Irsko zavede omezení sociálních dávek pro všechny občany EU
Po Británii také Irsko
dnes oznámilo, že od 1. května omezí podmínkou dvouletého
trvalého pobytu vznik nároku na některé sociální dávky pro
všechny občany Evropské unie. Irsko podle dnešního rozhodnutí
vlády na rozdíl od Británie nezavede povinnost registrace nových
zaměstnanců z nových členských zemí EU.
Svůj pracovní trh podle svého slibu otevře i občanům těchto zemí od 1. května a podle ministryně sociálních věcí Mary Coughlanové nové pracovníky vítá a nechce je odradit. "Chci také zdůraznit, že tato vláda dala slib, že občané EU, kteří sem budou chtít po 1. květnu přijít a pracovat, jsou velmi vítáni. Tento slib dodržíme," řekla.
Podle dnešních slov Mary Coughlanové je zavedení nové podmínky pro nárok na sociální výpomoc například v
nezaměstnanosti nebo dávek na dítě opatřením, které bylo vynuceno změnami rozhodnutí ohledně přístupu k občanům nových členských zemí u jiných vlád unie. Bude však uplatňováno vůči všem občanům EU stejně, nikoli tedy jen proti občanům osmi bývalých socialistických zemí jako v Británii.
Británie byla za diskriminační povahu opatření proti zneužívání svého systému sociálních dávek kritizována z Bruselu. Nicméně její státní tajemník pro Evropu Denis MacShane řekl, že Evropská komise by měla spíše kritizovat státy, které vůbec přístup na svůj pracovní trh neumožní.
Z nynějších 15 členů EU povolí zaměstnávání občanů nových členských států bez omezení jen Irsko a Británie. Ostatních 13 států hodlá práci občanů nových členských zemí na dva až sedm let přísně regulovat, i když některé původně slíbily, že to neučiní.
Mary Coughlanová dnes vyjádřila osobní přesvědčení, že většina lidí do Irska po 1. květnu přijede stejně jako dosud pracovat, a ne hledat bezpracné výhody. Řekla, že nemá představu, kolik lidí po rozšíření unie přijde. Zdůraznila, že celá záležitost je složitější, než se jeví z některých článků, které například neuvažují o velmi vysokých životních nákladech v Irsku.
Irským úřadům bude ke vzniku nároků stačit dvouletý trvalý pobyt nejen přímo v Irské republice, ale také v Británii a dalších částech společné oblasti cestování na britských ostrovech. Dokázat trvalý pobyt bude muset žadatel, pokud bude vznášet nárok na dávky, přičemž se bude posuzovat řada okolností - vedle délky také trvalost pobytu, vyhlídky na zaměstnání, důvody pro příchod do Irska a další.
Coughlanová upozornila, že vedle podmínky pobytu, která je pro Irsko zcela nová, i když řada jiných států EU ji uplatňuje, bude nutno splnit také veškeré stávající podmínky pro vznik případného nároku na dávky. Omezení délkou trvalého pobytu se nebude týkat některých dávek, například pomoci v invaliditě, které jsou podmíněny placením sociálního pojištění.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz