26. 4. 2001
ID: 6450upozornění pro uživatele

Ústavně-právní výbor sněmovny podpořil dvoudenní volby

Šanci na to, že by Poslanecká sněmovna mohla podpořit opětné zavedení dvoudenních voleb, posílilo dnešní jednání jejího ústavně-právního výboru

Šanci na to, že by Poslanecká sněmovna mohla podpořit opětné zavedení dvoudenních voleb, posílilo dnešní jednání jejího ústavně-právního výboru. Jeho členové bez rozdílu politické příslušnosti totiž podpořili předlohu, kterou připravili komunisté a která chce dvoudenní volby místo nynějších jednodenních znovu zavést. O jejím přijetí bude dolní komora parlamentu rozhodovat možná již v květnu.

Autoři předlohy, jejímž cílem je novelizace volebního zákona, argumentují mimo jiné tím, že s jednodenními volbami nemají dobré zkušenosti členové volebních komisí a úředníci. Poslanec Bohuslav Záruba (ODS) při jednání výboru doplnil, že návrat k dvoudenním volbám by znamenal i to, že "volební servis" by byl pro občany pohodlnější. Jeho stranický kolega Milan Zuna ale zpochybnil názor některých politiků, podle nichž obnovení dvoudenních voleb zvýší volební účast občanů.

Zatímco volební novela má před sebou po dnešku perspektivu, že by ji poslanci mohli podpořit, opačným směrem se možná bude ubírat osud jiné poslanecké předlohy, která chce změnit zákon o zbraních a střelivu. Projednávání této novely dnes totiž přerušil sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost, který chce počkat, až od vlády dostane návrh nového zákona o zbraních. Společně s ním by pak poslanci chtěli posuzovat i předlohu, jejíž projednávání dnes přerušili.

Podstatou této předlohy je to, že lidé, kteří by žádali o vydání, prodloužení nebo obnovení zbrojního průkazu na lovecké zbraně, by museli předkládat potvrzení o pojištění za škodu, kterou by při použití zbraně mohli způsobit. Žadatelé o zbrojní průkaz na lovecké zbraně nyní takové potvrzení předkládat nemusejí. V současnosti musejí doložit například to, že vlastní lovecký lístek. Tuto povinnost by poslanecká předloha nezměnila.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz