Děkan Čihalík se již vrátil z Nového Zélandu a jednal s rektorkou
Děkan Lékařské fakulty Univerzity
Palackého v Olomouci Čestmír Čihalík, kterému spolu s inspektorem
životního prostředí Jindřichem Šmitákem uložil novozélandský soud
statisícové pokuty za nedovolené trhání orchidejí, se vrátil do
České republiky. Dnes se setkal s rektorkou Univerzity Palackého
Janou Mačákovou. O případném odvolání děkana se však bude jednat
až v úterý na akademickém senátu lékařské fakulty. Čihalíka se
ČTK nepodařilo zastihnout. Podle jeho sekretářky má až do pátku
řádnou dovolenou.
"Děkan Čihalík mě navštívil a společně jsme probrali všechny varianty, které by přicházely v úvahu. Dohodli jsme se, že pan děkan celou situaci zváží a o výsledku těch úvah a dalším řešení budeme informovat na jednání akademického senátu lékařské fakulty," řekla dnes ČTK Mačáková. Nevyloučila, že využije svého práva a podá návrh na odvolání děkana. Nejprve si však počká na vyjádření Čihalíka.
"Dohodli jsme se tak proto, že akademický senát je orgán, který děkana zvolil, a měl by mít právo vědět, jak budeme postupovat, jako první," dodala Mačáková. Podle ní je Čihalík v těžké životní situaci a "necítí se na setkání s novináři".
Akademický senát lékařské fakulty měl o věci jednat v úterý, s ohledem na nepřítomnost Čihalíka však posouzení odsunul na příští týden. Pokud by odvolání děkana navrhla sama rektorka, musí mít souhlas akademického senátu lékařské fakulty i univerzity. Na obou jednáních musí být Čihalík přítomen. Kancléř UP Tomáš Hrbek již dříve uvedl, že vysokoškolský zákon nevyžaduje od akademických hodnostářů čistý trestní rejstřík.
Předseda akademického senátu LF UP Zdeněk Zlámal očekává, že v úterý během jednání návrh na děkanovo odvolání padne. "Mělo by se tak stát, protože jinak o tom senátoři nebudou moci hlasovat. Pro univerzitu by nebylo dobré, aby nastala patová situace. Měli bychom o tom hlasovat, ať už bude výsledek v prospěch, či neprospěch pana děkana," řekl dnes ČTK Zlámal. Podle něj bude hlasování tajné.
Spolu s Čihalíkem zřejmě přicestoval i Jindřich Šmiták. Česká inspekce životního prostředí již dříve oznámila, že Šmiták nebude nadále pracovat coby inspektor. Poškodil prý dobré jméno inspekce, která v České republice prosazuje do praxe Úmluvu o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES). Právě na její porušení se odvolával i novozélandský soud.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz