Ubytování nezletilých sportovců v hostitelských rodinách
Ubytování nezletilých sportovců v hostitelských rodinách představuje specifickou formu péče, která v sobě spojuje prvky rodinného zázemí, výchovy a zároveň sportovního rozvoje. V zahraničí se jedná o praxi velmi rozšířenou, někdy se též nazývá jako billet families. V českém prostředí, zejména v kontextu ledního hokeje, je takový způsob ubytování mladých hráčů v průběhu sezóny čím dál více poptáván. Nicméně s tím přichází celá řada právních otázek, které je třeba si vyjasnit, než bude hráč ubytován, a to již při uzavírání samotné smlouvy s klientem.
Naše kancelář se v rámci své právní praxe zabývala realizací takovýchto pobytů – od základních smluvních vztahů až po specifické situace, kdy se rodinné prostředí propojuje s výkonnostním sportem. Nejedná se tedy pouze o ubytování. Jde o péči, odpovědnost a především bezpečí. To vše je potřeba podchytit již od samotného počátku.
Co obnáší být hostitelskou rodinou – odpovědnost za bezpečí a výchovu nezletilého hráče
Hostitelská rodina nefiguruje jako náhradní opatrovník a nepřebírá tedy plnou rodičovskou odpovědnost, i přesto však nese významnou odpovědnost v otázce bezpečnosti a výchovy svěřeného hráče. V právním smyslu vycházíme z ustanovení § 881 zákona 89/2012 Sb., občanského zákoníku (dále jen „občanský zákoník“), podle něhož mohou rodiče svěřit své dítě jiné osobě na dočasnou dobu. Takovou osobou může být prarodič, příbuzný či dokonce právnická osoba. Stejně tak důvody pro dočasné svěření se mohou lišit, a to od samotného sociálního zabezpečení rodiny až po podporu vzdělání, rozvoje dovedností a znalostí dítěte. V naší praxi to znamená, že hostitelská rodina má odpovědnost za každodenní dohled, bezpečí i základní výchovný rámec mladého hráče. Jednoduše řečeno, stává se jeho druhou rodinou.
Klíčovou podmínkou tohoto právního úkonu je souhlas obou rodičů. Je přitom zásadní, aby se obě strany – tedy rodiče i hostitelská rodina – shodly na rozsahu péče. A právě zde vstupuje do hry smluvní ujednání, které musí být vyhovující pro obě strany. To je nezbytné jak pro svěření dítěte do péče jiné osobě, tak při samotné realizaci hostování. Zároveň je třeba zdůraznit a stejně tak i doporučujeme, aby si rodiče svoji odpovědnost v mnoha ohledech ponechali, a pouze některé praktické úkony delegovali na hostitelskou rodinu, a to tak, aby to bylo v souladu s konkrétním účelem hostování.
Etika a sociální integrace, aneb proč to není jen „ubytování“, ale mezilidský vztah
Právní rámce hostování nezletilých hráčů poskytují jistou základní garanci, nicméně je zároveň mimořádně důležité klást důraz i na etickou a sociální rovinu tohoto konceptu. Hostitelská rodina by neměla fungovat pouze jako poskytovatel komerční služby, ale jako prostředí, kde se dobrovolně sdílí rodinné hodnoty a vytváří se nezletilému hráči vhodné autentické zázemí. Nárok na pokrytí nákladů spojených s ubytováním hráče je samozřejmě oprávněný. Avšak tento příspěvek by neměl být vnímán jako hlavní nebo pravidelný zdroj příjmu hostitelské rodiny.
Z tohoto hlediska jsme pečlivě nastavili pravidla pro výběr hostitelské rodiny s ohledem na osobnost konkrétního hostovaného hráče. V zahraničí je rozšířenou praxí – jak u tzv. billet families, tak i v jiných výměnných programech – že obě strany předem vyplňují dotazník, ve kterém uvádějí například osobnostní charakteristiky nebo zdravotní omezení. To napomáhá lepšímu párování zúčastněných, usnadňuje vzájemnou kompatibilitu mezi sebou a integraci hráče. Vzájemná kompatibilita je totiž jeden z hlavních faktorů, který rozhoduje o tom, zda bude hostování úspěšné. I v naší praxi se osvědčilo, že je důležité začít již od správně nastaveného systému pro propojování rodin s hráči.
Sociální začlenění hráče do rodiny by mělo být klíčovým pilířem celého hostitelského modelu – a právě tím se liší od běžného internátního ubytování. Je žádoucí, aby hostitelé nevnímali hráče pouze jako nájemníka, ale jako součást rodiny. S klientem jsme hostitelským rodinám doporučili řadu mechanismů, jak pro dětského sportovce vytvořit vhodné prostředí pro jeho rozvoj, posílit vzájemná pouta a čemu se naopak vyvarovat.
Vzdělání a praktická opatření s ním spojená
Jedním z náročnějších aspektů v praxi bývá spolupráce se školami. Nicméně s naším klientem se nám tento aspekt podařil již od samotného počátku podchytit, a sice tak, že škola přijala hostitelské rodiny jako „náhradní rodiče“ pro účely každodenní komunikace, jako jsou omlouvání absence nebo účasti na rodičovských schůzkách. Pro zajištění plynulosti bylo například potřeba, aby rodiče hostitelské rodině poskytli potřebné zmocnění. Konečná rozhodnutí o studijním plánu a dalších zásadních otázkách jsme však ponechali v rukou vlastních rodičů.
Důležitá je úzká spolupráce mezi rodinou, školou a klubem, jejímž cílem je předcházet poklesu školního prospěchu. To je častá obava v situaci, kdy je hráč zapojen do intenzivního sportovního režimu. Klub si tuto skutečnost uvědomuje, a proto jsme společně stanovili i vlastní požadavky na prospěch. Chápeme přitom, že hráči mohou být přetíženi, že se mohou hůře začleňovat do kolektivu nebo mít specifické poruchy učení. Vědomy si toho, že jen zlomek hráčů dosáhne profesionální úrovně, zavedli jsme ve spolupráci s klientem opatření, podle něhož může být účast na utkání dočasně podmíněna dosažením určité prospěchové hranice. V tomto ohledu nejde o právní sankci, ale o projev autonomie klubu a o nástroj motivace k lepším výkonům ve škole.
V krajním případě, kdy dojde k vážnému studijnímu selhání, může být zváženo i ukončení hostitelského pobytu. Tato pravidla však musí být známá předem – jak hráčům, tak rodičům – a ideálně ukotvena ve smlouvě o hostování.
Právní odpovědnost – co když dojde ke škodě?
Další otázkou, kterou je třeba se zabývat, je odpovědnost za škodu, a to hned v několika rovinách. Od rozbitého okna v domácnosti hostitelské rodiny až po vybavení klubu. Občanskoprávní odpovědnost za škodu představuje při uzavírání smluv o hostování nelehkou výzvu. Na jedné straně stojí hostitelská rodina, která nechce přebírat plnou odpovědnost za chování nezletilého hráče. Zatímco na straně druhé pak stojí rodiče, jimž zákon ukládá povinnost odpovídat za jednání svého dítěte, a to i přesto, že v době hostování nad ním nemají nepřetržitý dohled.
Podle ustanovení § 2920 občanského zákoníku odpovídá za způsobenou škodu samotný hráč, pokud dosáhl věku třinácti let. V případě, že nastane škoda, je však nezbytné určit, kdo vzniklou újmu nahradí. Podle navazujícího ustanovení, konkrétně § 2921, nese odpovědnost za škodu spáchanou hráčem společně a nerozdílně také ten, kdo nad ním zanedbal náležitý dohled. Tato povinnost může vyplývat ze zákona (např. jako rodičovská odpovědnost podle § 858), soudního rozhodnutí (např. jako povinnost opatrovníka podle § 62), ze smluvního ujednání či jiné právní skutečnosti. V kontextu hostování pak často přechází na hostitelskou rodinu. Pokud však k zanedbání dohledu nedošlo, odpovědnost zůstává na straně rodičů hráče.
Prevence sporů je v této oblasti zásadní. Ve smlouvách o hostování jsme proto doporučili předem si upravit způsob řešení škod – jak těch způsobených hostitelům, tak těch, které vzniknou hráči nebo klubu. Při nastavení smluv jsme se vždy snažili pracovat se zásadou rozumné předvídatelnosti a pojistit tak klienta před nechtěným růstem odpovědnosti. V některých konkrétních případech jsme našli formu spoluúčasti, na jiné složitější případy jsme pak doporučovali pojištění. Tím se dostáváme k poslední klíčové otázce – pojištění –, kterou si rozebereme níže.
Pojištění
Je vřele doporučováno, aby hostitelská rodina i samotný hráč měli sjednané pojištění odpovědnosti, které by pokrylo případy, kdy by nezletilý způsobil škodu na majetku nebo zdraví třetí osoby – ať už půjde o hostitelskou rodinu, klub, školu – či pro jakoukoliv jinou situaci, která by mohla nastat. Stejně tak v opačném případě, pokud by došlo ke škodě na majetku hráče nebo klubu nedbalostí hostitelské rodiny. Uvědomujeme si skutečnost, že ne každý takovým pojištěním disponuje a má finanční prostředky na to si jej zřídit. I s takovou situací jsme se setkali a našli pro ni adekvátní řešení. Bylo to transparentní, a především ve chvíli, kdy k incidentu došlo, všechny strany věděly, jak postupovat.
Srovnání se zahraniční praxí
Koncept billet families má v Severní Americe dlouhou tradici nejen v hokeji, ale i v dalších sportech jako baseball nebo basketball. Právní rámec je na klubové i státní úrovni detailně propracovaný. Například pravidla USA Hockey Safe Sport Handbook stanovují, že každý klub zajišťující ubytování nezletilých hráčů v hostitelských rodinách musí mít uzavřenou písemnou smlouvu a řídit se definovanými postupy. Hostitelské rodiny musí být registrovány v rámci USA Hockey (tzn. v národním řídícím orgánu pro lední hokej ve Spojených státech), přičemž hráč, jeho rodiče i rodina obvykle podepisují závazek k dodržování pravidel programu a zásad chování.
Zvláštní důraz je kladen na bezpečnost. Všichni členové hostitelské domácnosti procházejí prověrkou bezúhonnosti a absolvují školení zaměřené na ochranu dítěte a péči o ně. Zároveň v rámci programu bývá ustanoven tzv. billet coordinator, tedy osoba odpovědná za dohled, komunikaci s hráči a rodinami a řešení případných problémů. Tento koordinátor bývá také kontaktní osobou pro rodiče hráče. Z důvodů zachování transparentnosti takového systému se nicméně nedoporučuje, aby koordinátor byl zároveň hostitelem, byť to pravidla výslovně nestanovují.
Závěr
Model hostování nezletilých sportovců v hostitelských rodinách může být přínosný jak pro hráče, tak pro kluby i samotné rodiny – za předpokladu, že jsou předem nastavena jasná pravidla. Společně s klientem jsme pomohli naplnit sny některým mladým prosperujícím hráčům při budování jejich hokejové kariéry a zároveň jsme snížili obavy rodičů a hostitelských rodin, kteří si pokládali nekonečně mnoho otázek před účastí v tomto programu. Právní úprava musí vyvažovat práva a povinnosti rodičů, odpovědnost hostitelské rodiny a zájmy klubu i samotného hráče.
Pavel Homolka,
advokát
Anna Pavlíková,
právní asistentka
Advokátní kancelář Brož, Sedlatý s.r.o.
Atrium Flora
Budova A
Vinohradská 2828/151
130 00 Praha 3
Tel.: +420 246 028 028
Fax: +420 246 028 029
e-mail: info@broz-sedlaty.cz