Děčínský soud odročil projednávání Kinského žaloby na 2. března
Děčínský okresní soud odročil na 2. března projednávání žaloby Františka Oldřicha Kinského, kterou se domáhá vydání hájenky Křížový Buk u České Kamenice na Děčínsku. Advokát Kinského Jaroslav Čapek i právní zástupkyně majitele hájenky Marta Hrubešová totiž požádali soud o čas na vypracování závěrečných návrhů.
Kinský chce vrátit hájenku od podnikatele Leo Lappyho, který ale budovu s pozemky prodal již v roce 2002 Daně Kulíkové a Bedřichu Hamákovi. Půl roku po koupi ale přišlo novým vlastníkům sdělení z katastru nemovitostí, že kupní smlouvu nebylo možné zaregistrovat kvůli Kinského žalobě.
Soud dnes pokračoval ve čtení listinných důkazů. Právní zástupkyně majitele hájenky například předložila listinu s výčtem darů, které otec Kinského věnoval nacistickým organizacím. Čapek na to reagoval tvrzením, že otec jeho klienta podporoval také například českou školu ve Vejvanovicích a český Sokol v Chocni.
Čapek také požádal soud, aby se obrátil na ministerstvo zahraničí s dotazem, zda má doklady o tom, že Kinskému byly do Argentiny konfiskační vyhlášky doručeny. Čapek totiž zastává názor, že pokud tyto dokumenty nejsou adresátovi doručeny, je konfiskace neplatná. Soud tento návrh zamítl.
Kinský podal na Děčínsku 46 žalob na obce, města, firmy i soukromé osoby. Soudkyně Jana Havlová zatím nařídila projednávání 12 z nich, protože u ostatních Kinský nezaplatil soudní poplatky. Tři žaloby Kinského již soudkyně zamítla. Čapek vzápětí poté novinářům řekl, že se odvolá. O jeho odvolání bude rozhodovat liberecká pobočka ústeckého krajského soudu.
U různých soudů Kinského advokát Čapek podal 157 žalob. Někteří odborníci odhadli hodnotu majetku, o jehož vrácení Kinský usiluje, zhruba na 40 miliard korun. Čapek ale tvrdí, že hodnota tohoto majetku je tři až pět miliard korun.
Pět sporů Kinský již pravomocně vyhrál a patří mu tak pozemky v Újezdu u Chocně, polnosti a kus lesa v Běstovicích, polnosti s rybníkem ve Skořenicích na Choceňsku, hájenka, rybník, bývalá obora a anglický park v Bošíně na Choceňsku a náhrobní kaple ve Veltrusích. Dva spory prohrál.
Majetek Kinských byl zabaven po druhé světové válce na základě Benešových dekretů. Podle nich se po válce zabavoval majetek kolaborantům, zrádcům, Maďarům a Němcům, kromě těch, kteří sami trpěli nebo bojovali proti nacistům.
Restituční zákony přitom neumožňují vracet majetek zkonfiskovaný na základě dekretů. Kinský o sobě tvrdí, že je Čech, české občanství získal odvozením od původního československého, které získal po rodičích, československých státních občanech.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz