19. 10. 2011
ID: 77876

10 otázek pro… Aleše Čeňka

Zdroj: JUDr. Aleš Čeněk

JUDr. Aleš Čeněk vystudoval Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. Již během studií otevřel knihkupectví s odbornou literaturou, neboť pociťoval obtížnou dostupnost právnické literatury. V současné době provozuje síť kamenných knihkupectví v České a Slovenské republice, vydavatelství, distribuci a eshop odborné literatury a skript. Založil tradici předávání ocenění Nejprodávanější titul roku, mezi jehož držitele patří Aleš Gerloch nebo Arnošt Lustig. Filosofií jeho podnikání je cenová dostupnost knih pro studenty vysokých škol a s tím spojený servis v oblasti výroby, prodeje a distribuce knih.

 
Deset slov o sobě?
Právník, který posledních patnáct let věnoval prodeji, vydávání a distribuci knih.

Kdybyste nebyl právníkem, čím byste byl?
Snažím se dělat to, co mě baví, a to jsou posledních patnáct let odborné knihy. Pokud bych nebyl vydavatelem, tak bych se zřejmě pohyboval v advokacii a zaměřoval se na sportovní právo a zastupování hráčů. Ovšem ještě před nástupem na Právnickou fakultu jsem byl přesvědčen, že budu pokračovat v kariéře profesionálního hokejisty.

Nevýhody vašeho povolání?
Vydávání a distribuce odborné literatury, zejména té právnické, je velmi riziková záležitost. Neustálé změny platného práva, neumožňují vydat knihu ve větším množství a tudíž dosáhnout možnosti větších úspor při její výrobě. Dochází tak k neustálému zvyšování prodejních cen pro koncového zákazníka a poklesu celkových prodejů knih. Nicméně naše vydavatelství je jedno z mála, které za posledních několik let vlastní knihy nezdražovalo a musím se přiznat, že jsem na to velmi hrdý.

Zážitek z praxe, který Vám nejvíce utkvěl v paměti?
Těch zážitků bylo několik, ale vždy se týkaly téhož, a to bylo setkání se zajímavými osobnostmi při vydávání jejich knih. Dodnes vzpomínám, jak mi prof. Knappová (jako student jsem se jí neskutečně bál) vyprávěla historky z právnické fakulty a chovala se velmi přátelsky. Najednou to nebyla ta „Marta“, které jsme se všichni báli. Také velmi rád vzpomínám na spolupráci na knize „Případ Marie Navarové“ a na svá setkání s Arnoštem Lustigem. Takového „parťáka“ a baviče celé společnosti jsem předtím ještě nikdy nepotkal a zřejmě ani v budoucnu již nepotkám. Pro mě zůstane vždy člověkem, který i přesto, co v životě prožil, měl neskutečnou radost ze života a dobrou náladu dokázal přenášet na své okolí.

Největší dosavadní úspěch?
Za úspěch považují každý den, kdy se nám daří odolávat všem velkým konkurenčním firmám, za kterými stojí obrovský zahraniční kapitál.

Která osobnost symbolizuje spravedlnost?
Otakar Motejl.

Kdo na Vás měl ve Vašem profesním životě největší vliv?
V úplných začátcích můj otec a vlastní cílevědomost, kterou mě naučil sport. Později to byly vlastní chyby, které jsem s rozvíjející se firmou dělal (dělám) čím dál tím víc, ale které se snažím neopakovat.

Proč jste se rozhodl stát se právníkem? A co byste poradil lidem, kteří by rádi vstoupili do právních vod.
Studium na právech jsem chápal jako možnost naučit se komunikovat, argumentovat, vymýšlet variantní řešení, pomáhat těm, kteří si nedokáží pomoct sami, atd. Budoucím studentům bych poradil, aby studovali proto, že chtějí, že je to zajímá a že jim to pomůže v budoucím povolání. Bohužel mám čím dál tím větší pocit, že velké množství mladých lidí studuje pouze kvůli titulu nebo tomu, že to chce někdo jiný (rodiče, partner, …) a mnohdy o samotný obor nemají vůbec žádný zájem.

Jak si vyčistit hlavu?
Nejvíc mi pomůže sport. Takový „vyhecovaný“ set v tenise o plzeňské pivo s kamarádem je největší odreagování jaké znám. Dalším osvědčeným receptem je dobrá kniha např. z našeho vydavatelství.

Nesplněný sen?
Jelikož jsem pověrčivý, tak svoje sny a plány dopředu neprozrazuji. Nicméně před několika málo měsíci jsem si jeden velký sen naopak splnil. Tím bylo otevření první odborné (zejména právní) literární kavárny v ČR. Jedná se o unikátní projekt, který jsem nosil v hlavě již více než osm let a spočívá v kombinaci antikvariátu odborných knih, zahraniční literatury, výstav obrazů a unikátních tisků s možností posedět podiskutovat a dát si kvalitní kávu.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz