Modrá laguna u nás doma
Osvěžující lázeň v blankytně modrém zálivu – to není jen dovolená v zahraničí. Čistá voda v bazénu s modrými stěnami a dnem je už realitou mnoha domácností. Ale pozor! Špatné řešení při instalaci nového bazénu nebude pouze vaší „noční můrou”, ale může být i příčinou snížení hodnoty celého vašeho domu. Proto si nejdříve v klidu a v kruhu rodinném ujasněte všechny vaše požadavky a potřeby.
Jak budete vy a celá vaše rodina bazén využívat dnes – a jak v budoucnosti? Bazén vybraný nyní by měl splňovat vaše představy i třeba za deset let. Je potřeba mít bazén opravdu tak hluboký, nebo naopak vystačí menší hloubka vhodná i pro vodní hrátky? Jste vážně rozhodnuti kvůli údržbě bazénu investovat energii, čas a peníze? Údržba totiž zahrnuje denní čištění a chemické zabezpečení. Je pravda, že automatické zařízení pomůže zmírnit nároky na údržbu, je však nutné zase počítat s vyšší cenou.
Abyste si odpověděli na všechny uvedené a jiné otázky, doporučuji se poohlédnout a požádat o radu kamarády nebo sousedy mající bazén již delší dobu. Vhodné je též využít různých odborných časopisů a knih zabývajících se touto problematikou. Po získání základních představ o bazénu by měla následovat konzultace s odborníky.
Pravý bazén je pro vás ten, který splní veškeré vaše nároky týkající se finančních možností, včlenění do domácího prostředí a nároků na odpočinek. Bazén a dům musí být vyvážen a nacházet se v harmonii. Levný bazén v drahém atraktivním domě a naopak může vše narušit a znehodnotit celkový výsledek.
Nadzemní bazény patří k těm jednodušším a cena tomu i odpovídá. Pohybují se v cenové relaci cca od 7000 do 110 000 korun. K nejčastějším patří nadzemní foliové bazény kruhového nebo oválného tvaru. K základním nevýhodám patří především jejich krátká životnost a celková rychlá opotřebovanost.
Zapuštěné bazény jsou již mnohem kvalitnější a výběr je i pestřejší. Cenově se pohybují ve vyšších cenových úrovních. Polypropylenové bazény včetně zabudování stojí od 30 000 do statisíců korun. Jedná se o levnější variantu zapuštěných bazénů, levná cena je však vykoupena jejich menší životností. Polyesterové a akrylátové bazény stojí o něco více než polypropylénové, avšak nabízejí lepší kvalitu a trvanlivost. Většina z nich se prodává v několika základních tvarech, objevují se však i firmy, které laminátový bazén dodávají tzv. “na míru”.
Betonové bazény jsou svým tvarem, životností a stálostí bez konkurence. Menší betonové bazény se dají pořídit cca od 400 000 korun, přičemž přibližně třetina připadá na hrubé stavební práce, druhá třetina na obložení bazénu a poslední na technologii. Cena výrazně stoupá s navrženým tvarem, s velikostí bazénu, s technologií a zvoleným materiálem a může dosáhnout až sedmiciferné částky.
Whirlpooly (vířivky) v některých případech nahrazují bazén, jinde bývají doplňkem k bazénu. Na trhu se vyskytují dva typy. Mobilní vířivky, jež se cenově pohybují v cenách už od 130 000 korun, a zabudované vířivky, které vycházejí o něco dráž, záleží na materiálovém provedení. Zahraniční bývají obvyklé dražší oproti domácí produkci.
A co velikost? Velikost bazénu závisí na již zmíněné otázce jeho sladění s domem a s cenovým rozpočtem. Při tomto rozhodování lze vyjít z platné vyhlášky pro veřejné bazény, která udává, že dospělý plavec potřebuje cca 3,5 m2 a dítě 2 m2 vodní plochy. Tomu odpovídá celková plocha pro čtyřčlennou rodinu cca 12 m2 vodní plochy. Hloubka by neměla být zbytečně moc velká, abychom neohřívali větší objem vody, než je nutné. Optimální je hloubka kolem 1,20 – 1,35 metrů. Pokud uvažujete o tom, že bazén doplníte i o další atrakce (stěnové masážní trysky, vzduchový rošt, chrlič, skluzavka...), potom se doporučuje zvětšit vodní plochu na 35 m2 . Je dobré si však zapamatovat, že čím je bazén menší, tím menší jsou provozní náklady
Bezpečnost především Při návrhu by nemělo být opomenuto zabezpečení proti nahodilému pádu do bazénu, a to zvláště, pokud jsou v rodině malé děti. Nejvíce se používají různé senzory a alarmy aplikované v bazénu či při vstupu do prostoru, kde je umístěn. Přenos signálu je zpravidla zvukový, ale lze použít také přenosu obrazového. U některých venkovních bazénů se dobře využívá i vhodné oplocení, které navíc plní funkci ochrany proti větru a zajišťuje větší intimitu koupajících.
Pozornost je potřeba věnovat rovněž způsobu návrhu jednotlivých sacích prvků umístěných v bazénu. Bohužel nevhodně navržené a špatně osazené sání bývá příčinou řady úrazů a v některých případech i úmrtí. Podceňovat se nevyplácí ani zdravotní zabezpečení bazénové vody. Mikroorganismy, protože nejsou okem vidět, si koupající vůbec nepřipouští, bohužel však bývají často příčinou celé řady nepříjemných onemocnění.
Ošidnost provozních nákladů Bazény se stávají během provozu velkým konzumentem energie a peněz. Abychom tyto náklady na provoz snížili, je potřeba – a to již při návrhu – využít všech známých poznatků a snížit náklady na vytápění vody, tepelné ztráty z vodní hladiny, náklady na osvětlení, náklady z čerpání apod. Majitelé bazénů nebo budoucí investoři však často ani nevědí, že lze snížit provozní náklady různými zásahy a vhodnou kombinací jednotlivých zařízení na minimum, a tak zbytečně neplýtvat drahou energií.
K energetickým a samozřejmě finančním ztrátám dochází u bazénů různými způsoby, avšak ztráty výparem z vodní hladiny patří mezi jedny z největších a je proto nutné je eliminovat. Důvod, proč jsou tyto ztráty dominantní, spočívá hlavně ve velkých nákladech na ohřev bazénové vody. Je proto nutné zajistit zakrytí vodní hladiny. K tomu existují na trhu různé způsoby a materiály, které se k tomuto účelu používají a šetří cca 50–70 % tepelných ztrát.
Mezi nejvíce používané způsoby patří zakrytí solární bublinkovou folií, lamelový způsob a různé plachty.
Zakrytí vedle hlavního důvodu šetření tepla pomáhá i v úspoře chemikálií a vody. Podstatnou úsporou peněz je i návrh energeticky výhodných čerpacích jednotek a motorů jednotlivých technologií. Firma stavějící bazén však toto zařízení často zbytečně předimenzuje a pak i půl kW navíc znamená nemalé peníze. V ročním účtování uvedené zvýšení o 1/2 kW představuje zhruba 5400 Kč.
Ačkoliv tomu často většina majitelů bazénů nepřikládá význam, i úspora na osvětlení pomáhá podstatně snižovat náklady. Nahrazení běžné žárovky za fluorescentní uspoří až polovinu spotřeby elektrického proudu na běžnou žárovku, přičemž vydrží až 10krát déle. K tomu lze navíc instalovat detektor pohybu, který efektivně zajistí zapínání a vypínání světla. K místům, kde by mělo dojít k výměně žárovky, nepatří jen bazén, ale i všechny ostatní prostory související s jeho provozem.
Něco navíc Po úvahách o základním vybavení bazénu je vhodné se poohlédnout i po zařízeních zvyšujících jeho atraktivitu a jednoduchost obsluhy. Pro představu jsou uvedena některá z těchto zařízení.
Automatizace technologie – jedná se o automatické zabezpečení úpravny vody, počínaje praním filtru a konče automatickým dávkováním jednotlivých chemikálií. Používání těchto zařízení zjednoduší především údržbu. Cenově se jedná cca o 5 – 10 % dodatečných nákladů k základní ceně bazénu. Podvodní osvětlení – dodává vašemu bazénu zvláštní kouzlo a atraktivitu během noci. Navíc při použití světelných kabelů lze náročným majitelům nabídnout i v intervalu se měnící zabarvení vody. Podvodní hudba – jedná se o atrakci, která zajistí poslech oblíbených skladeb v jedinečném zvláštním prostředí, jakým je voda. Zvuk se šíří ve vodě způsobem, kdy ho plavec vnímá celým tělem a zanechává tak neopakovatelný zážitek. |
Celý text článku naleznete zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz