V případu korupce při veřejných zakázkách již 18 obviněných
V kauze úplatkářství při výběrových řízeních na veřejné zakázky státu a městských a obecních
samospráv již bylo podle dnešních Lidových novin obviněno 18 lidí. V případu zakázek, které všechny organizovala společnost Tender Group Plus, je hlavní postavou její šéf Radovan Sitař,
stíhaný od roku 2002 pro přijímání úplatků. Ostatních 17 obviněných stíhá policie za podplácení.
Poslední z nich obvinila v minulých dnech. "Jde o dva šéfy staveních firem, které vyšetřovatel viní z podplácení," řekla v úterý listu státní zástupkyně Jana Jahodová, jména však odmítla uvést. Vysvětlila, že v případě obviněných jde většinou o jednatele stavebních firem, které se účastnily výběrového řízení a získaly veřejnou zakázku. Dosud se však podle Jahodové nepodařilo objevit důkazy, které by potvrdily podezření, že by byl do korupční aféry zapleten kdokoli z ministerstev nebo městských úřadů.
Podle sdělovacích prostředků padlo do rukou policie vedení stavební firmy Hochtief VSB a také statutární zástupci společností Geosan Group a Korint, uvádějí LN. V současné době již není nikdo stíhán vazebně. Ve vazbě byli Sitař a jeden z jednatelů, který byl kromě podplácení obviněn z podvodu. "Ve vazbě byli od prosince 2002, jeden do března, druhý do května následujícího roku," uvedla žalobkyně.
Částka, kterou Sitař podle výsledků vyšetřování korupcí nashromáždil, dosahuje 14 milionů korun, píše deník. Policie podnikatele viní, že si založil firmu, na jejíž účet si dal posílat peníze za fiktivní stavební práce. Tyto úplatky od zájemců o vítězství v tendrech poté odcházely do Rakouska, kde si je Sitař vyzvedával.
Policie zahájila podle dřívějších informací tisku vyšetřování před dvěma lety na Příbramsku, Rokycansku a Plzeňsku a později je rozšířila na celé území republiky. "Předmětem vyšetřování budou výběrová řízení po celé České republice, která zpracovávala společnost Tender Group a Tender Group Plus pro důvodná podezření, že mohla být manipulována," řekla před rokem Právu
mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.
Podle Práva vlastnila od roku 1996 firmu Tender Group společnost Certos, která šla loni v lednu do likvidace. Zástupci firmy Certos Tomáš Pfeffer a Jiří Sládeček již dříve čelili obvinění z přijímání úplatku ve výběrových řízeních na veřejné zakázky ministerstva zahraničí, napsal deník.
Likvidátor firmy Certos Pfeffer však ohradil s tím, že jde o zkreslené a nepravdivé informace. Podle jeho tehdejšího sdělení pro ČTK je v souvislosti s korupcí vyšetřována pouze Tender Group plus, jejímž jediným společníkem a jednatelem je Sitař. Tato firma nikdy neměla s Tender Group s. r. o. nic společného majetkově, vlastnicky ani personálně, uvedl Pfeffer.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz