Poslat článek emailem

*) povinné položky
8. 3. 2019
ID: 108984

Alternativní investice v kurzu, prémiové destiláty zvlášť!

Zdroj: Alkohol.cz

Rozhovor se Zdeňkem Kortišem, investičním specialistou serveru Alkohol.cz, předním českým znalcem whisky a investičních destilátů a majitelem baru Black Stuff.

Kortiš
Zdeněk Kortiš

Kterou komoditu vybrat? Jednoznačně whisky!

Proč se nejvíce mluví o whisky coby investiční komoditě. Proč takovou sílu nemají například rumy nebo další destiláty? Je to dáno tím, že whisky má dlouhou historii a postupně se kategorie vyvíjela. Což u dalších destilátů platí také, zde ovšem je třeba vzít v potaz i legislativu. U žádného dalšího destilátu nemáte tolik produkcí z jedné země a legislativně ošetřených. Takže pod jasně definovanou legislativou máte značný počet palíren z jedné země a dáte dohromady spoustu edic například z 90. let. U rumů a dalších destilátů tohle – jednoznačnou definici a opravdu stará plnění – nenajdete. Whisky tvoří v dnešní době více jak 90 % světového potenciálu investování do stařených investičních destilátů.

Jak začít se sbíráním lahví, eventuálně s investicemi?


Pokud chcete do světa investic proniknout, dovolte mi nabídnout vám pár rad. Především si dobře prostudujte trh. Sledujte jeho vývoj a to, jak si která palírna stojí. U nově vznikajících palíren si vyhledejte, kdo za nimi stojí a kdo v nich pracuje. Pokud si na výrobu whisky najmou uznávaného odborníka, lze očekávat, že budoucí výsledek může stát za to. Také sledujte, jak palírny a do čeho investují. Tím si mohou zvyšovat svou kredibilitu a stát se zajímavými pro investory. A jakmile bude po těchto láhvích poptávka, cena půjde nahoru. Také se smiřte, že produkce investory sledovaných palíren a značek jako Glenlivet, Royal Salute, Ardbeg nebo Macallan bude počáteční investice vysoká.

Jak dlouho je whisky investičním nástrojem? Jak se vyvíjel trh?

Palírny whisky na přelomu letopočtu přišly na to, že vyrábět limitované edice je pro ně velmi výhodné. Zejména skotské palírny začaly postupně zjišťovat vzrůstající poptávku po whisky a s tím i spojenou vyhlídku příjmů z prodeje exkluzivních produktů, nejen z tzv. core range (základní produktová řada). Pro zlepšení cash flow, představila řada palíren svůj cask program, kdy bylo možno zakoupit sud a nechat jej dále zrát v daňových skladech ve Skotsku.  Největší boom pak nastal okolo roku 2008. Některé značky vydávají v běžných cenových relacích limitované edice pravidelně, například Jameson ke svatému Patrikovi, kdy se liší design etikety. Ten, kdo má dnes celou řadu, má určitě možnost ji prodat za vyšší než nákupní cenu. Stejně tak svou cenu dnes mohou mít i „obyčejná“ stáčení z doby před čtyřiceti lety. Whisky byly tenkrát trochu jiné, například se lišily proporce sudů, měly větší podíl tónů sherry a podobně. Třeba taková Laphroaig 10 z té doby se dá dnes dobře zhodnotit. Cena láhve, která tenkrát stála 40 liber, je dnes přibližně 1000 liber. To už je slušné. Kolem roku 2010 hodně palíren uvedlo své limitované edice, které vydávají k příležitosti výročí, festivalů aj. Největší boom spojený s investicemi do whisky nastal v posledních pěti letech. S tím je samozřejmě spojen nárůst cen těchto investičích lahví. Kdo nakoupil tyto produkty v dřívější době, čekalo ho ‘příjemné’ zhodnocení cen (i 30% p.a.).

Kolik peněz by si měl člověk investující do whisky připravit? S jakým kapitálem je dobré začít?

Pokud se budeme bavit o investičních a ne sběratelských lahvích, tak lahve přes 50.000 CZK dnes dosahují slušného zhodnocení. Takže bych začal spíše různými edicemi - Chivas Brothers Deoch an Doras, Feis Ile stáčení, Fauna & Flora,  Rare Malts, nebo Glenmorangie Private Edition. Musíte brát v potaz likviditu svých investic. Ta může být poměrně dlouhá. Pokud lahve budete prodávat v aukci, připravte se na náklady za poštovné a aukční poplatek 10 - 20% z ceny prodané lahve. Nicméně lahve lze prodávat a nabízet na alternativních serverech pro sběratele. Takže je to také o zkušenostech s tímto typem investic. Vývoj globálních cen u investiční whisky sleduje například index Whisky Invest Direct Grain Index, Malt Index, World Whisky Index nebo Rare Whisky 101 Index.

Do čeho by měl začínající investor ideálně investovat a na co by měl dát na trhu pozor?

Pořádně si nastudovat trh. Nakupovat u profesionálů, ověřené eshopy jako www.alkohol.cz a určitě si dát pozor na fake lahve. Nákupy přes ebay, zejména Itálie mohou být riskantní. Je zde pár indícií, jak poznat falešné lahve.

SCREW CAP (kovový uzávěr) barva je vždy na jedné svrchní straně, spodní část blízko lahve by u starších lahví neměla být nová. CORK (korek) adekvátní stáří. CAPSULE (záklopka, termokapsle) ověřte, zda-li se neprotáčí. Zkontrolujte u ohybu hrda lahve, musí být přilnutá k lahvi. ETIKETA – u starších raritních lahví dbát na detailu v logu, zkontrolovat texty, fonty a barvy (ofset tisk). HLADINA v lahvi, adekvátní danému stáčení a stáří.

Jakého průměrného zhodnocení whisky dosahuje? Můžete klidně uvést i na nějakých zajímavých příkladech prosím? Na jaký segment se orientovat?

Ty nejdražší lahve z 50. a 60. let zakoupené v roce 2010 dosahují k dnešnímu dni zhodocení kolem 400% své ceny, v posledních letech to bylo kolem 20% p.a. V dnešních cenách uvedu příklad Glenlivet 50 y.o. Winchester Collection, ročník 1966 za 600.000 CZK, Black Bowmore 1964, 42 y.o. 580.000 CZK. Nicméně jsou lahve v řádech desetitisíců, které mají zajímavý investiční potenciál. V dnešní době, bych vsadil na velké a známé hráče na trhu. V Irsku by to určitě byl první luxusní blend Midleton Very Rare, každý ročník se vydává nová edice. Komletní sérii od roku 1984 koupíte na dulbinském letišti za 100.000 EURO. V souvislosti s novou řadou se v ČR dá ještě zakoupit Jameson Limited Reserve 18 y.o., nová láhev zvedne hodnotu staršího stáčení. Také v souvislosti s rebrandingem a novou filosofií palírny půjdou cenově nahoru stáčení od palírny Longmorn. Určitě nestoupnete vedle s lahvemi od palíren The Glenlivet a Aberlour, která nabízí také limitované edice, single cask stáčení nebo batch sudové síly.

Je těžiště investic do whisky pouze u skotských single malt?

Určitě bych nepřehlížel ani segment skotských blendů (Chivas Regal The Icon, cena 80.000 CZK), irské a japonské whisky (Karuizawa, Hanyu - Ichiro’s Malt Cards). Štěstí měl v tomto majitel The Whisky Exchange pan Sukhinder Singh, který skoupil whisky ze zaniklé palírny Karuizawa, která vznikla v 50. letech 20. století z bývalého vinařství. Se zánikem palírny se o zbylé láhve začali zajímat sběratelé a investoři, kteří cenu vyšroubovali nesmyslně vysoko – kolem 4000 euro za láhev. Takže opět, kdo tuto láhev nekoupil před lety, dnes už se k ní těžko dostane.

Co hlavně ovlivňuje zhodnocení whisky? Exkluzivita, limitky, staré zavřené palírny atd.?

Je zde několik důležitých proměnných. Tím jedním může být, zdali palírna ještě vůbec existuje, nebo před jakou dobou ukončila svoji činnost. Palírny s ukončením činnosti v 70. a 80. letech, teď zažívají velké zhodnocení (Port Ellen, Brora, Glen Albyn, Glen Mhor). Některé uzavřené v 90. a 00. letech ještě pár roků na svůj vrchol počkají, nicméně nárust cen je také enormní (Rosebank, Caiperdonich). Někdy se může stát, že palírna znovuobnoví svůj provoz a pak investiční nárůst není tak výrazný (Bladnoch). Další velkou roli samozřejmě hraje prestiž palírny. Čtyřicetiletá skotská single malt whisky se dá v dnešní době koupit od 15.000 do 90.000 CZK. V případě ultra prémiových lahví je příběh jednou ze součástí celkového obrazu produktu. Tím dalším je exklusivita balení, dřevěné boxy vyrábějí renomované firmy, které produkují interiéry, např do vozů Rolls Royce. Dekantery, křišťálové láhve jsou ručně foukané. Příběh prodává, to je jasná věc. Může se jednat o poslední stáčení distillery managera, mohou se použít whisky s již zaniklých palíren, může se jednat o charitavní bottling, příkladů jsou spousty.

Vyrábí se nějaká i u nás v Česku? Kde, s jakými výsledky?

V omezeném měřítku určitě. Destilace, sladování, výroba sudů, to vše u nás umíme. Nikdy nebudeme mít 120 palíren single malt whisky jako ve Skotsku, ale ty 4, co máme májí poměrně slušné jméno ve světě. Uvedu příklad, můj privátní single cask whisky Gold Cock pro Black Stuff Whisky Bar (destilovaná za Olomoucí, dnes majitel Rudolf Jelínek) získala ve Whisky Bible 2017 hodnocení 95,5 bodů, přičemž vítěz získal 97 bodů. Ze sudu jsem měl 246 lahví a samotný prodej lahví jsem musel asi po dvou týdnech pro enormní zájem zastavit. Dnes si střežím každou láhev a je zakoupení pouze u nás v baru. A zhodnocení…..prodával jsem za 1.350 CZK a dnes se dá bez problému prodat za 20.000 CZK. Další sud z roku 2008 a finishem v Pinot Noir je také vyprodán, nicméně www.alkohol.cz má posledních pár lahví. V květnu 2019 přijdeme s dalším sudem, který je opředen tajemstvím.

Nějaké zajímavé tipy, rady? Kupte si sud! Pozor na některá úskalí.

Jednou z možností, jak se dostat k whisky, která může mít v budoucnu zajímavý investiční potenciál, je koupě privátního sudu. K jednomu takovému – Highland Viking Soul Cask – jsem se, společně s dalšími kolegy-sběrateli, dostal i já. I tentokrát ale prodej proběhl na základě losování, tedy šťastnou náhodou. I za tuto možnost si již palírny nechávají zaplatit. Navíc v dnešní době, kdy poptávka převyšuje nabídku a palírny celou svou produkci lehce rozprodají, nemají důvod poskytovat své zásoby jednotlivcům. A rozhodně nehrozí, že by vám sud prodala palírny jako Glenlivet, Macallan a další renomované. Může se ale jednat o novou palírnu (například na Islay devátá destilerie Ardnahoe), která potřebuje navýšit cash flow, a tak prodává některé sudy. V nich ani nemusí být hotová whisky, ale new make. Kromě sudu (v Ardnahoe stojí 200litrový sud  7000 liber a je včetně pojištění a uskladnění na 10 let), ale běžně investor platí také poplatek za uskladnění a vzorkování, v podstatě pronájem. Je to tedy celkem značná investice a riskantní krok, který si člověk musí sakra rozmyslet, protože dopředu nevíte, jaká whisky bude, jak palírna bude fungovat, zda si dokáže vybudovat jméno a na trhu se udržet.Seifertova 996/31
130 00 Praha 3

Tel.:       +420 605 111 777
e-mail:    info@alkohol.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz