Prodi poslal seznam nových komisařů radě i parlamentu
Předseda Evropské komise Romano Prodi v Bruselu oficiálně zveřejnil seznam nominovaných komisařů z deseti nových členských zemí, kteří doplní jeho tým po 1. květnu. Zaslal tento seznam zároveň členským státům do Rady ministrů EU, která ho musí schválit kvalifikovanou většinou, a do Evropského parlamentu.
"Konzultace nyní skončily a seznam má předsedovu plnou podporu," oznámil jeho mluvčí Reijo Kemppinen. Dodal, že Prodiho uspokojuje jak kvalita nových komisařů, tak jejich rozmanitost. Také přítomnost tří žen mezi nimi je "tím, co si přál". Je přesvědčen, že tito lidé posílí kvalitu stávající Evropské komise.
Přečetl jména všech deseti, přičemž si málem zlomil jazyk. "Omlouvám se, pokud jsem se dopustil chyb ve výslovnosti, bylo to však s dobrým úmyslem," řekl zvesela.
Do konce týdne Evropská komise podle něj sdělí, které resorty budou pro nováčky k dispozici, tedy ke kterým stávajícím komisařům se budou moci na půl roku přidružit, aby se naučili v novém postavení pohybovat. Teprve poté, co si se všemi popovídá a co to probere se členy nynějšího týmu, Prodi oznámí, jak budou dvojice vypadat. Kemppinen neupřesnil, kdy by to mohlo být.
Na seznamu zaslaném do Rady EU a do EP jsou Miloš Kužvart za Českou republiku, Ján FigeĹ za Slovensko, Danuta Hübnerová za Polsko, Péter Balázs za Maďarsko. Slovinsko zastupuje Janez Potočnik, Litvu Dalia Griubauskaiteová, Lotyšsko Sandra Kalnieteová, Estonsko Siim Kallas, Kypr Markos Kyprianu a Maltu Joe Borg.
Prodi už jednal s Hübnerovou, FigeĹem a Potočnikem, dnes se schází s laureáty z Litvy a Estonska, ve středu s lotyšskou komisařkou, do konce týdne má vidět Maďara. Podle zdrojů v Bruselu by si měl Miloš Kužvart pospíšit, než si všichni vyjednají, co by se jim hodilo.
Podle dostupných informací mají nominovaní nejčastěji zájem se přidat ke komisaři Chrisu Pattenovi, který má na starosti zahraniční styky, k Michelu Barnierovi odpovědnému za regionální politiku, a ke Günterovi Verheugenovi, který dělá rozšíření EU a styky se sousedními státy a jehož vesměs dobře znají.
Komise připravila pracovní seznam deseti resortů, kam by se mohli nováčkové na půl roku uchýlit - není na něm Margot Wallströmová odpovědná za životní prostředí, se kterou chce spolupracovat Miloš Kužvart. Podle zdrojů EK však nejde o definitivní a neměnný výčet.
Kemppinen nevěděl, co by se mohlo stát, kdyby Evropský parlament po slyšeních v půli dubna někoho z navržených odmítl. Smlouva o EU s takovou eventualitou nepočítá. Mluvčí předpokládá, že EP bude sdílet Prodiho názor o vysoké kvalitě příchozích a nebude se pokoušet nikoho vyšachovat.
Opakovaně zdůrazňoval, že komisaři ze vstupujících zemí nebudou sice v prvním pololetí mít na starosti vlastní resorty, stanou se však plnoprávnými členy kolegia s právem hlasovat, budou se podílet na horizontálních debatách a rozhodování, seznamovat se s prací. "Nelze říci, že to budou nějací učňové," uvedl.
Zveřejněná jména doprovázejí krátké životopisy. U Kužvarta se mimo jiné píše, že před rokem 1989 pracoval v Ústředním ústavu geologickém a podílel se na ekologicky orientovaných kampaních. Od roku 1990 pracoval v ministerstvu životního prostředí, v roce 1995 se dal k sociální demokracii a v letech 1998-2002 byl ministrem životního prostředí. Je zakládajícím členem Společnosti pro udržitelný život a členem České společnosti pro ochranu před radiací.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz