10 otázek pro ... Lukáše Rezka
JUDr. Lukáš Rezek, LL.M., advokát a partner v Advokátní kanceláři Petráš Rezek, člen Kárné komise České advokátní komory, rozhodce Rozhodčího soudu při HKČR a AKČR, zprostředkovatel kolektivních sporů u Ministerstva práce a sociálních věcí ČR
1. Proč jste se rozhodl stát právníkem?
Jako malý kluk jsem zažil ne úplně hezké věci ze strany svého otce. Domácí násilí, vykázání ze společného obydlí, neplacení výživného atp. Poprvé jsem tak viděl při práci právníka právě při zastupování mojí mámy. A bylo neuvěřitelné vidět, s jakým klidem a nadhledem dokázal řešit pro nás tenkrát téměř neřešitelné problémy. To byl ten okamžik, kdy jsem se rozhodl stát se právníkem.
2. Největší pracovní úspěch?
Podařilo se nám během 6 let vybudovat advokátní kancelář, která má k dnešnímu dni více než 50 skvělých členů týmu a která se kvalitou služeb minimálně vyrovnává těm největším advokátním kancelářím v Česku. Posunuli jsme se za těch pár let ze stavu generální praxe, kdy všichni dělali všechno, do stavu, kdy máme specializované týmy na nejrůznější právní oblasti a problematiku, např. na obchodní právo a M&A, pracovní právo, nemovitosti, veřejné zakázky anebo třeba právo pro obce a města. A s důvěrou se na nás obrací stovky firem a podnikatelů, včetně těch největších společností z Česka, kdy v absolutní většině s námi zůstávají dlouhodobě.
3. Čím byste byl, kdybyste nebyl právníkem?
Já mám hrozně moc rád lidi, takže bych dělal jakoukoliv práci, při níž bych mohl pracovat s lidmi. Mimo advokátní kancelář provozujeme ubytování v chalupách ve Velkých Karlovicích a pokud budete volat na číslo správce, tak se dovoláte mně. A všichni mi říkají, ať tuto „starost“ předám na někoho jiného, ale mě to baví. Navíc výhodou je, že na rozdíl od advokacie, kde z velké většiny řešíte problémy, tak u chalup řešíte to, že si k vám hosté jedou odpočinout a strávit čas s kamarády nebo rodinou, což je fajn změna.
4. Jaké jsou Vaše silné stránky a jaké ty slabé?
Silné stránky asi psychická odolnost, pracovní nasazení, zodpovědnost a pozitivní přístup téměř za všech okolností. Protože to už fakt musí být něco, abyste mě viděli se špatnou náladou… a možná to souvisí s tím, co jsem popisoval v první otázce, každopádně jsem vděčný za to, že to tak mám, ať už se to vzalo odkudkoliv. Jako slabou stránku vnímám svoji někdy malou empatii vůči z mého pohledu „fňukání“ např. v případě, že je toho v práci opravdu hodně. Moje standardní reakce, ať už to v minulosti bylo jakkoliv těžké, byla skoro vždy jen „tak zabereme“. Ale už se to snažím raději neříkat.
5. Co máte na své práci nejraději?
Moje role nejen v rámci advokátní kanceláře, ale dnes už celého uskupení firem pod názvem Petráš Rezek, jehož součástí je ještě i transakční a M&A kancelář, daňová kancelář, účetní kancelář a společnost zabývající se mediací a vyjednáváním, je z velké části business development. Jeho součástí je náš cíl budovat kolem naší kanceláře a našich klientů komunitu firem, které nejenom, že budou mít kompletně zajištěny právní a jiné služby, ale ještě díky spolupráci s námi jako bonus získají další nové klienty pro růst svého vlastního podnikání. A to je to, co mě na mojí práci baví nejvíce a na co se zaměřuju.
6. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
Velmi často mě překvapuje, jak se mrknutím oka z celoživotních přátel nebo obchodních partnerů během chvilky stanou protistrany, které si jdou doslova po krku. My máme advokátní kancelář založenou na základních hodnotách jako je čestnost a poctivost a bohužel mě pořád překvapuje, že tyto hodnoty už dnes nejsou samozřejmostí a doba, kdy si podnikatelé místo složité smlouvy jen podali ruce, je pryč. Místo toho na vše potřebujeme právníky. Na jednu stranu bychom mohli být rádi, protože díky tomu roste množství práce, kterou naše advokátní kancelář má, ale na druhou stranu i my v kanceláři máme děti a chceme, aby společnost, v níž budou žít, byla co nejvíce čestná a poctivá. Ale každý musí začít sám u sebe, tak se alespoň snažíme jít příkladem.
7. Který zákon považujete za nejzdařilejší?
Každý antibyrokratický zákon, který nám právní prostředí alespoň trochu zjednoduší. Situace je totiž taková, že jsou každý rok přijaty stovky nových zákonů a těch zjednodušujících je minimum. Právní prostředí je proto čím dál složitější a podnikatelé se musí na rozdíl od businessu čím dál více věnovat tomu, aby neporušovali nějaké právní povinnosti.
8. Zážitek z praxe, který Vám nejvíce utkvěl v paměti?
Moje první soudní jednání jako advokátní koncipient, kdy jsem byl tak namotivovaný, že si na mě protistrana následně u mého školitele stěžovala, že jsem byl příliš hrubý. Klika byla, že můj školitel byl můj aktuální společník Filip Petráš. A stejně si myslím, že si protistrana stěžovala hlavně proto, že ten soud prohrála.
9. Jací lidé Vás nejvíce dokáží rozčílit?
Lidé, kteří toho mnohem více namluví, než doopravdy udělají. A ještě často ty, co se o něco snaží, kritizují. Baťa na takové lidi reagoval slovy: „UKAŽ“. Proto si naopak moc vážím všech, kteří se o něco v životě snaží a za něco “bojují”. A je jedno, jestli je to v podnikání, zaměstnání, ve sportu nebo v čemkoliv jiném. Já jsem hrozně moc hrdý na to, že jsem Čech a lidi, kteří se budou snažit navzdory tomu, že je spousta jiných bude kritizovat, potřebujeme v Česku jako sůl, protože ti kritici většinou velkou hodnotu naší společnosti nepřinesou.
10. Kde se vidíte za 10 let?
Pořád budeme v rámci námi poskytovaných služeb dělat co nejvíce poctivě to, co děláme teď. Pořád se budeme snažit zlepšovat tam, kde budeme mít pocit, že bychom se mohli zlepšit. Pořád to budeme brát s velkou pokorou, protože s Filipem Petrášem nikdy nezapomeneme na to, jak jsme společně začínali v malém bytě s jedním zamřížovaným oknem v suterénu domu. A jestli za 10 let budeme největší nebo až třetí největší advokátní kanceláří v Česku, už zase tak důležité není. ;-)
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz