Banky si pojišťují dluhy exekučními zápisy, jejich počet roste
Tuzemské banky začaly používat
postup, který je k majetku dlužníka přivede rychleji než
zdlouhavé rozhodování soudů. Nechávají si od dlužníků podepsat
takzvaný exekuční zápis, ve kterém dlužníci souhlasí s exekucí
pro případ, že by úvěr nespláceli. Počet těchto zápisů narostl
proti předloňskému roku o několik desítek procent, informují
dnešní Hospodářské noviny.
S exekučním zápisem se banka dostane k dlužníkovu majetku za několik týdnů, zatímco soudní cestu to může podle právníků trvat i několik let. Přesný počet nebo jména dlužníků, nad kterými visí hrozba takto rychlé exekuce, nechtějí banky sdělovat.
Tento způsob zajišťování a vymáhání pohledávek není českou specialitou. Například v Německu, Belgii i na Slovensku se exekuční zápisy používají standardně. Naopak rakouské a anglické banky se spoléhají spíše na soudy.
Sepsání exekučních zápisů označují za zcela běžný postup téměř všechny tuzemské banky. "Zápisy využíváme často. K samotné exekuci se přistupuje až v okamžiku, kdy se klient dostane do potíží. Pak jde o poměrně častou proceduru," cituje deník mluvčí České spořitelny Kláru Gajduškovou.
Bankéři podle deníku přiznávají, že hrozba exekučních zápisů snižuje počet neplatičů, a proto tuto formu nátlaku používají poměrně často. A to i v situaci, kdy průměrný podíl ohrožených úvěrů na celkovém objemu bankovních půjček představoval k loňskému poslednímu září jen 5,3 procenta, uvedly HN.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz