Projednávání rumové aféry kvůli absenci obžalovaných nezačalo
Projednávání rozsáhlého
daňového podvodu označovaného jako rumová aféra ani dnes u
Krajského soudu v Hradci Králové nezačalo. Dva z osmi
obžalovaných, Otakar Kracík a Jana Šímová, se k dnešnímu hlavnímu
líčení nedostavili. Kracík navíc podal námitku kvůli údajné
podjatosti předsedy senátu Jiřího Vacka.
"Ve své námitce Kracík uvedl nové skutečnosti a oznámil, že k soudu nepřijde, pokud budu soudit já," řekl dnes novinářům Vacek.
V případu, který české soudy řeší již několik let, čelí osm lidí obžalobě z toho, že ošidili stát na daních o téměř 60 milionů korun. V roce 1992 údajně odebrali přes půl milionu litrů nezdaněného alkoholu, který byl deklarován jako zboží na vývoz. Alkohol však podle spisu prodali v tuzemsku.
Předseda senátu královéhradeckého krajského soudu Jiří Vacek se z projednávání případu kvůli své podjatosti vyloučil již dříve. Odůvodnil to tím, že se s někdejším soudcem Kracíkem,
který je jedním z obžalovaných, osobně zná. Vrchní soud mu však v listopadu 2003 nařídil, aby pokračoval v projednávání případu. "Vrchní soud uvedl, že je to sice nepříjemné, ale že se soudce musí od podobných pocitů oprostit," řekl tehdy místopředseda královéhradeckého krajského soudu Miroslav Veselský.
Námitkou na podjatost soudce se dnes senát krajského soudu zabýval a usnesl se, že se Vacek cítí být podjatý. "Pokud toto usnesení nabude právní moci, měl by případ převzít jiný předseda senátu, pokud ne, budu případ soudit zase já," řekl Vacek.
Vacek dnes obžalovaným pohrozil, že je v případě jejich další neúčasti u hlavního líčení může umístit do vazby či nechat k soudu předvést. "Tato situace se mi vůbec nelíbí, a pokud budu příště tento případ soudit já, zajistím vaši účast při hlavním líčení," řekl Vacek.
Většina obžalovaných dnes nechtěla kauzu komentovat, například obžalovaný Jan Zikmund ale uvedl, že souhlasí s tím, aby soud důrazněji zajistil přítomnost všech obžalovaných při hlavním líčení. "Nechci se nikoho dotýkat, ale můj vnitřní pocit, je takový, že kdybych spáchal vraždu a dostal za ni šestnáct let, tak bych dneska po devíti letech už byl na svobodě za dobré chování. V tomto případě se od posledního výroku soudu z roku 1995 nic nedělo," řekl novinářům Zikmund, který tvrdí, že se nikdy účasti při hlavním líčení nevyhýbal.
Rozsudek v rumové aféře, jejíž projednávání se u českých soudů vleče již několik let, padl v roce 1995 v Ostravě, kam byl případ převeden kvůli vztahům některých východočeských policistů s aktéry kauzy. Ostravský soud vyměřil obžalovaným tresty od tří do osmi let vězení.
Vrchní soud v Olomouci v únoru 1996 kvůli procesním chybám rozsudek zrušil a nařídil nový proces. Ostravský soud v letech 1996 až 1999 několikrát nařídil hlavní líčení, ale to se ani
jednou kvůli absencím nekonalo. Obžalovaní se opakovaně omlouvali z účasti na líčení především kvůli špatnému zdravotnímu stavu.
Nejvyšší soud v Brně proto v dubnu 2001 rozhodl, že případ bude projednávat Krajský soud v Hradci Králové, aby odpadly problémy s dojížděním obžalovaných do Ostravy. Hradecký soud sice již několikrát nařídil hlavní líčení, ale obžalovaní k soudu tehdy opět kvůli údajným zdravotním potížím nedorazili.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz