Šándor: Protiteroristická opatření v ČR jsou stále nedostatečná
Protiteroristická opatření v Česku
jsou stále nedostatečná, tvrdí bývalý ředitel vojenské rozvědky
Andor Šándor. V rozhovoru pro ČTK řekl, že postrádá zejména
aktivní snahu politiků vzdělávat v této souvislosti veřejnost.
"Je třeba, aby politici v kombinaci s dalšími institucemi našli způsob, jak lidem osvětlit hrozbu terorismu," prohlásil
Šándor. Běžný český občan by podle něj určitě nevěděl, jak se v případě krize orientovat. "Je to jejich (politiků) odpovědnost," dodal. Politici by podle vojenského experta měli lidem říkat, aby si více všímali podezřelých předmětů.
Posílení bezpečnostních opatření oznámil o víkendu ministr vnitra Stanislav Gross poté, co španělské úřady označily za pravděpodobného viníka čtvrtečních teroristických útoků v Madridu Al-Káidu. Budou se týkat zpřísnění režimu při hraničních kontrolách a při udělování víz občanům z rizikových zemí, policie také v ulicích posílí některé své hlídky o psy, kteří jsou schopni nalézt výbušninu. Gross v neděli ČTK řekl, že zpravodajské služby zatím nemají informace o tom, že by proti České republice byl připravován teroristický útok.
Podle Šándora však nebylo správné čekat na analýzu výbuchů ve Španělsku. "Opatření měla být hned, nic by se tím nepokazilo," tvrdí. Podle něj byl rozsah teroristického útoku tak závažný, že by se Česká republika měla preventivně jistit a uvědomit si, že se jí to také týká. Mezi hlavními důvody opatrnosti uvedl fakt, že Česká republika hraje roli v Severoatlantické alianci, účastnila se války v Iráku, posílá jednotky do Afghánistánu a má mimořádně dobré vztahy s Izraelem.
Odborník na terorismus z Policejní akademie Marian Brzybohatý uvedl, že přijatá opatření jsou zatím spíše preventivního charakteru. "Jsme potenciálním cílem, ale riziko tu není tak vysoké jako v USA, Španělsku, Velké Británii či Izraeli," řekl. V případě, že by informace tajných služeb hovořily o útoku hrozícím konkrétně České republice, je zde podle něj ještě dost široký prostor pro další bezpečnostní opatření. Zákonodárci by například mohli přijmout opatření omezující lidská práva, poznamenal.
Za problematické označil zpřísnění kontrol na hranicích, pokud by se měly zaměřit zejména na osoby přijíždějící z
rizikových arabských států. "Muselo by to být v souladu s úrovní té hrozby, a tu musí posoudit ministerstvo vnitra," dodal Brzybohatý.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz