Studentské konto: pouze výhody
Jste studentem střední nebo vysoké školy a nemáte studentské bankovní konto? Připravujete se tak o řadu výhod – kontokorent, vedení platební karty zdarma nebo výhodné úvěry. Co k získání studentského konta potřebujete?
Studentská bankovní konta v současnoti u nás nabízí čtyři velké banky:Česká spořitelna (Student+), ČSOB (Studentské konto), eBanka (Studentský program) a Komerční banka (Konto Gaudeamus).
Založení konta je jednoduché…
… potřebujete pouze doklad k prokázání své totožnosti (občanský průkaz, pas atp.) a potvrzení o studiu. Navštívíte některou z poboček vybrané banky a konto založíte během několika minut nebo si sjednáte schůzku s osobním bankéřem na jiný den. Právě osobní bankéř může být pro řadu studentů užitečný, protože poradí se základními otázkami týkajícími se financí a „stará“ se o klienta (tzn. student při nastavení parametrů účtu jedná vždy se svým bankéřem, bankéř zavolá, pokud je nutné např. doložit další dokumenty). Je-li žadateli méně než 18 let, je při zakládání účtu nutná asistence zákonného zástupce, který musí prokázat svou totožnost příslušným dokladem. Horním věkovým limitem je většinou 26 let (ČS nabízí Student+ až do 30 let věku). Založení všech studentských účtů je zdarma, ale banky většinou vyžadují složení minimálního vkladu (zpravidla 200 Kč) na účet. Proto je nutné si před cestou do banky vzít nějakou hotovost.
Dárky mohou rozhodovat
Nabídka studentských kont je velmi podobná, a tak mohou rozhodovat maličkosti. Banky často lákají studenty na batohy, ledvinky, budíky nebo další drobné dárky. Marketingové akce probíhají hlavně během září, kdy studenti nastupují do školy, popřípadě jim začíná nový semestr.
Jak to chodí v České spořitelně
Poté, co sdělíte svůj záměr založit si studentské konto, jste přiděleni pracovníkovi ČS, který se obvykle stane vaším osobním bankéřem. Sepsání smlouvy a nastavení všech nezbytných parametrů účtu trvá maximálně dvacet minut. Poté musíte složit na svůj nový účet minimální vklad 200 Kč. Do 14 dnů dostanete novou elektronickou platební kartu a PIN. Účet je založen a i když na něm máte jen 200 Kč minimální vklad, můžete díky okamžitému kontokorentu (pokud jste studentem prvního ročníku VŠ) čerpat až 10 200 Kč.
Zajímavé prémie
Noví majitelé ČSOB Studentského konta, kteří si účet založili po 31. červenci 2003, mají platební kartu Maestro Student zdarma po celou dobu vedení ČSOB Studentského konta. Studenti si rovněž můžou od září aktivovat nový způsob autorizace aktivních operací u ČSOB Interbankingu 24 prostřednictvím SMS klíče.
Program Sporostudent (Česká spořitelna) byl v tomto roce nahrazen programem Student+, čímž došlo ke zrušení každoroční prémie ve výši 400 Kč, kterou nahradilo připsání 200 Kč na účet při předložení karty ISIC. Zdarma je také vedení elektronického bankovnictví a od 2. ročníku VŠ může student čerpat kontokorent až 20 000 Kč. Komerční banka na začátku každého roku nadělí studentům 333 Kč. Karty ISIC nebo EURO26 zase dostanete u ČSOB, eBanky a opět Komerční banky.
Pozor – potvrzení o studiu každý rok
Banky vyžadují předložení potvrzení o studiu každý rok. Pokud ho klient nepředloží, je mu účet zrušen, popřípadě převeden na standardní běžný účet pro fyzické osoby.
Za transakce se platí
Banky, které mají v nabídce studentská konta, nabízejí vydání a vedení mezinárodní platební karty po celou dobu programu zdarma. Výjimkou je eBanka, která vedení karty zadarmo nabízí jen po dobu prvního roku.
Studenti musí počítat s tím, že poplatky za výběr z bankomatů jsou stejně vysoké, jako v případě uživatelů běžných účtů. I když je vedení účtu i platební karty zdarma, je nutné počítat také s položkami za provedené transakce. Pokud vám tedy jednou měsíčně přijdou peníze od rodičů a také zaplatíte za ubytování na kolejích, rázem není studentské konto úplně zdarma. Výše poplatků za jednotlivé úkony (platba, trvalý příkaz, inkaso, výběr z bankomatu atp.) naleznete v sazebnících bank.
Který program je nejvýhodnější
Nejlepší a srovnatelné nabídky mají Česká spořitelna a Komerční banka. Naopak nejvíce student zaplatí u eBanky (ale zase získá nejlepší přímé bankovnictví u nás).
Kontokorent – to je to, oč tu běží…
Jsem ve styku s řadou studentů a jakmile se jich zeptám, proč si založili studentský účet, dostanu vždy stejnou odpověď. „Kvůli kontokorentu.“ Která banka vám bez jakéhokoli dotazování půjčí až 20 000 Kč na výhodný úrok (cca 12 % p. a). Hodně studentů také z kontokorentu doslova žije. Na začátku studia začnou úvěr čerpat a doplňují jej z peněz vydělaných na letních brigádách. Většinou totiž stačí mít nulový zůstatek nebo kladný kreditní obrat na účtu jednou za rok. Pouze eBanka vyžaduje vrátit peníze do 180 dnů. U České spořitelny můžete získat až 20 000 Kč. Komerční banka nabízí 10 000 Kč, ČSOB 6 000 Kč, eBanka 5 000–150 000 Kč.
více informací na http://www.osobni-finance.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz