Čekání skončilo: recenze DVD/DivX přehrávače Philips 737
Na tento přehrávač se čekalo velmi netrpělivě. Jedná se o první přehrávač velké značky a tak ti, co hledají značkovou kvalitu, byli nažhavení. Dlouhou dobu si hrál na nedostatkové zboží a mnoho nadšenců čekalo měsíce, než jim jej obchodníci dodali. Nyní je konečně k dispozici všem. Mělo však pozitivní očekávání smysl?
Krátce po obdobném přehrávači Yamada DVX 6000 přichází Philips 737. Oba charakterizuje nový dekódovací čip ESS Vibratto 5, který kromě podpory MPEG-4 videa poskytuje i vysokou kvalitu zobrazení a kompatibilitu. Tímto však podobnosti zdaleka nekončí. S tím, co asi mnohé zajímá nejvíce - s českými titulky v DivX - jsou zatím problémy, ale vezměme to pěkně popořádku.
Vzhled, velikost a příslušenství
Vzhledově se Philips drží současného trendu – stříbrná barva se zrcadlovou úpravou. V levé časti najdeme decentní dvířka DVD mechaniky, uprostřed menší display a vpravo elegantní ovládací prvky uspořádané do kruhu.
Rozměry přístroje v poměru šířka:výška:hloubka jsou 43,5 : 4,3 : 31cm. Dálkové ovládání působí poněkud drobně, ale vcelku mu není co vytknout. I když absence tlačítka na vysunutí disku mě vždy poněkud irituje. Uživatel sice můze použít delšího podržení tlačítka stop, ale neni to nejpohodlnější a nejrychlejší.


Dálkové ovládání patří k solidnímu průměru. Ovládání na přehrávači je soustředěno do elegantního kolečka.
Se samotným přístrojem dále najdete v krabici manuál včetně české jazykové mutace. Ten má asi 30 stránek (A5) a je opravdu srozumitelně a názorně napsaný. I když - neobsahuje popis úplně všech vlastností, které přehrávač má. Dále 2 tužkové (AA) baterie do ovládání, stereo cinch kabel a RGB Scart. Poslední jmenovaný si zaslouží kritiku: nejenže nepůsobí příliš kvalitním dojmem, ale je opravdu velmi krátký – asi 1 metr.
Výstupy
Co se výstupů týče, je Philips 737 vybaven vskutku jen těmi nejnutnějšími: 1x RGB Scart, 1x composite video, 1x stereo cinch výstup a konečně 1 x digitální koaxiální výstup. Z těchto údajů si snadno spočítáte, že přístroj neobsahuje dekodéry prostorového zvuku DD 5.1 a DTS.
To by ještě nebyla až taková vada, protože se počítá s připojením ke kvalitnímu externímu AV receiveru, který se o dekódování a zesílení postará. Stejně ale zamrzí absence S-Video výstupu.
Výstupy na zadní straně jsou jen základní, nenajdete tu třeba optický digitální výstup nebo S-Video. Scart kabel je ale dokáže pracovat s RGB signálem.
Podporované formáty
Formáty, které uvádí výrobce jako podporované nejsou zdaleka jediné, které přístroj doopravdy ovládá. Vezměme si například doslovnou citaci z manuálu:
Tento přehrávač může přehrávat soubory DivX, MPEG-4, MP3, JPEG, VCD a SVCD nahrané na CD-R/RW či standardním CD.
Pravdou ale je, že soubory mohou být nahrané i na disku DVD+R/RW. Philips sice uvádí pouze podporu „pluskového“ formátu, ale ani DVD-R/RW mu není cizí. V předchozím citátu navíc chybí zmínka o podpoře XVID, který je taktéž bez problému akceptován. To nejpodstatnější ale je, že nevyžaduje autorizovaná CD nebo DVD podle některého z formátů, takže můžete mít například DAT (VCD) soubory volně uložené na DVD disku nebo VOB (DVD MPEG2) soubory uložené klidně i na CD!
Následující tabulka ukazuje výrobcem udávanou podporu formátů v prvním sloupci a další zjištěnou kompatibilitu ve druhém sloupci:
Výrobcem udávaná podpora formátů | Další podpora |
|
|
Firmware a podpora
Než se pustíme do testování jednotlivých funkcí přehrávače, musím zmínit velmi důležitou věc – firmware (FW). Přístroj byl dodán s verzí 4.1.19, kterou jsem později nahradil novější verzí 4.1.26. K ní se budou vztahovat všechny testy.
Když už jsme u FW, musím se zastavit i u podpory ze strany výrobce. Ta je velmi důležitá, jelikož na FW se ještě pracuje (a je to třeba), takže se zřejmě setkáte s tím, že budete chtít svůj přehrávač obohatit o novější, stabilnější, rychlejší a o další funkce vylepšený software. Ten získáte ze stránek výrobce. Webové stránky jsou vcelku přehledné a rychle najdete, co hledáte. I když informací o změnách FW by tu mohlo být rozhodně více, včetně návodů, jak novinky přidané do přehrávače používat.
Možnosti nastavení
Předvolby a nastavování přístroje probíhá přes grafické menu, které je téměř totožné s Yamadou, nicméně myslím, že reaguje poněkud rychleji a obsahuje některá vylepšení a celkově více voleb.
Záložka Video umožňuje nastavení typu TV přijímače, poměr stran, kontrast, barevnost a světlost.
Dále jsou zde jazykové volby – můžeme nastavit preferovaný jazyk DVD menu, zvukových stop a titulků. U všech tří položek je i zástupce pro češtinu. Ne vždy však tyto preference fungují. Špatné také je, že při manuálním výběru titulků je přehrávač neumí označit, takže tápeme mezi několika známými jazyky a položkami unknown. Jazyk lze nastavit i pro samotnou komunikaci s přístrojem (OSD menu), ale čeština chybí.
Zvuk
Vzhledem k absenci prostorového zvukového dekodéru nejsou zvukové volby nijak bohaté. V menu najdeme základní nastavení digitálního výstupu (48/96kHz), možnost zapnout simulaci 3D prostoru při výstupu na dva reproduktory a downmix, kterým přístroj dokáže „překódovat“ zvuk z DD 5.1 na stereo, nebo na Dolby Pro Logic.
Právě poslední jmenovanou možnost jsem také vyzkoušel a připojil jsem analogový výstup na starší, ale kvalitní dekodér Dolby Pro Logic. Výsledek byl opravdu potěšující. Jde již ale o starší technologii, takže DD a DTS receivery jsou přece jen o krok dále. Přístroj ovšem neumí downmix z DTS signálu. Audio DA převodník pracuje v módu 192 kHz / 24 bitů.
Příjemnou vlastností 737čky je NightMode, která utlumí zvukový výstup tak, aby nebyl příliš kontrastní a agresivní – ani ta nejkrkolomnější akční scéna vás večer, pokud u filmu usnete, nevzbudí.
Dvěma očima – dvojitá optika
Reklamní materiály se chlubí dvojitým optickým systémem. Musím potvrdit, že Philips 737 přečte data opravdu ze všeho. Byť jsem chválil tyto schopnosti i u konkurenční Yamady, zde je kvalita ještě vyšší. I u médií, u kterých se jiné přehrávače a dokonce i DVD-ROM mechaniky občas zadrhávaly, probíhá přehrávání bez sebemenšího zaváhání. A vzhledem k tomu, že CD a DVD nosiče jsou náchylnější na manipulaci a mechanické poškození, jde o velký přínos.
„Správce souborů“
Grafické menu jsem trochu nadneseně označil za správce souborů, protože při vložení neautorizovaného média můžeme klasicky procházet celý jeho obsah a u souborů s podporovaným formátem například zobrazovat jejich vlastnosti, případně je přímo spouštět.
České znaky nejsou bohužel zobrazovány korektně, dlouhé názvy jsou zkráceny tak, aby se vešly do prostoru tlačítek. Když ne jinak, celý název souboru mohl být dostupný alespoň v rozšířené informační části – zde je prostoru dost – ale není tomu tak. Černý font, kterým jsou sázeny názvy souborů, je na dálku velmi špatně čitelný.
Položka menu SLIDESHOW se vztahuje na práci s JPEG soubory, PROGRAM a PLAYLIST na MP3 soubory (viz. dále).
Přehráváme hudbu
Specifikace přístroje uvádí podporu MP3 souborů buďto s konstantním nebo s variabilním datovým tokem. Přenosová rychlost musí být v rozmezí 96 – 320 kb/s (výrobce udává maximum 256kbps, není to pravda), vzorkovací kmitočet potom od 32 do 48kHz.
S využitím volby PROGRAM v menu lze vytvářet vlastní PLAYLIST (ten lze prohlížet přes stejnojmenné tlačítko). V playlistu může být maximálně 99 skladeb.
Přehrávání z menu lze vztahovat vždy jen na jeden adresář. Rekurzivní zanořování není podporováno. Za hodně velký nedostatek považuji nemožnost aplikace funkce SHUFFLE na celý disk nebo více složek. Funguje opět pouze v jednom adresáři.
Soubory OGG, WMA, MP4, AAC nejsou ani zobrazeny, takže není šance je přehrát!
Prohlížíme obrázky
JPEG soubory mohou být zobrazeny jak z CD, tak z DVD. Prohlížeč disponuje základními funkcemi jako slideshow, preview, rotace a zoom. Maximální velikost obrázku je 5120x3840 pro klasický formát (v případě většího bude obraz oříznutý) a 2048x1536 pro progresivní formát (v případě většího nebude soubor zobrazen).
Při prohlížení obrázků lze současně poslouchat MP3 soubory.
Přehráváme video
Nejprve se lehce dotkneme DVD-Videa. Kromě již zmiňované chyby s neschopností správně rozpoznat české titulky (zobrazení unknown při listování sadou titulků) a stejného problému u zvukových stop není téměř co dále vytýkat. Snad rychlost přetáčení maximálně 4x je poměrně málo. Zoom u DVD je 1,5x, 2x a 3x. Diskutabilní je, zda je dobré, že nastavený zoom se vrátí zpět do originálního rozměru při přetáčení a skocích po záložkách ve filmu. Na kvalitním obrazovém výstupu se také pozitivně podepisuje jeho čtyřnásobné video převzorkování.
Další zajímavou vlastností je funkce resume – přístroj si pamatuje posledních pět vložených disků. Lépe řečeno, kde skončilo jejich přehrávání a jak bylo nastaveno. Po jejich opětovném vložení je disk rozpoznán a přehrávání pokračuje tam, kde bylo přerušeno. U disků s MPEG-4 zatím není podporováno.
Přehrávání MPEG-4 zdrojů vám přiblížím následujícími postřehy: Míra kompatibility a kvality je opravdu vysoká, na televizi s úhlopříčkou 72cm při kvalitním kódování z větší vzdálenosti opravdu nepoznáte rozdíl od DVD. Nicméně k dokonalosti vždy něco chybí. Například pro majitele klasických 4:3 TV je velmi důležitá funkce zoom pro jemné doladění širokoúhlého filmu tak, aby při určitém kompromisu ořezu zaplňoval větší plochu obrazovky. K tomu se hodí řekněme zoom o zvětšení maximálně 1,5x. Jenže ten na rozdíl od DVD přehrávání u MPEG-4 souborů chybí. Je tu pouze volba 2x.
Rychlost přetáčení je také maximálně 4násobná (např. Yamada až 16x). Dá se ale využít skoků na určitou pozici ve filmu. Následující tabulka přináší přehled testovaných souborů:
Kodek | Rozlišení | Zvuk | Výsledek |
DivX 3.11 | 576x368 | MP3 | OK |
DivX 3.11 | 640x256 | AC3 | OK |
DivX 4.0 OpenDivX | 352x288 | MP3 | OK |
DivX 5.0 | 576x320 | MP3 | OK |
DivX 5.1.1 | 720x480 | MP3 | OK |
DivX 5.1.1 (QPEL) | 720x480 | MP3 | QPEL not supported |
XviD | 640x272 | AC3 | OK |
XviD (QPEL, GMC) | 720x480 | MP3 | QPEL not supported |
ASF | 320x240 | WMA | Bez zvuku |
MS MPEG-4 AVI | 384x288 | MP3 | Kodek nepodporován |
WMV | 320x240 | WMA | Kodek nepodporován |
Je vidět, že ne vždy záleží jen na tom, jaký kodek je použit, ale jak je nastaven. Například poslední verze DivX nabízí přímo přednastavené certifikované profily pro DivX Home Theatre. S těmi není žádný problém, ale jakmile přidáte nepodporované volby QPEL a GMC, už nepochodíte. Nevěřícně kroutím hlavou nad neschopností přehrát WMA.
Od Evropanů k Evropanům?
Vzadu na přehrávači naleznete nápis Made in Hungary a Designed by Philips, Europe. Nutno však říci, že k tomu, aby se dal tento výrobek považovat za evropský, ještě mnoho chybí. O to více to mrzí. Většina států na „Starém kontinentu“ používá diakritiku a s tou má přístroj potíže. Vy již jistě tušíte, že řeč bude o titulcích v textové podobě, které mohou být zobrazeny při přehrávání MPEG-4 souborů.
Podporovány jsou titulky ve formátu SRT i SUB. Nemusí mít stejné jméno jako soubor s videem ani nemusí mít pouze osmiznakový název. Na disku může být i několik zdrojů s titulky. Ty, které chceme zobrazit při přehrávání, vybíráme před spuštěním samotného video souboru.
Z diakritiky jsou zobrazeny správně pouze znaky s čárkou, nikoli však s háčkem. Dle vyjádření firmy Philips se na nápravě usilovně pracuje. Zda však bude nalezeno řešení problému nikdo neřekne jistě. Z kuloárových informací vím, že jde zřejmě o nedostatek místa v paměti určené pro firmware.
Překousneme-li problém s diakritikou, stále zůstává mnoho nedostatků: titulky jsou příliš malé, nekontrastní, špatně umístěné a celkově se nedají nijak ovlivňovat.
Zhodnocení
Celkově musím označit Philips 737 za velmi dobrý přístroj. Zejména kvalita obrazu a čtení je excelentní, ergonomie, vzhled a podpora je také na vysoké úrovni. Zamrzí poněkud menší množství výstupů, problémy s podporou diakritiky a některých evropských jazyků. Titulky jsou prozatím kapitolou sama pro sebe, ale pracuje se na zlepšení. Absence podpory WMA, OGG a nastupujícího AAC (MP4) je tristní. Důležitým faktorem je také cena: doporučená MOC je 6990Kč, ale současná tržní cena je zhruba 5000Kč včetně DPH, což je dle mého názoru více než odpovídající. ¨
Klady |
|
zápory |
|
Zjištění verze firmware | Odblokování regionu |
system menu |
vysunout CD mechaniku |
Zdroj: www.zive.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz