10 otázek PRO … Pavla Fáru

Pavel Fára se specializuje na oblast práva nemovitostí, M&A, korporátního práva a veřejnoprávní regulace. Věnuje se i oblasti environmentálně šetrných nemovitostí a dalším otázkám životního prostředí.
1. Co máte na své práci nejraději?
Jednoznačně rozmanitost. I když se dlouhodobě věnuji jednomu oboru (pozn. právo nemovitostí), tak se každá transakce i každý projekt liší. Baví mě řešit nové situace, hledat odpovědi na nové otázky, které mi doposud nikdo nepoložil, baví mě hledat nová a inovativní řešení, a to nejen z čistě právního pohledu, ale uzpůsobená byznysovým představám klienta. Spolu s kolegy nás baví pronikat do detailů podnikání klienta a dané transakce a nahlížet na projekt z různých úhlů pohledu podle toho, zda zastupujeme prodávajícího či kupujícího, pronajímatele či nájemce.
2. Největší pracovní úspěch?
Mám radost z každého úspěšně dokončeného projektu. Asi nejvíc ale vzpomínám na úspěšné dovršení přeshraniční portfoliové transakce zahrnující stovky nemovitostí po celé ČR v objemu více miliard Kč. Vyjednávání bylo náročné a trvalo takřka dva roky. Na té transakci jsem se toho hodně naučil. Jinak, jako asi každého, mě baví posouvat hranice. Proto se nedlouho po dosažení určitého pracovního cíle nadchnu pro nějaký další. Vždy mě také potěší, když naší prací zaujmeme nejen našeho klienta, ale i protistranu, a ta nás osloví, aby je naše kancelář zastupovala a právně podpořila na dalším projektu.
3. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
V kanceláři organizujeme pravidelná interní know-how jednání, při nichž probíráme nejaktuálnější publikovanou judikaturu. V minulosti (před 10–15 lety) mě relativně často překvapila judikatura soudů. Tehdy často dospívala k závěrům, které dovozovaly neplatnost právního jednání. Vím, že jsme to s kolegy z profesních organizací často diskutovali a nestačili jsme se divit, avšak vnímám významný posun a většina publikované judikatury, se kterou se setkáváme, je předvídatelná a snaží se preferovat smluvní volnost a podržet platnost právních jednání.
4. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušil?
Do budoucna bych nám všem přál, aby se veřejnoprávní regulace společnosti spíše snižovala. Aktuální trend je zcela opačný. To je dobré pro právníky, ale ne pro laickou veřejnost. Pokud se dvě nikoliv silou nevyvážené strany dohodnou k oboustranné spokojenosti, ztrácí často veřejnoprávní regulace opodstatnění a často naopak nutí strany v důsledku přemíry regulace hledat krkolomná řešení a činit nelogické kompromisy, které by strany jinak dělat nemusely.
5. Knížka, kterou jste četl naposled?
Ernest Hemingway: „A Farewell to Arms“
6. Ideální dovolená?
Tak to je každá příležitost, kdy je šance pustit z hlavy pracovní povinnosti, strávit čas s rodinou a přáteli. Může to být lyžování na horách, potápění v moři nebo i jen hraní společenských her kdekoli.
7. Čím Vás dokáží studenti překvapit?
V poslední době mě překvapují hlavně pozitivně. Jsou rozumní, zvídaví a energičtí, mají tah na branku, nebojí se zeptat a hájit si svůj názor.
8. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Právnická profese nabízí různé směřování – soudce, advokát, firemní právník, úředník státní správy – každá je specifická. V advokacii samotné pak každé zaměření (nemovitosti, pracovní či korporátní právo, finanční právo apod.) rozličné schopnosti a nastavení osobnosti. V začátcích své kariéry jsem si vyzkoušel řadu různých zaměření, až jsem nakonec zakotvil v nemovitostech. Každému bych doporučil to stejné, nebát se vyzkoušet si více zaměření a „ono si vás to najde“. U nás v kanceláři se proto snažíme umožnit mladším kolegům, aby si při studiu i v průběhu koncipientské praxe vyzkoušeli „kolečko“ – prošli si jednotlivými specializacemi komerčního práva, ve kterých působíme, a našli si mezi nimi to jejich nejoblíbenější zaměření.
9. Ideální způsob relaxace?
Chvíle, kdy můžu být odpojený od e-mailů a chatů, můžu být nerušeně s manželkou a dětmi. Důležitý je pro mě i sport. Troufám si říci, že jsme sportovně orientovaná rodina, ať se jedná o letní nebo zimní sporty, vždy mi pomohou „vypnout hlavu“ a aktivně načerpat energii.
10. Čím byste byl, kdybyste nebyl právníkem?
Archeologem. Líbilo by se mi analyzovat minulost, hledat souvislosti a snažit se přicházet věcem na kloub. Minulost je důležitá pro pochopení současnosti. Mám doma knížku vydanou ve 30. letech 20. století, ve které se autoři pokusili o predikci světa, společnosti a různých vědních oborů za sto let, tedy zhruba touto dobou – málokterá kniha mě tolik zaujala svým obsahem a myšlenkami. V některých vědních oborech autoři odhadli vývoj velmi přesně, naopak v některých oblastech (např. IT a AI) nestačila jejich fantazie k odhadnutí současné reality.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz