Jak se neztratit: Kypr
Ostrov Kypr je už třicet let rozdělen na řeckou a tureckou část, ačkoli náznaky budoucího smíru jsou v posledních letech slibné. Obě části jsou ovšem přátelské k cestovatelům, kteří tady najdou množství turistických atrakcí.
Návštěvu Kypru můžete uskutečnit prakticky kdykoli; záleží jen na tom, čemu dáváte přednost. Pro koupání v moři a plážové slunění jsou nejlepší podmínky v období od začátku dubna do konce října, přičemž největší horko a zároveň hlavní turistická sezona panuje v prázdninových měsících. Teploty v hlavním městě dosahují v létě hodnot mezi 22 °C a 37 °C.
Po zbytek roku máte ideální možnost pro pěší výlety v pohoří Troödos, či cyklistické výjezdy na poloostrově Karpas a obdivování divokých květin. Od ledna do poloviny března dokonce můžete lyžovat na svazích hory Olymp.
Turecký sever, řecký jih
Na základě společného členství Kypru a Česka v Evropské unii máme jako občané ČR právo pobytu na kyperském území pouze na základě předložení platných cestovních dokladů, tedy cestovního pasu či občanského průkazu.
Je ovšem třeba vzít v úvahu, že severní území kontrolované Tureckem, takzvaná Severokyperská turecká republika (SKTR), je uznáváno pouze tureckou vládou. Oficiálně je proto možné vstoupit do země pouze z jihu – přes mezinárodní letiště v Larnace a Pafosu a přístavy v Limassolu a Larnace. Pokud se na Kypr dostanete přes území SKTR, je váš pobyt na ostrově považován ze strany kyperské vlády za nelegální. Dříve byste mohli být potrestáni i uvězněním. Dnes riskujete jen, že vám nebude umožněn vstup na jižní území a kyperská strana rovněž může takové turisty pokutovat, ačkoli v praxi se nestává ani jedno.
Na přechodech z jižní do severní části se prokazujete opět pouze pasem nebo občanským průkazem. Na severní území tedy můžete z jihu cestovat a pobývat zde bez omezení. Při návratu na jižní území kontrolovaná kyperskou vládou po vás ovšem mohou vládní zaměstnanci požadovat předložení letenky (důkaz, že jste na Kypr vstoupili legálně z jihu).
Libra silnější než libra
Národní měnou ostrova je kyperská libra (CYP), která se dělí na sto centů. Ačkoli jde o měnu nominálně silnější než britská libra (viz Kurzy měn), kvůli neexistující konvertibilitě se dá sotva doporučit dlouhodobé uschovávání kyperských bankovek. Do země každopádně můžete dovézt libovolné množství peněz v domácí měně, ale musíte deklarovat cizí měny přesahující ekvivalent 1 000 USD. Zemi můžete opustit se stejným množstvím, jaké jste deklarovali při příjezdu. Bez předchozí deklarace je možné vyvézt až 1 000 CYP (nebo ekvivalent v jiné měně). Povinná směna valut při vstupu do Kyperské republiky neexistuje. Ze zahraničních měn jsou nejvíce přijímány britské libry, americké dolary a eura.
Hotovost i karty s sebou
Samozřejmě není rozumné brát s sebou na cesty velké množství bankovek, ale hotovost byste měli mít zhruba na 3–5 dní. Před delšími cestami mimo velká města si pořiďte dostatek kyperských liber, protože například v horách vám dolary nebo eura budou k ničemu. Na severu uplatníte cizí bankovky spíše, ale hlavní měnou je tam každopádně turecká lira (TL).
Cestovní šeky jsou přijímány v mnoha bankách a hotelech. Z bankomatů můžete vybírat v každém městě i větší vesnici Kyperské republiky. Na tureckém území najdete bankomaty pouze v severní Lefkosii, Famagustě a Kyrenii. Podobně je tomu s používáním karet k přímým platbám – větší možnosti určitě najdete v jižní části ostrova, ačkoli velké restaurace, hotely i půjčovny aut na severu karty bez problémů akceptují.
Sever vs. jih - 7:6
V porovnání s cenami západní Evropy jsou ceny na Kypru velmi rozumné. Většina zboží a služeb má podobnou cenu na jihu i na severu. Dražší než u nás jsou určitě ceny zboží v supermarketech; zcela srovnatelné ceny ovoce a zeleniny na místních trzích. Patrný je rozdíl v levném stravování a ubytování, kde za stejnou cenu dostanete v severní části ostrova vyšší protihodnotu.
Na jižním území je sedm oficiálních kempů. V každém je horká voda a malý obchůdek a cena je zhruba 1,5 CYP za rozložení stanu a 1 CYP za osobu a den. Na tureckém území je šest kempů, které nejsou tak dobře zařízené, ale ceny mají srovnatelné.
Pod střechou
Na ostrově je doslova pár hostelů, které jsou členem mezinárodní organizace Hostelling International, a všechny jsou v jižní části ostrova. Většinu ubytovacích kapacit, která se nabízí nezávislým cestovatelům, reprezentují místní penziony, apartmány a chatky. Tento způsob ubytování je označován souhrnným názvem „agroturismus“ a zahrnuje možnost přespání v jednolůžkovém pokoji za cenu cca 9 CYP i luxusní domek, za který zaplatíte i 70 CYP za den. Většina těchto ubytovacích možností je ovšem umístěna mimo velká města.
Poslední možností ubytování na jihu jsou hotely klasifikované jednou až pěti hvězdičkami. Cena za dvoulůžkový pokoj v hotelu je zhruba 20–200 CYP. Mimo hlavní sezonu (červenec a srpen) je možné dostat až 50% slevu. Sever nemá propracovaný systém agroturistiky, ale dostatek kvalitních hotelů tento nedostatek vyvažuje.
Základní informace
- Rozloha: 9 250 km2 (z toho 3 355 km2 oblast tureckého Kypru)
- Počet obyvatel: cca 776 000
- Nejnižší/nejvyšší bod: Středozemní moře 0 m/hora Olymp 1 951 m
- Hlavní město: Lefkosia (Nicosia)
- Délka pobřeží: 648 km
Cestování
Autobusy kralují
Při malé rozloze ostrova, kde nejdelší vzdálenost vzdušnou čarou dosahuje zhruba 250 kilometrů, asi nepřekvapí neexistence vnitrostátní letecké dopravy a železnice. Veřejnou dopravu proto zajišťují výhradně autobusy.
Na jihu jsou autobusy dochvilné a spolehlivé, ačkoli zejména na vesnicích některé vypadají jako muzejní exponáty. Ceny lístků dálkových autobusů jsou regulovány vládou a pohybují se v rozsahu 1–5 CYP. Za jízdu autobusem městské dopravy zaplatíte 0,4–0,8 CYP. Na severu zaplatíte za jízdu autobusem 1–2 miliony TL.
Na severu cena předem
Taxíky v jižní části Kypru jsou vybaveny taxametry a den je rozdělen na dva tarify – T1 od 6.00 ráno do 20.30 večer a T2 po zbylou dobu. Ve dne platíte 1,25 CYP za zastavení a 0,22 CYP za kilometr; noční tarif je o cca 20 % dražší. Na severu je potřeba částku za jízdu domluvit předem. Například za jízdu ze severní Lefkosie do Kyrenie zaplatíte kolem 20 milionů TL.
Dobrou možností dopravy jsou sdílené osmimístné taxíky, jejichž ceny se zhruba rovnají cenám autobusové dopravy.
Připojištění jako všude jinde
Mezi ČR a Kyperskou republikou sice platí dohoda o bezplatném poskytování lékařské péče, ale vztahuje se jen na případy první pomoci. Před cestou tedy určitě uzavřete cestovní pojištění u některé z našich pojišťoven.
Důležitá telefonní čísla: hasiči, první pomoc, policie – 112, informace – 125.
Kontakty
Velvyslanectví Kyperské republiky
Sibiřské nám. 6, 160 00 Praha 6 - Bubeneč
úřední hodiny: Po–Pá 8.30–16.00
tel.: 224 316 833, 224 319 961
fax: 224 317 529
e-mail: cyprusembass@mbox.vol.cz
Velvyslanectví ČR na Kypru
48, Arsinois Str., Acropolis, Nicosia
úřední hodiny: Po–Pá 7.30–16.00
tel.: 00357-22/421118, 314058
fax: 00357-22/421059
e-mail: nicosia@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/nicosia
Pozn.: Kromě velvyslanectví v Nicosii má ČR také honorární konzulát v Limassolu.
Další informace
Kurzy měn
1 CYP = cca 1,15 GBP = 1,75 EUR = cca 2 USD
1 GBP = cca 2,6 milionu TL
1 EUR = cca 1,8 milionu TL
1 USD = cca 1,5 milionu TL
1 CYP = cca 55 Kč
1 Kč = cca 55 000 TL
1 CYP = cca 2,95 milionu TL
Domluvte se na Kypru
Většina obyvatel Kypru umí velmi dobře anglicky, ale pár základních frází v řečtině se rozhodně vyplatí znát. Turecky mluví zhruba pětina obyvatel.
Ano/Ne/Není zač = Né/Óchi/Parakalo
Děkuji/Děkuji mnohokrát = Efcharisto/ Efcharisto poli
Promiňte/Nerozumím = Signómi/Ven katalave´no
Ahoj, Nazdar/Nashledanou = Jásu/Ándiosas
Dobré ráno/Dobré odpoledne = Kalimera/Kaló mesiméri
Dobrý večer/Dobrou noc = Kalispéra/Kalinichta
Mluvíte anglicky/německy? = Miláte ánglika/Jérmanika?
Jak se máte? = Tikánete?
Dobře/Špatně = Kalá/Áschima
Kde je WC? = Púine i tualeta?
Kolik to stojí? = Posó kani afto?
Otevřeno/Zavřeno = Aniktá/Klistá
Zdroj: Osobní finance, Blažej Juřena
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz