22. 12. 2015
ID: 99972

Video rozhovor se Stanislavem Balíkem

Zdroj: shutterstock.com

eFocus

Letos v prosinci se již podruhé slavil Evropský den advokátů. Proč vznikl a jaký má význam prozradil vedoucí české delegace u Rady evropských advokátních komor Stanislav Balík. Bývalý šéf advokátní komory a emeritní ústavní soudce také zhodnotil stav právní kultury u nás, novou advokátní „Ypsilon“ generaci a dostalo se i na možná nebezpečí související se jmenováním ústavních soudců. To i mnohé další v novém rozhovoru pro EPRAVO.CZ.

„Smyslem Evropského dne advokátů je především ukázat advokacii v tom pravém dobrém světle a také poukázat na aktuální otázky, které jsou spojené s výkonem advokacie,“ vysvětluje český zástupce advokátů. Letošním tématem Evropského dne advokátů, který připadá na 10. prosince, je svoboda projevu. Toto téma dostalo svůj tragický rozměr na konci listopadu, kdy byl během tiskové konference zavražděn Tahir Elçi, předseda Advokátní komory Diyarbakir na jihovýchodě Turecka, který byl ochráncem práv kurdské menšiny. „Sledujeme s velkým znepokojením tyto perzekuce advokátů, kteří jsou trestáni za to, že dobře dělají svoji práci,“ říká Balík, podle kterého se svoboda projevu u advokátů omezuje i v demokratických zemích, byť zcela jinými prostředky.

Jaká je česká právní kultura? A jaká právnická generace Ypsilon? „Jsem zastáncem toho, že advokát je sluha spravedlnosti víc než byznysmen, proto se těším s každého koncipienta, u kterého vidím, že je obdobným tradicionalistickým ještěrem jako jsem já a naštěstí i v té nové generaci se takoví najdou,“ říká Balík, podle kterého koncipient potřebuje v prvé řadě dobrého školitele, který mu „dopřeje“ generální praxi a hodně práce s klienty.

„Mám obavu, aby ústavní soud nebyl ve stávající obdobě při rozhodování příliš jednobarevný,“ pochybuje Balík o dostatečné pluralitě stávajícího složení soudu chránícího ústavnost. On sám jako ústavní soudce proslul svými neotřelými disenty, doplněnými o odkazy na historii, odbočky na pohádky či fotografie šneků. Proč zvolil právě takovou formu? A co přeje Stanislav Balík justici a advokátům do nového roku 2016? Dozvíte se v rozhovoru pro EPRAVO.CZ.

Rozhovor můžete shlédnout na domovské stránce www.epravo.cz.

Vydavatelství EPRAVO.CZ v roce 2014 spustilo sérii video rozhovorů s předními osobnostmi české právnické obce. Jednou za dva týdny naleznete na www.epravo.cz nový rozhovor. Hosty už byli například někdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková či její nástupce Robert Pelikán, vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský, veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman či významní advokáti Tomáš Sokol, Jaroslav Havel či Karel Muzikář.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz