Státní stavební dohled
Zrovna tak jako vy neuvidíte svůj dům až při jeho předávání, ani stát se nenechá zaskočit tím, co mu roste za humny a pěkně si na vše posvítí. Státní stavební dohled musí totiž hájit veřejné zájmy a zájmy všech (fyzických i právnických osob), kteří by mohli být rostoucím stavením dotčení na svých právech.
Státní stavební dohled kupodivu nevykonává žádný stavební úřad nebo jiný orgán, ale jeho pověření pracovníci. Ti potom pocházejí ze stavebního úřadu, z úřadu obecního – i když tento není stavebním úřadem a pak ještě z jiných úřadů – orgánů státní správy, které mají v popisu práce kromě jiného i dozírání nad výstavbou. Takového pracovníka poznáte podle toho, že bude mít vyvedený průkaz či jinou listinu prokazující jeho pověření a bude se domáhat vstupu na vaší stavbu. Běda vám, jestli jim neumožníte na stavbu vstoupit, nahlížet do dokumentace stavby a jestli neprodleně neohlásíte stavebnímu úřadu závady na stavbě, které ohrožují její bezpečnost, životy či zdraví osob a mohou způsobit značné národohospodářské škody. Jestliže dohlížející pracovníci zjistí, že je důvodné se obávat ohrožení veřejných zájmů, mohou vám přikázat, abyste třeba ze střechy sundali své báječné nové tašky s tím, že je vám – a na váš náklad –nechají přezkoumat znalcem v oboru. Když se státnímu stavebnímu dohledu nebude něco na vašem pojetí stavebních prací líbit (= zjistí-li závadu), nařídí vám sjednání nápravy; pokud byste se rozhodli neuposlechnout, práce na stavbě vám úřad s klidným srdcem zastaví. Zastaví je i tehdy, vyhlásili-li jste válku životnímu prostředí a ohrožujete jej nad míru přípustnou. Státní stavební dohled pořádá taktéž hon na nepovolené stavby (neprodleně vše oznamuje úřadu stavebnímu) a na osoby vykonávající dozor na stavbě, pokud se ukáže, že ho nevykonávají tak, jak by měly (totiž v souladu s veřejnými zájmy nebo v mezích své autorizace).
Stavební deník a jednoduchý záznam o stavbě
Zhotovitel stavby musí vést stavební deník nebo alespoň jednoduchý záznam o stavbě. Stavební deník se musí vést u těch staveb (a jejich změn), které provádí právnická nebo fyzická osoba podnikající dle zvláštních předpisů. Firmě nebo člověku, který vám stavbu staví, aniž by podle těchto předpisů podnikal, postačí na stavbě vedení jednoduchého záznamu o stavbě. Vy coby stavebník máte právo si v těchto záznamech listovat a dle libosti se k nim písemně vyjadřovat – přímo do deníku/záznamu. Do deníku se vám smí zvěčňovat i orgány státního stavebního dohledu a osoby “dozorující” či odborně vedoucí realizaci stavby. (Takže projektant, který sochal na projektové dokumentaci stavby, může, jestliže vykonává autorský dozor, zaznamenávat do deníku své připomínky).
Jak vlastně stavební deník vedete? Na stavbu si ho přinesete v den, kdy budou zahájeny práce na stavbě a zhotovitel jej bude vést až do dne, kdy budou odstraněny poslední vady a nedodělky. Zapisuje tam vše, co se stavbou výrazně souvisí: časový postup prací (jestli se dříve vykopou základy nebo se bude dělat něco jiného), odchylky od projektové dokumentace, jakož i další důležité údaje, kterými by mohlo být i počasí (teplota, déšť). Deník je od slova den, a proto bude muset být veden denně. Záznamy mohou mít maximálně 24 hodinové zpoždění. Jestliže se vrháte na jednoduchou stavbu nebo něco malého, stavební úřad může stanovit v podmínkách stavebního povolení, že vám stačí vést záznamy i jednou za týden (to je ten jednoduchý záznam). Zhotovitel může být tvor nad míru psavý, ale stejně jej jistě bude zajímat, kdy deník nebude muset vést: bude to u staveb drobných, stavebních úprav a udržovacích prací, kde jste si vystačili s pouhým ohlášením stavebnímu úřadu.
Celý text článku naleznete zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz