Pokuty uložené příslušným úřadem v zahraničí
Poskytnutí informace či rady zastupitelského úřadu ČR v souvislosti s řízením, v rámci něhož je či byla uložena pokuta.
Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost)
Žadatel nebo jiná osoba zmocněná občanem, který pomoc potřebuje.
Postup řešení
Pro jednání před úřady cizího státu je podstatný především jeho právní řád, který je nutno respektovat a řídit se jím. V případě, že dojde k porušení předpisů v místě pobytu a k uložení pokuty, odmítnutí zaplacení pokuty má zpravidla za následek zahájení správního řízení s vyšší částkou finanční sankce, v krajních případech i omezení osobní svobody. Zaplacením pokuty se občan ČR zpravidla vzdává práva na odvolání.
Je možno se obrátit na příslušný zastupitelský úřad a dotázat se na doporučení vhodného postupu. V závažných případech zastupitelský úřad poskytne pomoc při komunikaci s úřadem, resp. pomoc v případě nesrovnalostí v řízení.
Vyřizuje
Občan komunikuje především s úřadem cizího státu, který vede řízení. V zásadě by měl být tímto úřadem informován, jaký právní předpis měl být porušen, resp. jaké jeho ustanovení, a jaká sankce může být uložena, jaké je další řízení v případě, že pokuta není zaplacena na místě, a jaké jsou opravné prostředky. V případě zaplacení pokuty se doporučuje vyžádat u úřadu cizího státu potvrzení o zaplacení pokuty, pokud jej orgán neposkytl přímo.
Vzniklou situaci je nutno projednat s pracovníky úřadu cizího státu, u kterého je vedeno řízení, případně ji konzultovat s pracovníky konzulárního úseku zastupitelského úřadu.
Potřebné doklady
Předložíte cestovní pas, občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti a další doklady žádané úřadem cizího státu.
Potřebné formuláře
Předepsané formuláře nejsou vždy stanoveny, záleží na tom, s jakou institucí a v jaké věci má být jednáno.
Správní a jiné poplatky
Ze strany konzulární služby nejsou při řešení této životní situace stanoveny žádné správní poplatky.
Lhůty pro vyřízení
Záleží na tom, jaké lhůty jsou v konkrétní věci stanoveny právním řádem cizího státu, resp. rozhodnutím příslušného úřadu, s nímž má být jednáno.
Další účastníci (dotčení) postupu
Záleží na konkrétním případu, který má být projednáván a na příslušných ustanoveních relevantních právních předpisů cizího státu.
Další činnosti jsou po Vás jako žadateli požadovány
Případné další činnosti závisí od konkrétního případu, právního řádu cizího státu a od rozhodnutí příslušného úřadu, kde má být jednáno.
Podle kterého právního předpisu se postupuje
Důležitý je právní řád cizího státu, event. Vídeňská úmluva o konzulárních stycích z roku 1963, publikovaná pod 32/1969 Sb., případně dvoustranná konzulární úmluva, uzavřená s některými státy.
Související předpisy
Závisí na konkrétním projednávaném případu.
Opravné prostředky
Stanoví je právní řád cizího státu. S uhrazením pokuty je však zpravidla spojeno vzdání se práva na odvolání.
Návod je zpracován podle právního stavu ke dni 15. 6. 2004.
Zdroj: MZV ČR
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz