19. 1. 2001
ID: 768upozornění pro uživatele

Vláda pověřila Kavana, aby zorganizoval pomoc vězňům na Kubě

<p align="justify">Ministr zahraničí Jan Kavan má v souvislosti se zadrženými českými občany na Kubě oslovit ministry zahraničí třetích zemí, informovat je o situaci a požádat je o podporu. O rozhodnutí vlády, která se dnes večer mimořádně sešla kvůli zadržování bývalého studentského aktivisty Jana Bubeníka a poslance Ivana Pilipa kubánskými úřady, informoval novináře vicepremiér Vladimír Špidla. </p>


Ministr zahraničí Jan Kavan má v souvislosti se zadrženými českými občany na Kubě oslovit ministry zahraničí třetích zemí, informovat je o situaci a požádat je o podporu. O rozhodnutí vlády, která se večer mimořádně sešla kvůli zadržování bývalého studentského aktivisty Jana Bubeníka a poslance Ivana Pilipa kubánskými úřady, informoval novináře vicepremiér Vladimír Špidla.

Vicepremiér a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský uvedl, že cílem plánovaného Kavanova kroku je vyvolání společné akce se zeměmi Evropské unie i dalšími státy. Velký význam při vyjednávání vláda přikládá také zemím Latinské Ameriky. Rychetský se rovněž chce obrátit na kubánského ministra spravedlnosti, protože podle něj jsou porušovány mezinárodní dohody o právní pomoci. "Budu od něho žádat vysvětlení" řekl Rychetský. Kavan již několik hodin před jednáním vlády oznámil, že kvůli uvěznění Pilipa a Bubeníka na Kubě se Česká republika obrátila se žádostí o pomoc na členské státy Evropské unie a na Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Ministr zahraničí rovněž osobním dopisem požádal o pomoc chilského prezidenta Ricarda Lagose a mexického ministra zahraničí Jorgeho Castaňedu. Kavan se jednání vlády nezúčastnil, neboť se po operaci srdce zotavuje v Konstantinových Lázních na Tachovsku.

Vláda se pokusí Kubě doručit další protestní nótu, kterou při dnešním jednání schválila. "Nám nesmírně záleží na tom, aby byla skutečně doručena," řekl Rychetský. Kubánský chargé d'affaires David Paulovich prý přestal s ministerstvem zahraničí komunikovat a žádné písemnosti nepřijímá. Vláda bude podle Rychetského "hledat jinou diplomatickou cestu". Kuba Pilipovi a Bubeníkovi znemožňuje kontakt s českým zastupitelstvím v Havaně a porušuje tím mezinárodní úmluvy, řekl po jednání vlády náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček. "Konzulární úředníci mají právo navštěvovat státní příslušníky, kteří jsou ve vězení, vazbě nebo jsou zadrženi," citoval Kmoníček z konzulární úmluvy.

Kubánský chargé d'affaires dnes v rozhovoru pro ČTK uvedl, že pokud on chce navštívit uvězněné kubánské občany, musí písemně žádat o povolení a čekat na odpověď i několik týdnů. Pavlovič uvedl, že Pilip s Bubeníkem byli zadrženi v pátek a český vyslanec je navštívil v sobotu i v neděli. Podle informací českého ministerstva zahraničí se uskutečnil pouze jeden kontakt českého zástupce se zadrženými.(ČTK, mic)


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz