Dřevo v koupelně není tabu
Koupelna dnes ve většině domácností kromě svého původního poslání hraje roli rodinného relaxačního centra. Aby ji dokonale zvládla, veškeré její komponenty včetně podlahové krytiny musejí odpovídat našemu vkusu.
Při rozhodování, jakou podlahu pořídíme nové nebo rekonstruované koupelně, vítězí s velkým náskokem před ostatními podlahovými krytinami keramická dlažba. Body získává především za snadnou údržbu, snášenlivost s vodou a vlhkostí, množství tvarů, velikostí, barev a dekorů dlaždic, které výrobci chrlí zároveň s vhodnými obklady stěn. Přesto však není jedinou podlahovou krytinou vhodnou do koupelny.
Koupelna je „mokrý provoz“ Při volbě podlahové krytiny musíme v prvé řadě vzít v úvahu charakter prostředí, do kterého ji pořizujeme. Konkrétně koupelna nepředstavuje část interiéru, v němž by docházelo k nadměrnému zatížení podlahoviny. Nehrozí ani její mechanické poškození. Pokud ovšem do ní nevstupujeme přímo ze zahrady anebo v ní neomýváme tlapky domácím miláčkům, a tak si do ní nenosíme nečistotu v podobě písku či drobných kamínků. Na rozdíl od kuchyně nemusíme v domácí oáze pamatovat na těžko odstranitelné mastné skvrny. Pouze chemické přípravky, jako jsou například barvy na vlasy, mohou některé podlahy poškodit. Vzhledem k tomu, že zde nepracujeme vstoje, nemusí nás zajímat ani tvrdost podlahoviny. Koupelna však má jiný handicap. Jelikož jde o takzvaný mokrý provoz, musíme počítat s tím, že podlaha zde bude vystavena vysoké vlhkosti a přijde často do styku s vodou. Z tohoto důvodu bychom měli předem z vhodných podlahovin vyloučit koberce, klasické parkety a plovoucí podlahy. To se týká i laminátových. Je jen otázka času, kdy se na nich, pokud je položíme v koupelně, objeví spáry nežádoucí velikosti.
Nezatracujte PVC Přestože se PVC vinou nízké kvality a nezajímavých dekorů, v jakých se vyrábělo v minulosti, v současnosti nevyhřívá na výsluní přízně zákazníků, představuje podlahovou krytinu vhodnou i do koupelny. Má stejně snadnou údržbu jako dlažba, je však měkčí a lépe udržuje teplotu, což je zvláště v koupelně důležité. Zajděte se podívat do některé z prodejen, která má v nabídce dostatečné množství druhů této podlahové krytiny. Při koupi pak dejte přednost druhům, které mají protiskluzovou úpravu. Vyrábí se například PVC, na jehož povrchu jsou kovové prvky, které při zatížení zůstanou v původní rovině, zatímco měkká složka materiálu klesne. Uklouznutí však mohou zabránit i plastické dekory a jiné speciální úpravy povrchu. Pokud se rozhodneme v koupelně pro PVC, hrozí pouze jedno nebezpečí: Tato krytina musí být položena tak, aby pod ni neměla šanci vniknout voda. Pokud se tam dostane, časem se objeví plísně. Cena protiskluzových PVC vhodných do koupelny se pohybuje již od 300 Kč/m2.
Korek si teprve hledá cestu Stále oblíbenější podlahovou krytinu využívanou především v komunikačních prostorech interiéru představuje korek. Do našich koupelen si však cestu dosud nenalezl, přestože i zde může najít uplatnění. Odborníci však doporučují volit do koupelny výhradně přírodní korek, který se položí, zabrousí a přelakuje, čímž jsou dobře chráněny spáry. Jestliže pokládáme již lakovaný korek, spáry zůstávají nechráněny. V „mokrých“ provozech, jako je koupelna, pak hrozí, že pod materiál pronikne voda, a tak dojde k poškození krytiny, případně i výskytu plísní. Co se týče užitných vlastností, korek nám má co nabídnout. Lakovaný povrch zaručuje snadnou údržbu, je příjemný na dotek, má přibližně stejné vlastnosti jako dřevo, můžeme pod něj položit podlahové topení. Metr čtvereční korkové podlahy stojí od 800 Kč výše.
Proč ne linoleum? Další krytinou vhodnou do koupelny, přitom však zřídkakdy používanou, představují nejrůznější druhy ryze přírodního materiálu – linolea. Tato podlahová krytina vyžaduje dokonale rovné povrchy, neboť je tvrdá, a tím pádem křehká. Jakmile se však položí na rovnou plochu, je prakticky nezničitelná. Linoleum ošetřujeme výrobcem doporučenými pastami, které mu zaručí dostatečnou ochranu proti vodě a vlhkosti. Voda je pro linoleum nebezpečná pouze ve spárech, spojujících jednotlivé kusy této podlahové krytiny, anebo ve spojích s okolím. Nejde však o neřešitelný problém. Stačí, když se veškeré spáry a okrajové lišty, které by podle odborníků měly být ze stejného materiálu, řádně utěsní silikonem. Co se týče vlastností – linoleum je sice poměrně tvrdá podlahovina, ale měkčí než dlažba. Její předností je snadná údržba a schopnost zadržovat teplo. Dekory všech druhů linolea nám pak umožňují zateplit vzhled koupelny a sladit ji s okolními místnostmi. Jeden metr čtvereční linolea pořídíme od 600 Kč.
Kandidátem je také dřevo Samostatnou kapitolu mezi podlahovými krytinami vhodnými do koupelny představuje dřevo. Těžko budeme moci z již zmíněných důvodů v koupelně použít dřevěné parkety, jaké jsme si nechali položit v obývacím pokoji. Kdo však oceňuje u dřeva jeho barvu, kresbu suků, nemusí si je odepřít ani v koupelně. Coby nejvhodnější se osvědčilo v podobě palubkové podlahy položené na roštech zajišťujících maximální přístup vzduchu. Vlhkost, kterou v koupelně při koupání či sprchování vyprodukujeme, nebo malé množství vody na podlaze dřevu neublíží. K jeho ohrožení by došlo pouze v případě, pokud by se pod prkna dostalo větší množství vody, která by nebyla v krátké době vysušena – při kalamitách, jako je přetečení vany, vytečení automatické pračky. Ale pokud bychom chtěli takto katastroficky uvažovat, museli bychom dřevo vyloučit například i z kuchyně. Dřevěná podlaha se nám v koupelně odmění svým nezaměnitelným dotekem. Lakované dřevo se navíc velmi snadno udržuje. Cena palubkové podlahy záleží především na kvalitě použitého dřeva a jeho povrchové úpravě. V průměru se pohybuje okolo 800 Kč/m2. |
Celý text článku naleznete zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz