26. 4. 2016
ID: 101259

EPRAVO.CZ Digital - duben 2016 je zde

Zdroj: epravo.cz

eFocus

Dubnové číslo je zaměřené na insolvence, téma, které je v současnosti velmi aktuální. Vláda totiž po několika odkladech schválila rozsáhlý návrh novely insolvenčního zákona. Tématu je proto věnován hlavní rozhovor se Zdeňkem Strnadem, soudcem, a také vítězem soutěže Právník roku 2015 v kategorii Insolvenční právo, který je známý především bojem s nedovolenou činností oddlužovacích agentur. A insolvencím jsou věnované i další texty a komentáře z pera předních odborníků na tuto oblast práva z kanceláří Žižlavský, Dentons, BBH, Císař, Češka, Smutný, Giese & Partners, Clifford Chance a Wolf Theiss.

Přečíst si tam můžete například Komentář Michala Žižlavského na téma „Insolvence korporací – Exit nebo restart“, „Postavení věřitelů a jejich hlasovací právo po novele insolvenčního zákona aneb Do čeho už věřitelé mluvit nebudou“ od Oldřicha Řeháčka, „Oddlužení podnikatelů“ z pera Pavel Bergera či „Rozdělení příjmů z pronájmu a nákladů na správu nemovitostí mezi zajištěné a nezajištěné věřitele ve světle judikatury NS“ od Jana Vavřiny a Aleše Hradila. Kateřina Martínková a Eva Vavrošová se zase ve svém Komentáři věnují otázce „Ručení členů orgánu při úpadku obchodní korporace“, Martin Froněk a Jakub Nosek se zaměřili na „Předpřipravené reorganizace“. A ve vydání najdete ještě několik dalších Komentářů a rovněž Analýzu na téma insolvencí.

Video rozhovor

Zaujmou také dva video rozhovory. Gerhardt Bubník je prvním českým absolventem Harvardu, špičkovým odborníkem na arbitráže a mezinárodní právo soukromé, ale také bývalý reprezentant v krasobruslení a v témže sportu také funkcionář a rozhodčí světového formátu. I přes svůj věk (81 let) stále drží krok s dobou. A letos byl v soutěži Právník roku 2015 uveden do právnické síně slávy. V rozhovoru se o něm dozvíte ještě mnohem víc.

Druhý rozhovor vedla Veronika Ryšávková se známým ústavním právníkem Janem Kyselou, který je současně také držitelem ocenění Právník roku 2015 v kategorii Občanská a lidská práva a právo ústavní. Dozvíte se, zda muži a ženy aplikují právo jinak, v čem by naše Ústava měla být jiná a lepší, jestli bychom ušetřili, kdybychom zrušili Senát a ještě mnohé další.

Z dalšího obsahu vydání

Nechybí samozřejmě ani naše stálé rubriky, které vám přináší přehled aktualit z oblasti justice, domácí i zahraniční legislativy a judikatur. V posledně jmenované sekci najdete rovněž detailněji zpracované ty nejzajímavější judikatury. Michaela Balousová zpracovala rozbor judikátu s názvem „Podmínky vydání rozsudku pro zmenškání“, Roman Fiala se zaměřil na „Zápočet daru na dědický podíl“, Karel Šimka nazval svůj text „Rozšířený senát rockerům, aneb letní hudební festivaly jsou legální!“. A v příspěvku Tomáše Lichovníka se dočtete o tom, že Ústavní soud přijal v březnu 2016 velmi důležitý nález, který pojmenovává podmínky použití pachových stop jako důkazu v trestním řízení.

V části „z praxe“ se věnujeme aktuálním novinkám z oblasti exekucí, kde ministerstvo spravedlnosti plánuje snížení odměn soudním exekutorům a to až o dvě třetiny. Naleznete zde rovněž „Výkladové stanovisko k novele zákona o významné tržní síle“ či text s názvem „Nejvyšší soud systematicky monitoruje činnost českých soudů na trestním úseku při rozhodování v adhezním řízení o nárocích na náhradu nemajetkové újmy, způsobené trestnou činností“. Přečíst si můžete také o tom, že „Ministerstvo financí plánuje automatické vyměření daně i nový zákon“, nebo že „Evropská komise navrhuje pravidla veřejné daňové transparentnosti pro nadnárodní společnosti“.

Nenechte si ujít ani „komentáře“, například „Co opravdu přináší Nařízení EU o mimosoudním řešení spotřebitelských sporů on-line?“  z pera Martina Bruthanse a Jarmily Hanzalové, „K regulaci reklamy a k odpovědnosti za reklamu“ od Andrei Kopečkové či „Právní úpravu obchodní firmy v NOZ“ od Vladimíry Knoblochové a Konstantina Lavrushina.

Hned několik zajímavých příspěvků najdete rovněž v rubrice „Názory“. Do tohoto vydání nám tím svým přispěl Stanislav Balík (snížení hranice trestní odpovědnosti), Stanislav Křeček (neznalost zákona neomlouvá – „A co tedy omlouvá?“), Martin Maisner („O mediální tváři práva“), Zděnek Matula („Majetková přiznání soudců a státních zástupců“), Vladimír Plášil („Executio est finis et fructus legis“), Jiří Pospíšil („Skutečně potřebujeme evropského žalobce?“), Oldřich Řeháček a Milan Vrba („Vláda ústavy“), Martin Tunkl („Čas dluhů“), Jana Tvrdková, Václav Vlk a Jan Vyklický.


Nové číslo EPRAVO.CZ Digital si můžete stáhnout ZDARMA na App Store, Google Play a Windows Store, a to přímo z Vašeho tabletu či chytrého telefonu. Pokud máte již aplikaci staženou, postačí si stáhnout pouze nové vydání. Využít můžete také webový archiv starších čísel na adrese tablet.epravo.cz.


App Store     Google Play     Microsoft - Windows 10


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz