Hradecký soud se zabývá případem podvodů s lékařskými předpisy
Před Okresním soudem v
Hradci Králové dnes stanula čtveřice lékařů a lékárníků, které
obžaloba viní z falšování lékařských receptů. Skupina se podle
spisu od března roku 1998 do srpna 1999 různou měrou podílela na
tom, že zdravotní pojišťovny proplácely falešné recepty. Rozsudek
by mohl padnout ve čtvrtek, řekl dnes ČTK předseda senátu Karel
Peřina.
Podle obžaloby hradecké pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny vznikla škoda za téměř 600.000 korun, dalších zhruba 80.000 korun měli falešnými recepty obžalovaní získat od Vojenské zdravotní pojišťovny.
Falešné doklady podle obžaloby vystavovala bývalá lékařka nemocnice v Jablonci nad Nisou, která recepty psala na jména pacientů z databáze nemocnice. Lékař František Zámola poté s recepty chodil do lékárny v Hradci Králové a v Jaroměři, kde je částečně použil na úhradu svých dluhů v lékárně, případně za ně odebral léky, které následně prodal.
Lékařka i Zámola se dnes ve svých výpovědích nařkli z organizování celé akce. "Netušil jsem, že recepty nejsou v pořádku," řekl Zámola. Lékařka vypověděla, že ji o vydání receptů požádal Zámola. "Zpětně si uvědomuji, že to byla chyba, že jsem o tom měla více přemýšlet," řekla obžalovaná, která připustila, že ji jako odměnu poslal zhruba sto tisíc korun.
Oba obžalování lékárníci potvrdili, že recepty od Zámoly přejímali. "Zámola si objednal léky pro sportovce a potom mi přinesl recepty v hodnotě těchto léků. Potom se recepty nechaly proplatit pojišťovně, byla to zavedená praxe," řekla jedna z pracovnic lékárny.
Skupinu prozradil falešný recept vydaný na jméno pacientky z Jablonce nad Nisou, která zemřela. Několik měsíců po její smrti byl však vyzvednut v hradecké lékárně lék. Kontrola zdravotní pojišťovny poté zachytila několik desítek receptů napsaných v Jablonci, na které byly vyzvednuty léky v Hradci Králové.
Jeden z obžalovaných lékařů, František Zámola, je společně s manželkou navíc obžalován z trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek. Zámolovi ve svém osobním vozidle převáželi v říjnu roku 1999 přes česko-slovenské hranice 14,8 kilogramů efedrinu. "Na černém trhu se cena kilogramu efedrinu pohybuje od 30.000 do 80.000 korun, pro dealery je ještě vyšší," citoval dnes soudce Karel Peřina ze znaleckého posudku. Zámola svou vinu odmítl a uvedl, že o převoz léků a rezervního kola jej požádal známý z Maďarska s tím, že se jedná o povolenou látku kreatin.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz