Oznámení v kauze vydírání reportéra se řeší jako stížnost na soud
Policie vyhodnotila trestní oznámení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu podané v souvislosti s kauzou vydírání reportéra Jiřího Hynka jako stížnost na postup Obvodního soudu pro Prahu 4. Rozhodnout o ní má vedení městského soudu. Obvodní soudkyně podle policie přes její zákaz umožnila obhájci jednoho ze šestice mužů stíhaných za vydírání nahlédnout do spisu a studovat protokoly o telefonních odposleších.
"Stížnost jsem předal k vyjádření místopředsedovi obvodního soudu," řekl ČTK místopředseda městského soudu Bohuslav Horký.
Údajné pochybení vzniklo loni v říjnu, když obvodní soud rozhodoval o vazbě obviněných. Podle Horkého soudkyně tvrdí, že spis neobsahoval policejní rozhodnutí zakazující advokátům nahlížet do něj. Policie ovšem tvrdí opak. "Neexistuje žádný objektivní důkaz k rozhodnutí o tom, kdo pochybil. Proti sobě stojí dvě tvrzení a těžko se mi určí, komu více věřit," uvedl Horký a dodal, že za takové situace může stěží hnát soudkyni ke kárné odpovědnosti.
Podle místopředsedy je chyba v zavedeném systému předkládání vyšetřovacích spisů soudům. Kopie svazků totiž neobsahují spisový přehled, tedy seznam materiálů obsažených ve spisu. Pak by se dalo objektivně zjistit, co tam založeno bylo či nebylo, podotkl. Městský soud už loni navrhl policejnímu prezidiu, aby vypracovalo interní předpis, podle něhož by bylo psaní obsahu povinné.
Podle náměstka policejního prezidenta pro trestní řízení Jaroslava Macháněho se sice připravil jakýsi nástin předpisu, ale nakonec se zjistilo, že by byl spíše kontraproduktivní. Spisy existují v několika kopiích a vytváření obsahu by podle náměstka bylo časově náročné a také drahé. Mimo jiné by znamenalo i časté přečíslování a komplikované zařazování materiálů. Zatím bylo dohodnuto, že se seznam bude poskytovat na vyžádání, řekl ČTK.
Hlavním podezřelým ze šestice stíhaných za vydírání Hynka i jednoho obchodního partnera je jednatel mělnické firmy Fytoz Stanislav Ohem. Skupina podle policie mužům v "esemeskách" a telefonátech vyhrožovala fyzickým napadením. Podle informací ČTK je poškozený obchodní partner takzvaným bílým koněm vedení firmy Fytoz a stíhaní jej prý nutili k podepsání směnky na sedm milionů korun. Přes jeho firmu údajně Ohem dál uskutečňoval podezřelé obchody.
Poškozený podnikatel je sám stíhán za porušování práv k ochranné známce, obchodnímu jménu a chráněnému označení původu a za porušování závazných pravidel hospodářského styku. Policisté
ale při domovní prohlídce u Ohema zjistili, že disponoval účetními doklady poškozeného podnikatele, včetně firemního razítka. Našli u něj i razítka se státním znakem na jména různých
notářů a razítka dalších institucí. Kvůli tomu hrozí Ohemovi další obvinění.
Hynek čelil výhrůžkám za reportáž o tom, jak Fytoz zaplavila zemědělský trh padělkem americké látky na hubení plevele. Obvinění mu prý hrozili tím, že když se nepřestane zajímat o aktivity firmy, nechají mu zlámat ruce a nohy. Odměnou za napadení mělo být čtvrt milionu korun. Šestici hrozí až 12 let vězení. Pět mužů je ve vazbě. Šestý, bývalý policista, byl nedávno propuštěn na svobodu.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz