28. 1. 2016
ID: 100310

Video rozhovor s Janou Pattynovou

Zdroj: shutterstock.com

eFocus

Svoboda jednoho končí přesně tam, kde začíná svoboda, nebo chcete-li soukromí toho druhého. A tak by to ideálně mělo vypadat i ve světě internetu. Umíme své soukromí v tomto prostoru skutečně dobře ochránit? Jak je to z pohledu legislativy se svobodou a anonymitou na internetu, resp. s jejich omezením? Jak by mohla vypadat budoucnost internetu? A co se stane, když se v budoucnu obyčejné věci stanou „inteligentními“ a budou umět sbírat informace, vyhodnocovat je a případně na jejich základě i jednat? Kdo v takovém případě ponese odpovědnost třeba za způsobenou škodu? Na to všechno odpovídá Jana Pattynová, renomovaná advokátka, která se zabývá právem telekomunikací a IT z advokátní kanceláře Pierstone.

Naše instinkty v digitálním světě nejsou obecně tak dobré jako ve světě fyzickém. Nemáme s tím totiž tolik zkušeností. A tak zatímco v běžném životě by asi nikdo z nás nenechal odemčené auto či děti bez dozoru, v tom digitálním se takového jednání často dopouštíme, aniž bychom si uvědomovali s tím spojená rizika. Týká se to našich osobních údajů, naší identity, obrazu, jaký o nás vnější svět má.

Dvojnásob to platí v oblasti byznysu. Firmy proto mají profesionální byznys platformy. Co se ale stane, když zaměstnanec poruší pravidla -  třeba tím, že důvěrné informace pošle ze soukromého e-mailu? V tomto směru jsou možnosti omezené. Zaměstnance totiž i pro případ nedbalosti poměrně výrazně chrání zákoník práce. Jiná by ovšem byla situace, kdyby při takové nedbalosti došlo k úniku dat třetí osoby, tedy typicky klienta firmy. Nikoliv ovšem pro zaměstnance, ale pro firmu samotnou. Není tedy divu, že pojištění kybernetických rizik je jedním z nejrychleji se rozvíjejících oblastí pojištění.

Vše je o to složitější, že internet nezná žádných hranic mezi jednotlivými zeměmi. Jak to pak funguje v praxi? A jaká platí pravidla třeba pro obchodní jednání přes internet? O tom všem a ještě mnohém dalším se dozvíte v aktuální video rozhovoru pro epravo.cz.

Rozhovor můžete shlédnout na domovské stránce www.epravo.cz.

Vydavatelství EPRAVO.CZ v roce 2014 spustilo sérii video rozhovorů s předními osobnostmi české právnické obce. Jednou za dva týdny naleznete na www.epravo.cz nový rozhovor. Hosty už byli například někdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková či její nástupce Robert Pelikán, vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský, veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman či významní advokáti Tomáš Sokol, Jaroslav Havel či Karel Muzikář.

© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz