ODS žádá kvůli odposlechu Topolánka mimořádnou schůzi sněmovny
ODS chce kvůli odposlechu telefonu
svého předsedy Mirka Topolánka a porušení bankovního tajemství
svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny a iniciovat vznik
vyšetřovací sněmovní komise. Topolánek dnes novinářům také řekl,
že žádá ministerstva spravedlnosti a vnitra, aby vysvětlila
odposlechy a nahlížení do jeho kont. Pokud se tak v brzké době
nestane, hodlá je lídr nejsilnější opoziční strany zažalovat.
Policie má zápisy odposlechů Topolánkových hovorů, které získala při vyšetřování údajného uplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky. Hledala také v kontech účastníků kauzy. Není však jasné, zda byl sledován Topolánkův telefon, nebo odposlechy vznikly při monitorování telefonátů vyšetřovaných aktérů případu - Topolánkova asistenta Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka. Opozice obviňuje vládu z politizace případu a v narážce na premiéra Stanislava Grosse, který do léta vedl ministerstvo vnitra, překřtili politici ODS policii na grosstapo.
ODS tvrdí, že kdyby podobně postupovala policie kdekoli na světě, museli by odstoupit nejen policejní prezident, ministr vnitra, "ale i každá vláda, která ctí a hájí základní demokratické principy". Na otázky ODS týkající se kauzy Kořistka odpovídal dnes Gross ve sněmovně.
Ministerstva vnitra a spravedlnosti by měla podle prohlášení ODS neprodleně sdělit, zda a v jakém rozsahu policie odposlouchávala jejího lídra v době těsně před volbami. Představitelé ODS chtějí také vědět, zda a jakým způsobem podalo státní zastupitelství návrh na odposlech a zda a kdo ze státního zastupitelství požádal o nahlédnutí do Topolánkových kont.
Mimořádnou schůzi sněmovny chce ODS svolat kvůli tomu, že ve středu odmítl sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost vyslechnout v kauze odposlechů ministra vnitra Františka Bublana. Schůzi musí předseda sněmovny Lubomír Zaorálek svolat do deseti dnů od obdržení písemné žádosti alespoň 40 poslanců, klub ODS má o 17 členů víc. Ve chvíli, kdy se sněmovna sejde, budou poslanci hlasovat o jejím programu, při čemž se rozhoduje prostou většinou. Schůze by tak mohla díky těsné většině vládní koalice ve sněmovně skončit krátce po svolání, jak se stalo na jaře, kdy ODS chtěla schůzi kvůli obsazování funkcí v orgánech EU.
Vyšetřovací komise by podle ODS měla prověřit, proč policie několik týdnů před volbami lustruje předsedovi opozice bankovní konta a odposlouchává jeho telefony.
Parlamentní vyšetřovací komise mají dlouhou tradici. V tomto volebním období ve sněmovně vznikly komise na vyšetřování zadání výstavby dálnice D47, kauzy investice společnosti CME do televize Nova a případu společnosti Diag Human a ministerstva zdravotnictví.
Pokud se prokáže, že policie v kauze Kořis tka pochybila, bude ODS žádat vedle demise policejního prezidenta a ministra vnitra, případně i demisi vlády. Chtěla by prosadit hlubší parlamentní kontrolu zpravodajských služeb a navrhnout možnost odvolat se proti povolení k odposlechu k vyšší soudní instanci. Lidé by také podle ODS měli být zpětně informováni, že je policie odposlouchávala.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz