Volby do EP by nepřímo mohly zvýšit počet poslanců US ve sněmovně
Zvýšení počtu poslanců Unie svobody- DEU a naopak snížení počtu jejich kolegů z KDU-ČSL - i takové důsledky by mohly mít červnové volby do Evropského parlamentu (EP). A to i přesto, že tyto volby a rozložení sil v dolní komoře nijak nesouvisejí. Žádné jiné straně ve sněmovně takové změny
jako unii a lidovcům nehrozí. Případná změna počtu unionistických a lidoveckých poslanců by nezměnila poměr sil mezi koalicí a opozicí, který je 101 ku 99.
Důvod, proč by se počty unionistických a lidoveckých poslanců mohly změnit, spočívají v kandidátních listinách pro volby v roce 2002. US-DEU a KDU-ČSL do nich šly v koalici. Proto ve volebních krajích vytvořily společné kandidátky, na nichž se pořadí zástupců obou stran většinou střídalo. Pokud se některý poslanec KDU-ČSL nebo US-DEU vzdá mandátu, nastoupí za něj další v pořadí na kandidátce - a to může, ale nemusí být člen téže strany.
Právě tento mechanismus může vést k tomu, že by se po volbách do EP mohly počty lidoveckých a unionistických poslanců změnit. Voleb do EP se totiž účastní i unionističtí a lidovečtí poslanci. Pokud by některý z nich byl zvolen, rezignoval by na křeslo ve sněmovně a přišel by za něj náhradník ze společné kandidátky. Z analýzy ČTK vyplývá, že by na tom mohli vydělat hlavně unionisté, kteří by mohli mírně posílit na úkor lidovců.
Ve dvousetčlenné dolní komoře má KDU-ČSL 21 a US-DEU deset poslanců. Nejblíže do EP má unionista Pavel Svoboda, který je na druhém místě evropské kandidátky US-DEU. Kdyby byl do EP zvolen, ve sněmovně by ho nahradil Ivan Vyskočil, který působí v unii. To by poměr sil unionistů a lidovců nezměnilo. Mohlo by ho ale změnit, kdyby se do EP dostal lidovec Vilém Holáň, který je pátý
na kandidátce KDU-ČSL do EP. Jeho náhradníkem ve sněmovně by totiž byl exposlanec za US-DEU Zdeněk Kořistka.
Lidovcům by nepomohlo ani to, kdyby ve volbách do EP uspěl jejich poslanec Jiří Karas, který je na evropské kandidátce KDU- ČSL osmý. Při volbách do sněmovny pravidelně získává velké množství preferenčních hlasů. Kdyby se ale dostal do EP, jeho náhradníkem ve sněmovně by byl unionista Zdeněk Geist. I v tomto případě by tak posílili v dolní komoře unionisté.
Nelze vyloučit, že po případném posílení unionistů a oslabení lidovců ve sněmovně by mezi oběma frakcemi došlo k personální rošádě. Do klubu KDU-ČSL by se mohl přesunout Svatopluk Karásek, který teď pracuje v klubu US-DEU. V roce 2002 kandidoval na lidoveckém místě na společné kandidátce obou stran. Za unii se do sněmovny dostalo jen devět lidí, avšak pro vznik vlastního klubu jich potřebovali nejméně deset. Proto jim Karásek se souhlasem lidovců vypomohl vytvořit vlastní klub.
Případná personální rošáda by měla význam nejen prestižní z politického hlediska, ale i ekonomický. Každý poslanecký klub totiž dostává na každého svého člena měsíčně 3400 korun.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz