím dohodu neratifikovala.

Vláda schválila podnět ke zlepšení péče o autisty a jejich rodiny
V Česku by se mohly v budoucnu možná provádět preventivní prohlídky u dětí, které by se zaměřily i na autismus. Cílem je včasné odhalení poruchy a poskytnutí péče. Zlepšit by se měla také terapie, posuzování stavu a přidělování příspěvků od státu. Pro dospělé s poruchou autistického spektra by měly pak úřady práce najít vhodná pracovní místa. Doporučuje to vládní výbor pro zdravotně postižené občany, jehož podnět schválila vláda.

Vláda se postavila neutrálně k zrušení poplatků za lidové písně
Vláda se postavila neutrálně k senátnímu návrhu, kterým by byly prakticky zrušeny autorské poplatky za produkci folklorních písní neznámých autorů. Podle předběžného stanoviska ale kabinet bude zastávat při jednání o předloze v Parlamentu názor, že výjimka pro folklorní vystoupení z ohlašovací povinnosti autorskému svazu by mohla přinést všem stranám právní nejistotu. Vláda podle mluvčího Martina Ayrera schválila také novelu autorského zákona z dílny ministerstva kultury. Ta reaguje na evropskou směrnici o kolektivní správě autorského práva.

Vláda přerušila jednání o změně leteckého zákona
Vláda přerušila jednání o změně zákona o civilním letectví. Informovalo o tom tiskové oddělení Úřadu vlády. Novela má vyřešit spory majitelů letišť s vlastníky pozemků pod nimi. Materiál připravený ministerstvem dopravy předpokládá, že do jednoho roku od zahájení platnosti novely se mají majitelé pozemků a letišť dohodnout na prodeji nebo zřízení věcného břemene k pozemkům, případně v této lhůtě zahájit řízení o omezení nebo odnětí vlastnického práva.

Vláda přerušila projednání plánu rozvoje internetu
Vláda přerušila projednávání návrhu Národního plánu rozvoje sítí nové generace, který má být koncepcí budování vysokorychlostních internetových sítí. Oznámilo to tiskové oddělení bez dalších podrobností. S podobou materiálu, který je nezbytný pro čerpání 14 miliard korun z evropských fondů, dlouhodobě nesouhlasí telekomunikační firmy.

11. února 2016

Legislativní rada schválila návrh novely insolvenčního zákona
Legislativní rada vlády schválila návrh novely insolvenčního zákona, která má posílit dohled nad insolvenčními správci a transparentnost insolvenčního řízení. Otázku, zda předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková spadá pod služební nebo energetický zákon, zatím neřešila. ČTK to sdělil Jiří Souček z úřadu šéfa rady a ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD).


Poslanecká sněmovna

9. února 2016

Sněmovna odmítla návrh TOP 09, aby státní podniky řídilo MPO
Společnosti s majetkovou účastí státu nebude řídit jen ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Sněmovna podle očekávání zamítla návrh poslanců opoziční TOP 09, který to měl umožnit. MPO se tak mělo stát stejně silným jako ministerstvo financí. Proti zákonu, jímž se Sněmovna začala zabývat už před rokem, se postavila i vláda.

Sněmovna zamítla návrh ODS na snížení sazeb DPH

Sněmovna zamítla návrh opoziční ODS na snížení sazeb daně z přidané hodnoty. Základní sazba měla podle ODS klesnout z nynějších 21 procent na 19 procent a první snížená sazba z 15 na 14 procent. ODS také navrhla přeřadit stravovací služby s výjimkou podávání alkoholických nápojů do první snížené sazby. S návrhem už loni v létě nesouhlasila vláda.

Sněmovna dala šanci omezení nároku na azyl, jak navrhl Úsvit
Sněmovna dala v úvodním kole šanci návrhu opozičního Úsvitu, podle něhož by neměli nárok na azyl imigranti, kteří spáchali v Česku trestný čin nebo přestupek. Předlohu nyní projedná bezpečnostní a ústavně-právní výbor.

Kuřáci si možná nezapálí ani v zoo a na otevřených zastávkách
Kuřáci si možná nezapálí cigaretu ani v zoologických zahradách nebo na otevřených zastávkách hromadné dopravy. Úpravy vládní normy, která má zakázat kouření v restauracích, barech, čajovnách a dalších podobných zařízeních, podpořil sněmovní ústavně-právní výbor. Poslanci taky například doporučili vypustit z předlohy navrhovanou pravomoc obcí zakázat vyhláškou kouření na veřejných venkovních akcích.


10. února 2016

Vláda prosadila evidenci tržeb, opozice podá ústavní stížnost
Vládní koalice ve Sněmovně přes námitky opozice prosadila elektronickou evidenci tržeb. Opozice zřejmě kvůli tomu podá ústavní stížnost. Principem zákona je stálé propojení podnikatelů se servery daňové správy, jako první se asi od listopadu do ní zapojí hotely a restaurace. Evidence podle vlády zamezí daňovým únikům a přinese státu až 18 miliard Kč ročně. Podle opozice znevýhodní drobné podnikatele.

Daň z nabytí nemovitosti by mohl nově platit jen kupující
Daň z nabytí nemovité věci by měl v budoucnu platit výhradně kupující. Počítá s tím novela zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí, kterou v úvodním kole projednávání podpořila Sněmovna. Vláda si od této změny slibuje větší jednoznačnost zákona i lepší výběr daně. Současný zákon dává možnost oběma stranám transakce, aby se dohodly, která z nich daň zaplatí. Novelu nyní projedná sněmovní rozpočtový výbor.

Sněmovna schválila změnu při výměně daňových informací
Sněmovna ve zrychleném režimu schválila vládní novelu zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní. Novela na základě požadavků EU sjednocuje postupy při automatické výměně daňových informací podle globálních standardů. Tyto standardy jsou v souladu s požadavky USA na informace o bankovních účtech (tzv. FATCA). Proto materiál ruší zákon z roku 2014 o výměně informací o finančních účtech s USA pro správu daní.

Poslanci navrhli vypustit z normy trestnost přípravy krácení daně
Poslanci navrhli vypustit z vládní novely znovuzavedení trestnosti přípravy krácení daně. Podle kritiků by mohlo vést ke zneužívání a k likvidaci podnikatelů. O podobě úprav trestního řádu rozhodne Sněmovna zřejmě v březnu. Po druhém čtení bude předloha čelit i návrhu na zamítnutí. K novele zákona patří i zvýšení motivace lidí k oznamování korupce a úprava pravidel pro trestní stíhání poslanců, senátorů nebo ústavních soudců.

Vazbu asi budou moci časem nahradit elektronické náramky
Místo vazby asi bude moci být část obviněných lidí do budoucna hlídána prostřednictvím elektronických náramků. Vládní novelu trestního řádu, jež to umožní, Sněmovna poslala do závěrečného schvalování. Uskuteční se patrně v březnu. Elektronický monitoring ale v Česku zatím nefunguje, několik výběrových řízení v minulosti zkrachovalo. Do posledního, loňského tendru, se nikdo nepřihlásil.

První zápis firem s ručením omezeným do rejstříku bude bezplatný
Společnosti s ručením omezeným asi budou osvobozeny od soudního poplatku za první zápis do obchodního rejstříku. Náklady nutné k založení takovéto společnosti zřejmě budou sníženy z 11.300 korun na 100 eur (2700 korun). Počítá s tím novela zákona o soudních poplatcích, kterou  Sněmovna poslala do závěrečného schvalování.

Sněmovna možná zmírní zákon o trestní odpovědnosti firem
Předloha o rozšíření okruhu trestných činů, za něž mohou nést odpovědnost firmy, bude čelit ve Sněmovně návrhu na zamítnutí. Závěrečné schvalování vládní novely se uskuteční po druhém čtení zřejmě v březnu. Poslanci ale budou hlasovat i o návrhu ústavně-právního výboru, podle kterého budou společnosti v některých případech trestní odpovědnosti zproštěny.

Podmínky vypovídání stavebního spoření dětí se asi změkčí
Rodiče zřejmě budou moci vypovědět stavební spoření svých nezletilých dětí bez souhlasu soudu a dostat se tak k penězům, ale jen za určitých podmínek. Předpokládá to novela zákona o stavebním spoření, kterou schválila Sněmovna. Předlohu, kterou podala opoziční ODS, ještě musí posoudit senátoři a podepsat prezident.

Sněmovna schválila novelu, jež má pomoci řešit územní spory obcí
Ministerstvo vnitra asi získá právo rozhodovat o územních sporech mezi obcemi, které vznikly sloučením nebo rozdělením. Spolky národnostních menšin budou moci žádat dvojjazyčné názvy ulic. Umožnit to má obecní novela, kterou po měsících odkladů schválila Sněmovna. Normu nyní dostane k projednání Senát.

11. února 2016

Za vynětí pozemků pro rodinné domy by se mohlo platit méně
Za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu pro výstavbu rodinných domů by individuální stavebníci mohli platit méně než dosud. Počítá s tím doporučení sněmovního zemědělského výboru k poslanecké novele zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Novela sama navrhuje, aby se za takové vynětí neplatilo vůbec. Poslanci tuto předlohu propustili do závěrečného čtení, schvalovat by ji mohli v březnu.

Sněmovna dokončila druhé kolo schvalování školské novely

Kvůli zavedení povinného posledního roku předškolní docházky by mohly být zrušeny přípravné třídy na základních školách. Taková je jedna z desítek poslaneckých úprav novely školského zákona, kterou Sněmovna poslala do závěrečného schvalování. Podobu normy, která má také uzákonit povinnou maturitu z matematiky, poslanci určí asi až v březnu.

Sněmovna schválila zjednodušení výplat příspěvků postiženým dětem

Úřady asi budou moci vyplácet příspěvky na zvláštní pomůcku zdravotně postiženým dětem bez toho, že by rodiče museli žádat o souhlas soud. Úpravu zákona o poskytování dávek schválila zrychleně už v prvním čtení Sněmovna. Požadavek na soudní schválení není podle předkladatele, místopředsedy Sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL) v těchto případech důvodný a přináší potíže. Předlohu nyní posoudí Senát.


Senát

9. února

Lidé mohou do konce března navrhnout Senátu adepty na vyznamenání
Lidé mohou do konce března prostřednictvím svých senátorů nebo senátorských klubů nominovat kandidáty na státní vyznamenání. Návrhy mohou občané i instituce zasílat elektronicky nebo poštou. Termín stanovil senátní podvýbor pro státní vyznamenání.

O změnách ve vysokém školství Senát rozhodne počátkem března
Vysokoškolskou novelu, která má zavést nová pravidla pro akreditace studijních oborů, bude Senát schvalovat 2. března. Rozhodne také o změnách v rozdělení poplatků za povrchovou těžbu hnědého uhlí. Na programu má i úpravu hranic senátních volebních obvodů.


Prezident

10. února 2016

Zeman omilostnil muže odsouzeného za majetkovou trestnou činnost

Prezident Miloš Zeman omilostnil muže odsouzeného na tři roky za méně závažnou majetkovou trestnou činnost. Část trestu si odpykal a poté byl kvůli zdraví podmínečně propuštěn do nemocničního ošetřování. Zeman to řekl na tiskové konferenci ve Zbirohu na závěr třídenní návštěvy Plzeňského kraje. Od ministra spravedlnosti Roberta Pelikána obdržel návrh na dvě milosti, druhému nevyhověl.


Pozn.:

Soudy prvního stupně zůstanou vázány názorem vyšší instance
9. února 2016 - Soudy prvního stupně zůstanou i nadále vázány právním názorem odvolací instance. Ústavní soud (ÚS)  zamítl návrh na zrušení sporné části trestního řádu. Návrh podal za Obvodní soud pro Prahu 8 soudce Petr Novák. Argumentoval zejména nezávislostí soudního rozhodování. Nicméně podle ÚS je vázanost jedním ze základních principů trestního řízení, a to i v zahraničí. Zároveň představuje garanci spravedlivého procesu. Novák doufá, že nález alespoň vyvolá odbornou diskuzi.

Soudci musejí bez výjimek dbát na presumpci neviny, zdůraznil ÚS
9. února 2016 - Soudce musí bez výjimek respektovat presumpci neviny. Pokud zásadu poruší, bude zpravidla považován za podjatého, rozhodl  Ústavní soud (ÚS). Vyhověl tak stížnosti muže, který před Okresním soudem v Teplicích čelil obžalobě z nedovoleného ozbrojování. Podle předsedy senátu se muž kritikou soudu dopustil křivého obvinění. Soudce ale svým vyjádřením zpochybnil svou nestrannost.

Nemocnice už nemohou zpětně vymáhat stokorunové poplatky za pobyt

10. února 2016 - Zdravotnická zařízení už nemohou zpětně vymáhat poplatky za lůžkovou péči za období, kdy zákon stanovoval denní sazbu 100 korun. Postavil se proti tomu Ústavní soud (ÚS), který stokorunový poplatek za hospitalizaci v roce 2013 zrušil. Dodnes ale pokračovalo mnoho sporů mezi nemocnicemi a pacienty. Řešily je soudy po celém Česku, některé mohly vyústit v exekuce. Tam, kde nemocnice své nároky zatím nevymohly, už neuspějí, vyplývá z  zveřejněného nálezu. V součtu jde o milionové sumy.

Platové poměry členů NKÚ se měnit nebudou, rozhodl ÚS
11. února 2016 - Platové poměry členů Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) se měnit nebudou. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh na zrušení sporných ustanovení platového zákona. Návrh podal Obvodní soud pro Prahu 7, podle kterého výpočet platů staví členy a představitele NKÚ do nerovného postavení vůči soudcům. ÚS ale poukázal na to, že úřad není v souměřitelném postavení s justicí, byť jsou na jeho nezávislost taktéž kladeny vysoké nároky.

Zdroj: ČTK

EPRAVO.CZ, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz