USA zpřísňují kontroly při vstupu na své území i při odjezdu
Spojené státy zpřísňují
procedury při vstupu na své území a při odjezdu ze země.
Vysvětlují to snahou o zvýšení bezpečnosti země po teroristických
útocích před třemi lety, ale slibují přitom rychlost a
jednoduchost imigračních formalit. Tvrdí také, že nadále zůstanou
pohostinnou zemí s otevřenými dveřmi pro cizince.
V rámci nových opatření platných od 30. září si musejí všichni cizinci bez ohledu na vízovou povinnost nechat na
hranicích sejmout otisky prstů a dát se vyfotografovat. Dosud to platilo jen pro cestující s vízovou povinností. Úřady také připravují snímání těchto biometrických údajů při opouštění země.
Pro Čechy, Slováky a občany většiny států světa se od 30. září nic nemění - i nadále musejí žádat o vstupní víza a na americkém konzulátu odevzdají otisky prstů. Při rozhovoru s imigračním úředníkem na amerických letištích nebo v přístavech poskytnou otisky a snímek tváře znovu.
Nyní se bude zaznamenávání biometrických údajů na letištích a v přístavech vztahovat i na turisty z 27 zemí, které mají s USA bezvízový styk. Jde o 22 evropských států, Austrálii, Brunej, Japonsko, Nový Zéland a Singapur.
Tito cestující musejí mít navíc od 26. října strojově čitelný pas obsahující biometrické údaje. Pokud ho nemají, musejí zažádat o vízum a projít procedurou běžnou pro občany ze států s vízovou povinností. Vlastním pasem se musí prokázat každý cestující, včetně malých dětí, které jinak bývají připsány do pasů rodičů. Osoby cestující do USA déle než na tři měsíce musejí mít víza v každém případě.
Biometrické údaje nemusejí na hranicích odevzdávat pouze děti do 14 let a senioři nad 79 let.
Naprostou novinkou je kontrola cizinců při opouštění země. Dosud si americké úřady lidí při odletu více méně nevšímaly, povolení k pobytu, které cizincům při vstupu do USA připevňují v podobě bílé kartičky imigrační úředníci do pasů, odebírali zatím pracovníci aerolinií a letištní kontroly.
Na amerických letištích a v přístavech však začíná instalace samoobslužných kiosků, kde všichni cizinci musejí sami vložit pas do čtecího zařízení, odevzdat otisky obou ukazováčků a vyfotografovat se. Dokumentem, který stroj vydá, se pak musejí prokázat před vstupem na palubu.
Lístek si musejí cestující uschovat a mít ho připravený pro případný další vstup do USA, aby nebylo pochyb, že se při předcházejícím odjezdu nechali zkontrolovat. Může to být také faktor při rozhodování, zda osoba může do USA znovu vstoupit, upozorňuje mluvčí ministerstva vnitřní bezpečnosti Kimberly Weissmanová.
Tato zařízení mají být už instalována v mezinárodním přístavu v Miami a na letištích v Atlantě, Baltimore, Dallasu, Detroitu, Filadelfii, Chicagu, Los Angeles, Newarku, Phoenixu, San Francisku, San Juanu na Portoriku a v Seattlu. Do konce letošního a během příštího roku je úřady umístí na další nejužívanější mezinárodní letiště a do přístavů.
Na povinnost registrace při odjezdu budou cestující speciálními letáky upozorňováni už při vstupu do USA.
Ministerstvo vnitřní bezpečnosti vysvětluje tyto kroky snahou o zvýšení bezpečnosti země i jednotlivých letů a plaveb. Získané údaje smějí sloužit pouze k porovnání s databází zločinců a teroristů. Ministerstvo ve svých dokumentech ujišťuje cizince, že k údajům mají přístup jen pověření úředníci a že nebudou nijak zneužity.
Postup na hranicích je "čistý, rychlý, jednoduchý a bez otázek, zvětšuje integritu našeho imigračního systému a zároveň chrání soukromí jednotlivců," uvedl náměstek ministra vnitřní bezpečnosti Asa Hutchinson.
Pravidla pro pohraniční kontroly "nám pomáhají demonstrovat, že zůstáváme pohostinným národem, a nechávat dveře Ameriky otevřené a náš národ bezpečný," sdělilo ministerstvo.
Zdroj: ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz