Došel vám dopis od BSA? Poradíme, co dělat
Došel vám doporučený dopis od BSA s upozorněním, že ve vaší firmě údajně používáte nelegální software? Nepropadejte panice, počítače vám nikdo zabavovat nehodlá.
Jak jistě víte, BSA (Business Software Alliance) je organizace zaměřená na boj proti počítačovému pirátství. V České republice nemá pobočku, své aktivity provádí prostřednictvím advokátní kanceláře Voborník&Nigrini a lze ji kontaktovat jen na telefonní hotline nebo e-mailové adrese. BSA je společným sdružením několika softwarových firem (Microsoft, Adobe, Autodesk a další) a její postupy jsou společné v podstatě po celém světě. Například i pověstná kampaň s videokazetou a černým pytlem nebyla čistě jen českou záležitostí.
BSA nicméně v poslední době trochu utlumila plošné nátlakové akce a postupuje více selektivně. Například již také delší dobu nefunguje doména zatepla.cz, která otevřeně sloužila k bonzování firem. To, že nefunguje tato doména, ale neznamená, že BSA nadále upozornění nepřijímá. Přes telefonní linku či e-mailovou adresu nadále dostává upozornění, že se v té a té firmě používá nelegální software, a jednotlivá upozornění prověřuje. Pokud nějakým způsobem z těchto upozornění vytváří další aktivity, týká se to jen firem, jednotlivce BSA neupozorňuje.
Vzhledem ke svým vazbám na softwarové společnosti BSA každé upozornění prověřuje, zda uvedená firma má jmenované nelegálně používané produkty registrovány. Samozřejmě registrace u řady programů není povinná, ale jako základní filtr se to použije. V případě firem jsou multilicence evidovány, takže tam také upozornění budou po kontrole případně hozena pod stůl.
Pokud získá BSA svým šetřením dostatek důkazů, iniciuje šetření policie, která již pak provede případné vlastní vyšetřování či zásah ve firmě. Samotná BSA k tomu nemá žádné pravomoci. To, že nemá firma některé produkty registrovány, ještě ale automaticky neznamená, že tam naběhne zásahová jednotka. Pochopitelně je registrace obvykle dobrovolná a nevypovídá nic o legálním používání programu.
Proto v případě, kdy má BSA jen dojem, že by se upozornění mohlo zakládat na pravdě, pošle jmenované společnosti doporučený dopis. V něm je uvedeno, že společnost získala informace, že se v dané firmě používá nelegální software a doporučuje vše ve firmě prověřit a případné nedostatky napravit.
Samotný charakter dopisu není přímo vyhrožující, ale už logicky jeho samotné doručení znamená velké starosti pro majitele firmy. Rozhodně není ale žádný důvod k panice, pokud máte pouze legální software bát se nemusíte.
Celý text článku naleznete zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz