Klaus: český komisař EU by měl mít minulost ministra
Zkušenosti s prací ministra by měl podle prezidenta Václava Klause mít člověk, který jako český zástupce zasedne do křesla v Evropské komisi. Klaus to řekl v diskusním pořadu Sedmička televize Nova. Podle něj bude v ČR funkce evropského komisaře významným postem těsně pod úrovní předsedy české vlády, tedy vyšším, než je řadový kabinetní ministr.
Prezident upozornil, že Čech v komisi nemusí být nutně odborník na zahraniční politiku. Nedostane totiž na starost zahraniční politiku EU, ale nějaký konkrétní resort, odpovídající obsahem zhruba ministerstvu. "Musí to být někdo zkušený s ministerskou praxí, kdo má něco za sebou, kdo řídil nějaké ministerstvo, kdo zvládá vládnout několika stovkám úředníků," poznamenal.
Prezident by proto přivítal základní shodu na osobě tohoto komisaře a doufá, že se o něm bude diskutovat na všech možných politických úrovních. I premiér Vladimír Špidla nedávno připustil, že bude o této otázce hovořit s opozicí. Kdo se komisařem stane, má být známo do konce ledna.
Lidovci už navrhli soudkyni Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu Ivanu Janů. Ve hře jsou podle politiků i bývalí sociálnědemokratičtí ministři financí Pavel Mertlík a Jiří Rusnok, někdejší lídr unionistů Ivan Pilip, expremiér Miloš Zeman, velvyslanec v Bruselu Pavel Telička, bývalý ministr zahraničí Jiří Dienstbier a státní tajemník pro evropské záležitosti Jan Kohout, padlo i jméno bývalého náměstka ministra zahraničí Alexanda Vondry.
"Byl bych velmi rád, aby to nebyl zásadní politický, stranický, partajní střet o tom, že jsme převálcovali jedni druhé a jmenovali toho, či onoho komisaře," zdůraznil Klaus.
Prezident by se podle něj měl snažit ovlivnit celostátní diskusi na téma Evropská unie. A to jak veřejnou, tak na nejvyšších politických úrovních. ČR do unie vstoupí 1. května, loni vstup v referendu odsouhlasili občané.
Klaus dnes oznámil, že vážného jednání na téma EU, na kterém se dohodl při obědě s předsedou vlády 2. ledna, by se měly zúčastnit i zástupci poslanců a senátorů, kteří se orientují v problematice EU a zahraniční politice. Tedy nejspíše zákonodárci z výborů pro evropskou integraci či ze zahraničních výborů.
"Podle mého názoru to musí být výběr obou komor, nikoliv výběr prezidenta, koho bude zvát. A já nechci předurčovat, koho si Poslanecká sněmovna nebo Senát zvolí do svých delegací," poznamenal Klaus. Při jednání se Špidlou je prý "nenapadla otázka", zda by se rozhovorů měli explicitně zúčastnit i zástupci KSČM.
Prezident v Sedmičce také naznačil, že 24 českých zástupců v sedmisetčlenném evropském parlamentu bude muset být výraznými osobnostmi, které se nebojí prosadit, znají jazyky a umí reagovat.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz