16. 5. 2011
ID: 73965upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 9.5. – 15.5.2011

Pokud rozhodčí smlouva neobsahuje přímé určení rozhodce pro konkrétní případ, ale jen odkazuje na rozhodčí řád, pak je taková rozhodčí smlouva neplatná. Agentuře Mediafax to řekl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig s tím, že uvedené sjednocující stanovisko NS je pro české soudy závazné.

 
Vláda

11. května 2011

Nečasův kabinet schválil nařízení, které mění přidělování mobilních telefonních čísel
Od července mohou mít lidé v Česku mobil s číslem 705 070 507 nebo 703 707 307. Přidělování čísel začínajících sedmdesátkou umožní vládní nařízení, které ve středu schválil kabinet Petra Nečase (ODS), Mediafaxu to uvedl nejmenovaný zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Vláda souhlasí s novelou zákona týkající se zaměstnaneckého penzijního připojištění
Kabinet Petra Nečase (ODS) ve středu schválil novelu zákona týkající se zaměstnaneckého penzijního pojištění, kvůli dřívější nedostatečné transpozici evropského práva zaplatí Česká republika Evropské komisi (EK) nejméně 65 milionů korun, Mediafaxu to uvedl zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Vláda vzala na vědomí doporučení mezinárodního výboru pro odstranění diskriminace žen
Posílení účasti žen v politickém a veřejném životě, odstranění stereotypů vedoucích k diskriminaci ženského pohlaví, ale i velkých mzdových rozdílů mezi muži a ženami obsahuje Závěrečné doporučení Výboru pro odstranění diskriminace žen. Nečasův kabinet ho projednal na svém středečním zasedání.

Vláda byla srozuměna s plněním strategie o bezpečnosti dopravy
Nečasův kabinet byl na středečním zasedání informován o plnění Národní strategie bezpečnosti silničního provozu za loňský rok. Z dokumentu vyplývá, Česko snížilo počet mrtvých na silnicích o 43 procent proti roku 2002, ale nepodařilo se mu splnit závazek daný Evropské unii - snížení o 50 procent.

Evropský soud pro lidská práva potrestal vloni Česko v devíti případech
Evropský soud pro lidská práva (ESLP) vynesl v uplynulém roce celkem devět odsuzujících rozsudků a čtyři stížnosti prohlásil za nepřijatelné. Tyto a další údaje jsou součástí zprávy o stavu vyřizování stížností proti Česku, se kterou byl ve středu seznámený Nečasův kabinet.

Reformu českého právního řádu odložila vláda na příští týden
Novou úpravu mezinárodního soukromého práva, nový občanský zákoník a zákon o obchodních společnostech projedná kabinet Petra Nečase (ODS) ve středu 18. května. Nové zákony by měly tvořit základní pilíře reformy českého právního řádu a jejich úprava zabrala ministerstvu spravedlnosti 10 let.

Vláda schválila záměr prodeje Lobkovického paláce v Praze
Kabinet Petra Nečase (ODS) dal na svém středečním zasedání zelenou prodeji budovy pražského Lobkovického paláce, kde v současnosti sídlí německé velvyslanectví. Česko současně pro účely nového zastupitelského úřadu získá nový pozemek v Berlíně, neboť stávající ambasáda je nevyhovující.

Vláda odsouhlasila návrh zákona o využívání obnovitelných zdrojů
Někteří výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů (EOZ) nezískají na dotacích ani korunu, počítá s tím nový zákon o podporovaných zdrojích energie. Předlohu ve středu odsouhlasil kabinet Petra Nečase (ODS).


Poslanecká sněmovna

10. května 2011

Trest uložený v jiném státě EU se v českém trestním rejstříku objeví automaticky
Občané České republiky, které v budoucnu odsoudí soud některého z členských států Evropské unie, již tuto skutečnost doma nezatají. Novela zákona o Rejstříku trestů, kterou v úterý poslanci posunuli do druhého čtení, počítá s automatickým záznamem v českém rejstříku.

Učitelé už nebudou muset chodit na opakované psychologické kontroly, souhlasí poslanci
Zaměstnanci diagnostických ústavů, dětských domovů nebo výchovných ústavů možná nebudou muset docházet na pravidelné psychologické kontroly. Počítá s tím novela zákona, kterou v úterý poslanci pustili do druhého kola projednávání takzvaného druhého čtení.

Firmy dostanou od státu trest za protiprávní jednání
Za jednání, které je v rozporu se zákonem, bude zřejmě stát postihovat také firmy. Počítá s tím návrh zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, který sněmovna v úterý poslala do druhého čtení.

Rodná čísla zmizí z obchodního rejstříku
Z veřejné části obchodního rejstříku zmizí rodná čísla podnikatelů. Ukládá to změna obchodního zákoníku, kterou v úterý propustili poslanci do druhého čtení.

Poslanci souhlasí s rozšířením trestu domácího vězení
Novelu trestního řádu, která rozšiřuje použití trestu domácího vězení, propustila v úterý Poslanecká sněmovna do druhého čtení. Norma zároveň přináší rozšíření skupiny zločinů, za něž lze pachatelům uložit takzvanou zabezpečovací detenci, a zpřesňuje boj proti pornografii.

Za zápis do katastru nemovitostí zaplatí žadatelé nově dvojnásobek
Místo pěti set korun zaplatí žadatelé nově tisícikorunu za přijetí svého návrhu do katastru nemovitostí. Počítá s tím novela zákona o správních poplatcích, kterou v úterý propustili poslanci do druhého čtení.

Za neplnění povinností bude znalcům hrozit pokuta či vyškrtnutí ze seznamu
Znalcům a tlumočníkům budou hrozit pokuty či vyškrtnutí ze seznamu za neplnění povinností, které ukládá zákon. Počítá s tím novela z dílny ministerstva spravedlnosti, kterou v úterý poslanci propustili do druhého čtení.

Poslanci jsou pro urychlení průběhu správního řízení
Urychlit správní řízení rovnoměrnějším dělením případů správního soudnictví mezi krajské soudy si za cíl klade novela soudního správního řádu. Úpravu, kterou sněmovně předložila vláda, v úterý poslanci pustili do druhého čtení.

Koalice odmítla opoziční návrh zákona o střetu zájmů
Poslanci zamítli návrh zákona o střetu zájmů z dílny sociální demokracie. K normě, která měla mazat rozdíly mezi některými pravomocemi zastupitelů obcí a krajů, kteří jsou ve střetu zájmů, přijal kabinet Petra Nečase (ODS) již dříve negativní stanovisko.

Poslanci souhlasí se zrušením zákona o neziskových nemocnicích
Poslanecká sněmovna v úterý poslala do druhého čtení návrh na zrušení zákona o veřejných neziskových zdravotnických zařízeních. Poslanci, kteří materiál předložili, návrh na zrušení odůvodňovali především nefunkčností a nekoncepčností zákona.

Poslanci nerozhodli, zda dlužníci přijdou o příspěvek na živobytí
O tom, zda neplatiči pokut nebo místních poplatků přijdou o příspěvek na živobytí, poslanci v úterý nerozhodli. Projednávání novely zákona o hmotné nouzi přerušili po dlouhé debatě v prvním čtení.

11. května 2011

Složení vyjednávacího výboru a evropské rady zaměstnanců bude jednodušší
Postup pro složení vyjednávacího výboru ze zaměstnanců velkých nadnárodních firem, tzv. evropské rady zaměstnanců, bude jednodušší. Vyplývá to z novely zákoníku práce, kterou ve středu schválila Poslanecká sněmovna ve třetím čtení.

Poslanci chtějí urychlit stavbu vodních děl
Poslanci ve středu schválili senátní návrh zákona, který má usnadnit výstavbu energetických sítí a vodních děl. Norma má urychlit například výstavbu dalších bloků jaderné elektrárny Temelín, budování protipovodňových opatření či stavbu jezů na Labi.

Poslanci schválili zvýšení důchodů pro lidi s vyššími platy
Lidé, kteří mají vyšší mzdy, budou mít vyšší důchody, rozhodli o tom poslanci na středečním jednání Poslanecké sněmovny. Věk odchodu do důchodu se bude zvyšovat bez omezení a postupně.

Soudní poplatky porostou, rozhodli poslanci
Poslanecká sněmovna ve středu rozhodla o zvýšení soudních poplatků. Ty by měly nově reflektovat růst hrubé průměrné měsíční mzdy a regulovat podávání žalob k soudům.


Prezident

11. května 2011

Vysočina bude Kraj Vysočina
Prezident Václav Klaus ve středu odsouhlasil svým podpisem změnu oficiálního názvu samosprávného celku Vysočina na Kraj Vysočina, informoval tiskový odbor Hradu. Současné pojmenování komplikuje regionu podle zástupců kraje uzavírání smluv a komunikaci s úřady.

Prezident podepsal zákon, který sjednocuje platby zdravotního a důchodového pojištění
Prezident Václav Klaus ve středu podepsal novelu zákona o pojistném na všeobecném zdravotním pojištění. Přijatá úprava sjednocuje lhůty pro úhradu pojistného na zdravotní pojištění a pojistného na důchodové pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Česko má nový zákon stanovující cenu za užívání letišť
Česko má novou úpravu sjednávání cen za užívání letišť, která vyhoví příslušné směrnici Evropské unie. Prezident Václav Klaus k tomu totiž ve středu podepsal příslušný zákon, informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Prezident podepsal novelu zavazující směnárny přijímat poškozené peníze
Prezident Václav Klaus ve středu podepsal novelu zákona o oběhu bankovek a mincí, podle které už směnárníci bez ohledu na to, jestli jsou to fyzické nebo právnické osoby, musí přijímat poškozené bankovky a odevzdávat je České národní bance (ČNB). Informoval o tom Radim Ochvat, mluvčí Hradu.

Základní kapitál pro instituce poskytující elektronické peníze klesne, novelu podepsal prezident
Základní kapitál, který ze zákona musí mít instituce poskytující takzvané elektronické peníze, klesne z jednoho milionu eur na 350 tisíc eur. Vyplývá to z novely zákona o platebním styku, kterou ve středu podepsal prezident Václav Klaus, informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat.

12. května 2011

Prezident Klaus podepsal novelu občanského zákoníku
Výši nájemného u bytů s ukončeným regulovaným nájemným bude určovat soud podle cenových map, které připravilo ministerstvo pro místní rozvoj. Přikazuje to novela občanského zákoníku, kterou ve čtvrtek podepsal prezident Václav Klaus.

Prezident podepsal zákon měnící bodový systém
Prezident Václav Klaus podepsal ve čtvrtek novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, která zpřesňuje postihy za řízení pod vlivem alkoholu. Norma zároveň snižuje počet přečinů, za něž policisté řidičům udělí trestné body, ze 44 na 27.

Prezident Klaus podepsal zákon umožňující konkurenci na železnici
Prezident Václav Klaus ve čtvrtek podepsal zákon, který umožňuje částečný vstup na české železnice i přepravcům z Evropské unie. Případné zvýšení konkurence však zůstane regulované, novela se týká pouze mezinárodní přepravy.


Pozn.:

Ombudsman připustil tajné audio nebo videonahrávky jako řádné důkazy při přestupkovém řízení
10. května 2011 - Audio nebo videonahrávku pořízenou bez souhlasu nahrávaného člověka lze použít v odůvodněných případech jako důkaz ve správním řízení. Agentuře Mediafax to v úterý řekla mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková s tím, že úřady však nesmějí porušit zákon na ochranu osobních údajů.

Ministerstvo chce ve zdravotních pojišťovnách zrušit dozorčí rady
12. května 2011 - Zdravotní pojišťovny by do budoucna měly mít pouze správní rady, v nichž by i nadále seděli zástupci tripartity, ručili by ovšem svým majetkem. Ministerstvo zdravotnictví s takovou novinkou počítá v novele zákona o zdravotních pojišťovnách, informoval ve čtvrtek ministr Leoš Heger (TOP 09).

Od července si rodiče děti do pasu už nezapíšou
12. května 2011 - Rodiče si od července nebudou moci zapsat svoje děti do pasu. Stávající zápisy dětí budou platit do 26. června roku 2012, změnu přikazuje novela zákona o cestovních dokladech, kterou v roce 2010 podepsal prezident Václav Klaus.

Nejvyšší soud vydal verdikt, zamezující zneužívání rozhodčích doložek ve smlouvách
12. května 2011 - Pokud rozhodčí smlouva neobsahuje přímé určení rozhodce pro konkrétní případ, ale jen odkazuje na rozhodčí řád, pak je taková rozhodčí smlouva neplatná. Agentuře Mediafax to ve čtvrtek řekl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig s tím, že uvedené sjednocující stanovisko NS je pro české soudy závazné.

Visegrád bude mít vlastní vojenskou jednotku
12. května 2011 - Země Visegrádské skupiny vytvoří do roku 2016 společnou bojovou jednotku Evropské unie "battle group". Ve slovenském městě Levoča se na tom ve čtvrtek dohodli ministři obrany čtveřice států, informuje agentura SITA.

V autolékárničkách už nebudou muset být masky a letáky
13. května 2011 - Ministr dopravy Radek Šmerda (bezpartijní) už podepsal návrh nové vyhlášky, kterou se v povinné výbavě motorových vozidel opět změní obsah autolékárničky. Jak ministr potvrdil, skutečně z ní zmizí resuscitační maska i leták o poskytování první pomoci při dopravní nehodě, píše páteční Právo.

Soud: Při povolování videoterminálů musí ministerstvo financí zohlednit stanovisko obcí
13. května 2011 - Města o obce by měly mít právo podílet se na rozhodování, zda do ulic pustí výherní videoterminály. Radnice tak už nemusí jen dál pasivně přihlížet, jak hracích zařízení ve městě přibývá. První takový úspěch si před soudem vybojovalo město Bohumín. Informuje o tom páteční Lidové noviny (LN).

Radek John předá premiérovi rezignaci zřejmě v úterý odpoledne na Úřadu vlády
13. května 2011 - Předseda VV Radek John v pátek oznámil, že svoji rezignaci na post vicepremiéra pro boj s korupcí předá premiérovi Petru Nečasovi v úterý. Podle informací agentury Mediafax schůzka proběhne podle všeho v pozdním odpoledni na Úřadě vlády, do pondělní noci je Nečas v Polsku.


Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz