16. 4. 2015
ID: 97605

Téměř 60 % dotázaných zastupitelů se obává trestního stíhání

Zdroj: shutterstock.com

eFocus

V souvislosti s pondělní zprávou Unie obhájců ČR provedl právní informační portál www.epravo.cz průzkum mezi zastupiteli.

Informace o trestním stíhání zastupitelů v souvislosti s jejich hlasováním o nakládání s majetkem obcí sleduje v médiích  85,8% z oslovených zastupitelů. Vyšší obavy z trestního stíhání vyjádřilo 59,4% oslovených zastupitelů. Ovšem naprostá většina z nich přikládá v současnosti velmi vysokou roli znaleckým posudkům a doporučením externích odborníků. Na stupnici 1-5, kdy 1 je žádná role a 5 je zásadní role, jich 87,3% hodnotilo známkou 3-5. V realizovaném průzkumu odpovědělo 338 respondentů.

 graf č. 1
 
 graf č. 2
 
 graf č. 3

Advokát a člen prezidia Unie obhájců JUDr. Petr Toman k tomu průzkumu uvedl, že „Je jistě zarážející, když se 60 % dotázaných zastupitelů obává trestního stíhání. Obávat by se přeci měli jen ti, kteří se něčeho dopustili, ale zjevně se obávají i ti, kteří nic neprovedli a pracují pro obec podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. To může bohužel vést jen k tomu, že schopní zastupitelé již nebudou kandidovat. Odpovědi zastupitelů tak potvrzují zjištění Unie obhájců, že hrozí ochromení činnosti zastupitelstev a s tím i celé samosprávy“.

Není se čemu divit. Hrozící tresty totiž nejsou zrovna nízké. Při porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí u škody nad 25 tisíc korun trest odnětí svobody až na dvě léta, u značných škod nad 500 tisíc korun až 5 let, a v případě způsobení škody velkého rozsahu, tedy nad 5 milionů korun dokonce až 8 let. A při rozhodování o majetku obcí jde obvykle právě o tyto vysoké částky.

EPRAVO.CZ Digital - duben 2015

Analýzu celé problematiky a rozhovor s JUDr. Petrem Tomanem přináší dubnové vydání tabletového měsíčníku EPRAVO.CZ Digital. EPRAVO.CZ Digital si můžete stáhnout zdarma na App Store a Google Play, a to přímo z Vašeho tabletu či chytrého telefonu. Pokud máte již aplikaci staženou, postačí si stáhnout pouze nové vydání. Využít můžete také webový archiv starších čísel na adrese tablet.epravo.cz.

 App Store
 
 Google Play
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz