Desítky tisíc lidí čerpají vodu neoprávněně
Drtivá většina obyvatel je v dnešní době zásobena z vodovodu.
Skóre: | 0.53 |
---|---|
Název zdroje: | Právo |
Datum vydání: | 07.05.2007 |
Nadpis: | Desítky tisíc lidí čerpají vodu neoprávněně |
Strana: | 12 |
Pořadí: | 1 |
Mutace: | Celostátní |
Rubrika: | Firma |
Autor: | Hynek Paštěka |
Ročník: | 17 |
Číslo: | 106 |
Oblast: | Celostátní deníky |
Zpracováno: | 07.05.2007 06:41 |
Identifikace: | DCPR20070507010069 cz |
Klíčová slova: | deliktu (2x), správy, zákon, zákona, právními předpisy, právní předpis, zákonem |
Drtivá většina obyvatel je v dnešní době zásobena z vodovodu. Studny jako jediný zdroj vody využívá v České republice jen asi osm procent populace. Ukončení platnosti většiny povolení k čerpání vod však vyvolalo velký zájem veřejnosti. Ukázalo se, že i když většina obyvatelstva má přístup k vodě z vodovodu, přesto vodu ze studní nebo povrchových vod nadále využívá.
A také že ji řada lidí využívá bez povolení a někdy i ze studní postavených načerno. Ministerstvo zemědělství odhaduje počty takových případů na desítky až stovky tisíc.
Studny zlegalizujte
Jestliže máte studnu postavenou bez stavebního povolení, měli byste do konce letošního roku požádat o jeho dodatečné vydání na vodoprávním úřadě, neboť se jedná o vodní dílo. Pokud majitel načerno postavenou studnu přihlásí, nebudou proti němu vodoprávní úřady uplatňovat žádné sankce.
Stavební povolení je potřeba také pro stavbu nové studny. Rekonstrukci studny je třeba vodoprávnímu úřadu nahlásit a ten podle rozsahu prací rozhodne, zda je stavební povolení potřeba nebo není.
Odběr vody
"Chtěl bych uklidnit veřejnost, že nám nejde o nahlašování jednotlivých studní. Určitě nechystáme ani zpoplatnění odběrů podzemních a povrchových vod pro domácnosti," uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Připomenul ale, že povinnost mít povolení k odběru podzemních a povrchových vod není žádnou novinkou, ale platí již od roku 1955.
Právě proto majitelé studní postavených před rokem 1955 nemusí o povolení k odběru vody žádat, protože ho mají ze zákona automaticky.
Namátkové kontroly
Podle Gandaloviče budou vodoprávní úřady i ministerstvo zemědělství provádět namátkové kontroly na odběry vod. "Půjde zejména o případy, kdy nepovolený odběr způsobí svému okolí nějaké škody," řekl. Tedy například v případech, kdy držitelé povolení z nějakých důvodů o svůj vodní zdroj přijdou.
***
SLOVNÍČEK
Žumpa:
K jejímu používání není potřeba povolení k vypouštění odpadních vod. Uložení jednoho krychlového metru odpadní vody stojí 200 Kč.
Pro vybudování žumpy pro standardní rodinný dům do 300 metrů čtverečných zastavěné plochy není potřeba žádat o stavební povolení, pokud není žumpa hlubší než tři metry. Stačí stavební oznámení podané na příslušném stavebním úřadě, za které se neplatí žádný poplatek. Žumpu je možné stavět svépomocí a není k ní potřeba ani kolaudace.
Bude-li žumpa hlubší než tři metry, je třeba žádat o stavební povolení. Pro žumpy je vydává stavební úřad a stojí 300 Kč. Pokud je vydáno stavební povolení, vybudování žumpy je třeba zadat stavební firmě.
Náklady na vybudování žumpy o objemu 4 metrů krychlových jsou zhruba 30 tisíc korun. Dále je třeba počítat s náklady na vyvážení odpadních vod.
Septik:
O povolení k výstavbě septiku je třeba žádat vodoprávní úřad, což je odbor životního prostředí úřadu obce s rozšířenou působností, obvykle radnice nejbližšího města. K žádosti připojte projekt stavby a další dokumenty určené úřadem.
Vodoprávní úřady povolují vybudování septiku jen ve výjimečných případech, pokud je k čistírně připojen zemní filtr nebo jiné biologické čištění. Stejně tak dodatečně nevydají povolení septikům vybudovaným načerno. V takovém případě je nejlepší odtok ze septiku zaslepit a udělat z něj žumpu. Lze k němu připojit domovní čističku odpadních vod.
K vypouštění odpadních vod ze septiku do vodního toku nebo do půdy je potřeba mít povolení od vodoprávního úřadu. Pokud odtok ze septiku ústí do kanalizace, povolení k vypouštění potřeba není. Zasazení septiku do země bez betonování stojí kolem 30 tisíc korun.
KDY JE TŘEBA MÍT POVOLENÍ
K žádosti o povolení k odběru vody budete potřebovat tyto doklady:
* MAPA (měřítko 1:50 000, případně 1:25 000 nebo 1:10 000), ve které je schematicky zakreslené místo, kde studna leží (zákres pozemku s vyznačením studny, který si může vlastník udělat sám, případně zadat projektantovi - cena cca 500 Kč)
* KOPIE KATASTRÁLNÍ MAPY s vyznačením studny, formát A4, poplatek 50 korun
* VYJÁDŘENÍ OSOBY S ODBORNOU ZPŮSOBILOSTÍ (hydrogeologa), pokud vodoprávní úřad nerozhodne, že není třeba. Cena 2500-5000 Kč,
* KOPIE STAVEBNÍHO POVOLENÍ a kolaudačního rozhodnutí, pokud je vydal jiný vodoprávní úřad než ten, na němž žádáte o povolení k odběru vody
* ROZHODNUTÍ, stanoviska, vyjádření, souhlasy, posouzení, popřípadě jiná opatření orgánů státní správy vyžadovaná zvláštními právními předpisy - například vyjádření úřadu pro ochranu přírody, pokud je vaše studna v ochranném pásmu chráněné oblasti, bez poplatku
* PLNÁ MOC ŽADATELE, pokud žádost nepodává on sám
NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI - STUDNY
* Mám u svého domku studnu postavenou někdy kolem roku 1925. Musím žádat o povolení?
Nemusíte. Odběr podzemní vody ze studny vybudované před 1. lednem 1955 se považuje za povolený, nehledě na to, že v listinné podobě žádné rozhodnutí vydáno být nemuselo.
* Mám studnu postavenou v roce 1975, ale žádné povolení k odběru vody. Mám o něco žádat?
Odebírat podzemní vodu ze studny vybudované po 1. 1. 1955 lze pouze na základě platného povolení příslušného správního orgánu. Pokud v minulosti povolení nebylo vydáno, je nezbytné o něj požádat.
* Postavil jsem dům a k němu studnu v roce 1995. Vše mám řádně povoleno - musím žádat o nové povolení?
Nemusíte žádat, pokud jde o odběr určený pro individuální zásobování domácnosti pitnou vodou. Není přitom podstatné, zda se jedná o zásobování domácnosti v místě trvalého bydlení nebo jinde, např. v místě rekreační chaty či chalupy.
* Mám zahradu u potoka a vodou zalévám. Musím mít povolení?
Pokud není k odběru povrchové vody využíváno zvláštní technické zařízení (např. čerpadlo), ale voda je odebírána např. konví, pak žádné povolení není třeba.
* Je řízení o vydání nového či prodloužení dosavadního povolení k odběru podzemní vody zpoplatněno?
Řízení o vydání povolení k odběru podzemní vody, k odběru povrchové vody ani řízení o vydání povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových nebo podzemních nepodléhá správnímu poplatku.
* Musím mít povolení k odběru podzemní vody, když studnu na zahradě vůbec nevyužívám?
Nemusíte. Povolení k odběru podzemní vody by měl mít pouze ten, kdo podzemní vodu skutečně odebírá.
* Co mám dělat, když mám postavenou studnu po roce 1955 a mám ji uvedenou pouze v kolaudačním rozhodnutí k domu?
Pokud je uvedené rozhodnutí pouze kolaudačním rozhodnutím domu, měl byste požádat příslušný vodoprávní úřad.
* Na jak dlouho se vydává povolení k odběru vody?
Vodoprávní řízení o vydání povolení k odběru podzemní vody je vždy zahájeno k návrhu žadatele, který ve své žádosti uvede dobu, na kterou odběr podzemní vody žádá. Časové omezení povolení k nakládání s vodami je pak výsledkem vodoprávního řízení.
* Jak mám doložit, že studna byla vybudovaná před 1. 1. 1955?
Zjednodušeně lze říci, že k doložení stáří může postačit např. i dokumentace ke stavbě, u které je studna umístěna. Dále lze použít listiny nebo svědeckou výpověď.
* Na kom v případě kontroly odběru vody ze studny leží důkazní břemeno o stáří studny?
Důkazní břemeno v případě eventuální kontroly leží na správním orgánu. Ten, pokud chce někoho postihnout za protiprávní jednání v řízení z moci úřední, musí prokázat naplnění skutkové podstaty deliktu.
* Potřebuji povolení k zachytávání dešťové vody do sudu na zalévání zahrady?
Žádné povolení nepotřebujete.
* Co musím kromě žádosti o povolení k odběru podzemní vody dělat, když nemám povolenou ani stavbu studny? Bude nařízeno její odstranění?
Pokud vodoprávní úřad zjistí, že studna byla postavena bez stavebního povolení, anebo to sám úřadu sdělíte, musí zahájit řízení o odstranění takové studny. V tomto řízení lze dodatečně takovou stavbu povolit za zákonem stanovených předpokladů (studna není umístěna v rozporu se záměry územního plánování; prokáže se, že není provedena na pozemku, kde to zvláštní právní předpis zakazuje nebo omezuje, a že není vybudována v rozporu s obecnými požadavky na výstavbu nebo s veřejným zájmem chráněným zvláštním předpisem).
NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI - SEPTIKY
* Dokdy je nutné podat žádost o povolení? Pokud majitel nemovitosti povolení má, dokdy je nutné požádat o jeho prodloužení? Rozhoduje datum vydání povolení o tom, jestli zaniká, nebo je možné požádat o jeho prodloužení?
Žádost o prodloužení stávajícího povolení (které k 1. 1. 2008 zaniká), je nutné podat do 1. 7.2007. Zanikají pouze povolení k vypouštění vydaná před 1. lednem 2002. Vodoprávní úřad prodlouží povolení v případě, že se nezměnily podmínky vypouštění, za kterých bylo povolení vydáno. Nelze-li stávající povolení prodloužit, je třeba včas požádat o nové. Ti, kdo žádné povolení nemají, a přesto vypouštějí ze svých nemovitostí odpadní vody do vod povrchových nebo podzemních, by si měli o toto povolení požádat, a vypouštění tak zlegalizovat - bez ohledu na datum 1. 1. 2008 (povinnost mít povolení k vypouštění ukládá zákon již nyní).
* Mají nějaké povinnosti majitelé chemických záchodů?
Majitelé chemických záchodů povolení k vypouštění nepotřebují, neboť nelikvidují odpadní vody vypouštěním přímo do vod povrchových nebo do vod podzemních. Obsah nádrže těchto toalet by měl být ovšem likvidován v souladu s vodním zákonem (např. v čistírně odpadních vod).
(Pokračování na následující straně)
(Pokračování z předchozí strany)
* Je možné udělit při zániku povolení výjimku? Například pokud obec plánuje do určité doby vybudování kanalizace?
Tento případ by se měl týkat pouze nemovitostí, které budou připojeny na kanalizaci zakončenou obecní čistírnou odpadních vod v dohledné době (výhledově do konce roku 2009). V tomto případě by mohl vodoprávní úřad např. udělit povolení k vypouštění odpadních vod na přechodnou dobu, případně i zmírnit na tuto dobu limity pro vypouštění. Záležet ovšem vždy bude na konkrétních podmínkách v dané lokalitě.
* Jak je řešena otázka tzv. trativodů?
Trativody jsou potrubí z drenážních trubek, jejichž prostřednictvím je vyčištěná odpadní voda zasakovaná do půdy. V tomto případě se jedná o nepřímé vypouštění odpadních vod do vod podzemních a lze ho povolit pouze výjimečně, a to u jednotlivých rodinných domů a staveb k individuální rekreaci.
* Pokud úřad povolení pro trativod zamítne, jak má dál postupovat občan, který na domovní čistírnu nemá peníze?
Zamítnutí povolení musí vodoprávní úřad především řádně odůvodnit. Ve většině případů není nutné pořizovat namísto septiku domovní čistírnu odpadních vod, plně dostačující bude doplnění septiku biologickým čištěním např. zemním filtrem. Dalším řešením by bylo i přebudování septiku na žumpu, tzn. utěsnění jímky a zaslepení trativodu. V tomto případě je nutné zajistit pravidelné vyvážení žumpy a majitel žumpy nepotřebuje povolení k vypouštění.
* Jakým způsobem budou prováděny kontroly? Budou se kontrolovat pouze zařízení, nebo například i vodní toky v blízkosti obydlí?
Nechystají se v žádném případě plošné kontroly! Namátkové kontroly provádí vodoprávní úřad nebo Česká inspekce životního prostředí, a to zejména v problematických případech (havárie, podezření na nadměrné znečišťování vod apod.).
* Potřebují povolení občané, kteří vodu vytékající ze septiku nevypouštějí, ale zachycují a dále používají, například na zalévání zahrádky?
I v tomto případě bude pravděpodobně třeba povolení k vypouštění odpadních vod do vod podzemních, protože voda zachycovaná za septikem je vodou odpadní a v případě jejího rozlévání na pozemek může dojít ke kontaminaci podzemní vody, která je zdrojem vody pitné.
Zpracovatel: Anopress IT a.s.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz