23. 11. 2011
ID: 78733upozornění pro uživatele

10 otázek pro… Radka Bělora

Mgr. Radek Bělor ukončil studium práv na PF UK v Praze v roce 2000. Po absolutoriu pracoval v bankovnictví, kde vedl oddělení odpovědné za boj proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. Byl členem komise pro bankovní a finanční bezpečnost České bankovní asociace. Od roku 2006 pracoval jako právní čekatel na Okresním státním zastupitelství v Litoměřicích, kde od roku 2008 působí jako státní zástupce. Kromě problematiky boje proti praní špinavých peněz se zabýval ochranou osobních údajů a ochranou bankovního tajemství.

 
Deset slov o sobě?
Stále studující, divící, akční, líný, naslouchající, hluchý, slušný, přidrzlý, hlučný.

Jiná země pro výkon advokacie, výkon povolání?
Žádná. V České republice se mi líbí, a když už být v jiné zemi, tak jako rentiér.

Kdybyste nebyl právníkem, čím byste byl?
Na střední škole jsem kromě práva krátce uvažoval i o studiu medicíny, ale tuto myšlenku jsem naštěstí pro zdravotnictví, pacienty i pro mou maličkost zavrhnul. Souběžně s právy jsem chvíli studoval ekonomii, ale právo vyhrálo. A proč trestní? Protože je vždy o zajímavých lidských příbězích, které nejsou nikdy stejné.

Nevýhody vašeho povolání?
Určitě stres, bez kterého se podle mě práce státního zástupce neobejde, ale ten na druhou stranu pohání k lepším výkonům a udržuje Vás ve střehu. Po infarktu nebo mrtvici budu možná mluvit jinak, budu-li vůbec mluvit a odpověď možná bude znít, že bez fungujícího těla a hlavy se tato práce dělat také nedá.

Nejemotivnější kauza?
Kupodivu se netýkala ani pachatele, ani poškozeného, ale předsedy senátu, u něhož jsem se nemohl zbavit dojmu, že z mě neznámého důvodu kauzu úmyslně potápí tím, že oddaluje okamžik rozhodnutí a úmyslně mate svědky usvědčující obžalovaného. Mé pochybnosti vyústili zřejmě v dost ojedinělé opatření, kdy jsem v souladu se zákonem o soudech a soudcích předsedovi senátu oznámil, že následující hlavní líčení si hodlám nahrávat na diktafon, neboť jsem neměl jistotu, že se hlavní líčení skutečně nahrává. Jinak ale ve snaze zachovat si mentální zdraví beru trestní proces jako neosobní hru, ve které chci prostě vyhrát. Problém je, pokud hru kazí porušováním pravidel rozhodčí. Ale abych nepůsobil jako prokurátor z 50. let, tak musím dodat, že vítězstvím je někdy s ohledem na vývoj důkazní situace i dobře navržený zprošťující rozsudek.

Největší dosavadní úspěch?
Že mě práce pořád baví, že v práci stále beru schody po dvou nebo po třech a že jsem si při pádu na schodech ještě nic nezlomil.

Kdo na Vás měl ve Vašem profesním životě největší vliv?
Má školitelka na Okresním státním zastupitelství v Litoměřicích, Kateřina Doušová, dále má školitelka na Krajském státním zastupitelství v Ústí nad Labem, Lenka Bradáčová, a kolegové ze státního zastupitelství v Litoměřicích.

Proč jste se rozhodl stát se právníkem? A co byste poradil lidem, kteří by rádi vstoupili do právních vod.
K právu jsem inklinoval asi kvůli vyřídilce a snaze mít za každou cenu poslední slovo, což může být z hlediska budování kariéry někdy masochistické, pro okolí často otravné a za což jsem ve školních lavicích schytával časté poznámky, ale co naděláte s genovou výbavou? Rozhodně bych neradil vstupovat do právních vod tomu, kdo není připraven, anebo si dokonce nelibuje v konfliktech, stresových situacích a komu nejde o výsledek jeho práce. Právo, zejména pak trestní, je totiž na konfliktech a, jemně řečeno, neseriozním jednání lidí postaveno. A bez tahu na bránu těžko zažijete uspokojení z dobře udělané práce.

Jak si vyčistit hlavu?
Nejsem běhavec, takže posilovna nebo squash. Fyzičku doporučuji pěstovat každému adeptovi právnické profese, neboť styk našich hýžďových svalů s židlemi je více než častý, proto je nutné tělesnou schránku opečovávat primitivnějšími pohyby než psaním na počítači nebo hraním piškvorek.

Nesplněný sen?
Pilotování letadla s pravidelným přistáním nad Maho beach na ostrově Svatého Martina. Nezasvěceným doporučuji na webu vyhledat videa s touto tématikou a jistě pochopí.

© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz