Vzácná naleziště trápí gangy hledačů
V Praze a ve středních Čechách dosahuje jejich úroveň podle expertů organizovaného zločinu
Skóre: 0.74
Název zdroje: Právo
Datum vydání: 16.01.2008
Nadpis: Vzácná naleziště trápí gangy hledačů
Strana: 12
Pořadí: 1
Mutace: Praha - Střední Čechy
Rubrika: Praha - Střední Čechy
Autor: Petr Blahuš
Ročník: 18
Číslo: 13
Náklad: 154466
Oblast: Celostátní deníky
Zpracováno: 16.01.2008 06:44
Identifikace: DCPR20080116050000 cz
Klíčová slova: soud (3x), Právu (2x), ústavu (2x), advokáta (2x), zákon, právo, soudu, přestupkového, trestní oznámení, přestupek, zákona, Zákony
V Praze a ve středních Čechách dosahuje jejich úroveň podle expertů organizovaného zločinu
Všude vykopané jámy, ve kterých si může nepozorný chodec zlomit nohu, rozházené kameny a hlína. Takový je typický pohled na dlouholeté výsledky řádění hledačů pokladů, který se naskytne návštěvníkovi prakticky každého velkého keltského oppida kolem Prahy, včetně Závisti nad Zbraslaví.
"Závist se nedá prakticky uhlídat a ti zloději to samozřejmě dobře vědí. A když už někoho přece jen chytneme, jak tady kope, směje se nám do očí. Všichni vědí, že jim bez přítomnosti policistů nemůžeme nic udělat. Archeologové nemají ani právo jim zkontrolovat doklady, a to dokonce ani na vyhlášených rezervacích," stěžuje si Roman Křivánek z pražského Archeologického ústavu (AÚ).
Kromě Závisti patří k nejpoškozenějším archeologickým nalezištím a rezervacím také Plešivec, Hrazany, Tismice u Kolína a zejména Stradonice u Nižbora. Kromě těchto keltských oppid však zloději drancují také středověké zříceniny, konkrétně zbytky hradu Ostromeč na samém konci skalního ostrohu za oppidem Hrazany na Příbramsku. Tady se už stačili během několika měsíců prokopat do sklepení hradu a nebezpečně obnažili zbytky hradního paláce.
Podle Křivánka mají také zlodějské gangy, řádící kvůli zisku z prodeje nalezených vzácných předmětů do zahraničí, špičkové vybavení, jaké jim mohou čeští vědci jen závidět.
"Běžně pracují v noci, jsou vybaveni terénními auty a infradalekohledy. Jsou velmi agresivní," řekl vědec.
Podle vědců případů vykrádání archeologických nalezišť po roce 1989 a zvláště v posledních letech výrazně přibylo.
"Hlásíme to na Národní památkový ústav a někdy i na ministerstvo kultury. Zákony jsou však na zloděje v těchto případech zatím stále krátké," skepticky dodal Křivánek.
Policie je pomalá
Podle Křivánka už se také několikrát staly případy, kdy tyto bandy, dosahující podle expertů z policejního prezidia úrovně organizovaného zločinu, fyzicky zaútočily na ty, kdo je během jejich vykrádání národního bohatství překvapili.
"Takových případů znám hodně. I mě už jednou na Stradonicích honili. Když jsem zavolal policii do Berouna, tvrdili mi nejdříve, že žádný zákon neporušují. Nakonec sice přijeli, ale až za hodinu a půl. To už byli zloději samozřejmě dávno pryč," řekl Křivánek. Situace podle něj na Stradonicích už dosáhla takové úrovně, že si místní občané založili pro ochranu vzácné lokality jakousi domobranu. Paradoxně však zlatokopové a vykradači hrobů, pracující s detektory kovu, nejsou jediní, kdo porušuje památkový zákon a nevratně poškozuje vzácná naleziště. "Několik let máme velké problémy s dobříšskými státními lesy. Opakovaně nám při těžbě dřeva porušují archeologickou rezervaci na Plešivci. Podali jsme na ně dvě trestní oznámení a návrhy na zahájení přestupkového řízení," řekl Právu zaměstnanec z Hornického muzea v Příbrami, který je se situací na Plešivci dobře obeznámen.
Jenže policie věc odložila, protože se Lesy ČR bránily tím, že o chráněném statusu Plešivce nevěděli. Věc tak skončila jako přestupek.
"Jenže neznalost zákona přece neomlouvá. Nakonec firma dostala pokutu směšných 10 tisíc korun. Stejně se ale kvůli tomu odvolala k soudu, nakonec ale musela vše zaplatit, včetně nákladů na advokáta," dodal zdroj z muzea s tím, že pokuta i náklady na soud šly samozřejmě z peněz daňových poplatníků.
Přesto se však Lesy ČR z tohoto případu poučily. "Nyní dopředu hlásíme všechny své práce na této lokalitě příslušným místům i archeologům, tak aby bylo možné předem posoudit možná nebezpečí ohrožení památky. Naším cílem není v žádném případě tuto památku ničit," řekl Právu ředitel lesního závodu v Dobříši Zdeněk Mařík.
Podle Křivánka ale tato povinnost přímo vyplývá z památkového zákona.
Foto popis: Archeolog Křivánek ukazuje na plánu plešiveckého oppida desítky poškozených míst.
Foto Autor - Foto PRÁVO - Petr Blahuš
Regionální mutace| Právo - Praha
Zpracovatel: Anopress IT a.s.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz