Průvodce domácím kinem :jak přehrát DVD-Audio a SACD
Přehrávání hudebních formátů DVD-Audio a SACD skrývá určitá úskalí. Ne všechny DVD přehrávače je dokáží přehrát a ne všechny přehrávače to zvládnou v odpovídající kvalitě.
Prostorová hudba
Oba formáty, DVD-Audio (tento formát je podporován DVD fórem) a Super Audio CD (otcem je společnost Sony), jsou určeny pro reprodukci kvalitnější hudby, než jakou známe z běžných audio cédéček. Kromě kvalitnějšího zvuku nabízí také vytvoření prostoru oproti stereofonnímu zvuku Audio CD; nebudu zde zabíhat do podrobností, porovnání obou formátů budu věnovat časem celý článek.
Přehrání hudby z těchto médií však není tak jednoduché jako u CD-DA, tedy hudebních cédéček. Ty umí v současné době přehrát s trochou nadsázky i kuchyňská mikrovlnka; DVD-Audio a SACD však nikoliv. S nimi si rozumí jen některé DVD přehrávače, navíc jsou oba formáty navzájem nekompatibilní, takže není pravidlem, že přehrávač zvládající jeden automaticky umí druhý.
Poznámka: SACD i DVD-Audio mohou mít v druhé vrstvě uloženu hudbu ve formátu CD-DA, případně ji mít na druhé straně. V tomto případě hudbu přehraje i běžný DVD nebo CD přehrávač, ovšem pouze v v CD kvalitě.
Je tedy patrné, že pro poslech hudby zaznamenané na DVD-Audio nebo SACD potřebujete patřičné hardwarové vybavení. V prvé řadě je to přehrávač, který tyto formáty zvládá, případně alespoň jeden z nich; záleží na tom, který preferujete. O SACD se tvrdí, že je kvalitnější, na DVD-Audio zase bude dle mého názoru více titulů.
Digitálně to nepůjde
Vzhledem k tomu, že se DVD-Audio a SACD nepoužívají kompresi DD ani DTS, případně MPEG, není možné je v plné kvalitě vést digitální cestou do A/V receiveru a tam zpracovat. Receiver je totiž připraven na to, že mu digitálním vstupem „dojdou“ DD nebo DTS data, která dekóduje a zesílí. Proto je nutné připojit A/V receiver analagovou cestou. Z toho důvodu mají všechny DVD přehrávače, které DVD-Audio nebo SACD umí, analogové výstupy 5+1, tedy pět kanálů pro zvuk, jeden pro LFE (většinou klasické cinche).
Na zadní straně přehrávače jsou 5+1 výstupy pro nezesílený prostorový analogový zvuk
Poznámka: Některé DVD přehrávače (např. Panasonic S35E) nemají 5+1 výstupy, proto zvládají DVD-Audio jen ve stereofonní kvalitě.
Na tyto výstupy ale není možné připojit klasické pasivní reproduktory, zvuk sem totiž nejde nijak zesílený a upravený. Proto potřebujete zesilovač, který si s tím poradí. Řešení jsou v zásadě dvě: buď si pořídíte aktivní reproduktory, kde je zesilovač většinou místěn v subwooferu, nebo A/V receiver s možností analogových vstupů prostorového zvuku (5+1). První řešení používají především počítačové sestavy, které lze využít také pro připojení k DVD přehrávači, jejich kvalita ale není většinou nijak zvlášť dobrá (snad jen sestavy certifikované THX), jsou určené spíše pro přehrávání filmů, než hudby.
Tip: Přečtěte si test 14 aktivních reproduktorových sestav pro počítač nebo domácí kino z minulého týdne.
Receiver s 5+1 vstupy
Druhým řešením je externí A/V receiver s možností analogového připojení 5+1 prostorového zvuku, k němuž pak připojíte téměř jakékoliv reproduktory s aktivním nebo pasivním subwooferem. Výhoda oproti aktivním sestavám je jasná - více možností a nastavení zvuku, lepší kvalita, možnost připojení podstatně kvalitnější soustavy reproduktorů a budoucího upgradu. Proč to připomínám? Protože levnější A/V receivery 5+1 vstupy zkrátka nemají, disponují pouze digitálními vstupy, případně několika vstupy stereofonními.
Pokud nemáte A/V receiver s 5+1 analogovými vstupy, přijdete o prostorovost zvuku z DVD-Audio a SACD; přehrávač zvuk zakóduje do Dolby Digital 2.0 (Dolby Surround) a pošle přes digitální výstup do A/V receiveru. Ten pak zvuk přehraje jako běžné stereo, nebo pomocí dekodéru Dolby ProLogic II vytvoří prostorový zvuk, který ovšem nebude odpovídat původnímu záznamu na DVD-Audio nebo SACD. A/V receiver může případně zpracovat zvuk i z analogového stereo výstupu, výsledek však bude stejný.
Na zadní straně má A/V receiver 5+1 vstupy pro analogové audio z DVD přehrávače
Analogové konektory s již „nachystaným“ prostorovým zvukem se ale hodí nejen pro přehrávání DVD-Audia nebo SACD. Využijete je také tehdy, máte-li zesilovač s 5+1 vstupy, který ale nemá vestavěný dekodér DD nebo DTS. Oba totiž každý běžný DVD přehrávač s 5+1 výstupy má (DTS může u těch levnějších nebo starších chybět). To samozřejmě šetří peníze, není nutné kupovat nový receiver a vystačíte si se starým zesilovačem. Případně lze připojit již zmíněné aktivní reproduktorové sestavy bez interního dekodéru.
Možným řešením je i sada domácího kina
Toto všeho jste ušetřeni v případě, že jste si pořídili kompletní sadu domácího kina, která si s DVD-Audio nebo SACD rozumí. Sadou domáího kina rozumím sestavu DVD přehrávač s integrovaným dekodérem a zesilovačem (ten bývá umístěn v subwooferu) a sestavou 5+1 reproduktorů. Vzhledem k tomu, že zvuk z jakéhokoliv zdroje zpracovává přímo přehrávač, který se také stará o zesílení, nemusíte řešit žádný z výše uvedených problémů. Zkrátka sestavu zapojíte a užíváte si prostorové hudby.
Sestava Panasonic SC-HT500E zvládá přehrávat DVD-Audio
DVD-Audio i na běžných DVD přehrávačích
Pokud nemáte DVD přehrávač s podporou DVD-Audio, nemusíte zoufat. Na discích se totiž nachází ve většině případů také zvuk kódovaný v Dolby Digital 5.1, který přehrajete jak v přehrávači, tak na počítači. A to samozřejmě i v případě, že máte receiver připojen digitálně, jde totiž o běžnou součást standardu DVD-Video. Součástí disku tak mohou být třeba i klipy nebo různé bonusové dokumenty. Přehrát tuto část DVD-Video je možné i na přehrávači s podporou DVD-Audio; uživatel si totiž může vybrat, zda bude přehrávat DVD-A nebo DVD-V. Ostatně o formátu DVD-Audio se dozvíte více v některém z dalších článků v rubrice Domácí kino.
Zdroj: www.zive.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz